Ο «ιπτάμενος» Έλληνας κατάκτησε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο Φωτογραφία: Intime

Υπόλοιπα Σπορ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: «Πέταξε στους αιθέρες» ο Τεντόγλου και… πήρε το χρυσό στο Παρίσι (video)

06.08.24 | 22:33

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος για δεύτερη σερί φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά από το Τόκιο το 2021.

Στην πρώτη του προσπάθεια στον μεγάλο τελικό είχε άλμα στα 8.27 που τον έφερε στην 2η θέση, μετά από την ολοκλήρωση των πρώτων προσπαθειών των αθλητών, για να πεισμώσε όμως και να απογειωθεί στη συνέχεια.

Ο Έλληνας αθλητής στη δεύτερη προσπάθεια άφησε πίσω τον Φουρλάνι, κάνοντας προσπάθεια στα 8.48μ. με τον άλμα αυτό να τον φέρνει στην πρώτη θέση, έναντι 8.36 του Πίνοκ και 8.34 του Φουρλάνι.

Η τρίτη του προσπάθεια ήταν χειρότερη από τις δύο πρώτες αφού έκανε άλμα στα 8.24 ενώ στην τέταρτη προσπάθειά του πήδηξε στα 8.36 που ήταν το δεύτερο καλύτερο άλμα του στον τελικό μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Ο Μίτλος Τεντόγλου κατέκτησε το 14ο μετάλλιό του σε μεγάλες διοργανώσεις.