Η Δώρα Γκουντούρα δεν κατάφερε να προκριθεί στη ζώνη των μεταλλίων της σπάθης, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων.
Η Ελληνίδα ξιφομάχος, η οποία είναι νούμερο 6 στο ταμπλό, ηττήθηκε 15-13 στο… θρίλερ με τη Γαλλίδα Μανόν Απιτί-Μπρουνέ (Νο 3) για την προημιτελική φάση και έμεινε εκτός συνέχειας στο αγώνισμα.
Η πλευρά της 27χρονης είχε και σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία, με τον ρέφερι του ματς να ακυρώνει δύο πόντους με το σκορ στο 14-13 υπέρ της Γαλλίδας.
Ειδικά στην μία περίπτωση, ο προπονητής της Γκουντούρα διαμαρτυρήθηκε έντονα, καθώς ο αγώνας θα οδηγούνταν στην απόλυτη ισοπαλία (14-14) και θα κρίνονταν στον 15ο πόντο.