Ελλάδα Πόλο Γυναικών Φωτογραφία: Eurokinissi

Υπόλοιπα Σπορ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: «Πάτησε» τον Καναδά και κατέλαβε την 7η θέση η Εθνική γυναικών στο πόλο

10.08.24 | 11:25

Η Εθνική γυναικών πόλο κατέλαβε την 7η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, κερδίζοντας με 19-10 τον Καναδά σε αγώνα κατάταξης.

Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου, μετά την 8η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, πήραν την δεύτερη καλύτερη θέση στην ιστορία της ομάδας στη διοργάνωση.

Η Ελενα Ξενάκη έκανε… θραύση στα 2μ., με δύο γκολ και δύο κερδισμένα πέναλτι (στο πρώτο εκ των οποίων αστόχησε η Βάσω Πλευρίτου) στα πρώτα 11 λεπτά, αλλά χρειάστηκε να ανέβουν και άλλες παίκτριες, προκειμένου η Εθνική να πετύχει ένα σερί 3-0 και να ξεφύγει 7-3. Με δύο αναπάντητα τέρματα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Καναδάς μείωσε σε 7-5, αλλά η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο. Μετά το 9-7, στα μισά της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έτρεξε» σερί 5-0 και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-2, 7-3