Πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων με την πρώτη της νίκη στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων η Εθνική Φωτογραφία: Intime

Υπόλοιπα Σπορ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: «Κατάπιε» την Γαλλία και προκρίθηκε στους «8» η Ελλάδα στο πόλο γυναικών(videos)

04.08.24 | 22:15

Το καλύτερο παιχνίδι της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού πραγματοποίησε η Εθνική πόλο γυναικών κόντρα στη διοργανώτρια Γαλλία, κερδίζοντας με 11-4 και μαζί πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα η νευρικότητα και οι κακές επιλογές κυριάρχησαν με αποτέλεσμα να μείνει το μηδέν και στις δύο εστίες, με την Εθνική να ανοίγει ωστόσο το σκορ με την Ξενάκη στα 4:07 από το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου και την Μαργαρίτα Πλευρίτου να δίνει αβαντάζ δύο γκολ στην γαλανόλευκη στην αμέσως επόμενη επίθεση.

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση σε σχέση με τα δύο πρώτα, με τις παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου να παίζουν υποδειγματική άμυνα και να επιτρέπουν στις γηπεδούχες να σημειώσουν μόλις ένα γκολ (με πέναλτι), για να βρουν από την πλευρά τους τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα μέσα σε διάστημα 1,5 λεπτού με τις Χυδηριώτη, Μυριοκεφαλιτάκη και Γιαννοπούλου και να μπαίνουν στην τελική ευθεία του ματς έχοντας αβαντάζ δύο γκολ (6-4).

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-1, 1-3, 0-5

Ελλάδα (Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 3, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου, Βασιλική Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου

Γαλλία (Λοράντος): Ραϊκρόου, Αντρές, Ερτό, Μπουλουκμπασί, Γκιγιέ, Έρτσκα 1, Νταλιόν, Μπατού, Βερνού 2, Ραντοσάβλιεβιτς 1, Ρασπό, Ντουλέ, Μαρτινό.