O νεαρός άσος του Ολυμπιακού , ήταν εκ των κορυφαίων στη νίκη της Αργεντινής επί του Ιράκ με 3-1 Credits: Screenshot Teaser Glomex

Διεθνή

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Βασικός ο Έσε στη νίκη της Αργεντινής απέναντι στο Ιράκ (videos)

27.07.24 | 20:25

Η Αργεντινή έκανε το καθήκον της κόντρα στο Ιράκ (3-1) και πήρε μια νίκη που τη φέρνει σε τροχιά πρόκρισης στα προημιτελικά του τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Για την «αλμπισελέστε», έπαιξε ξανά βασικός για 60 λεπτά ο νεαρός άσος του Ολυμπιακού Σαντιάγκο Έσε, που ήταν εκ των κορυφαίων της ομάδας του Χαβιέ Μασεράνο.

Συγκεκριμένα, ο διεθνής χαφ των Πειραιωτών, στην αναμέτρηση με το Ιράκ αγωνίστηκε ξανά βασικός μετρώντας 69 ενέργειες με την μπάλα, 63/63 εύστοχες μεταβιβάσεις και 3/5 κερδισμένες μονομαχίες, πριν αντικατασταθεί στο 60ό λεπτό του ματς.

Ο Αλμάδα έβαλε νωρίς την Αργεντινή μπροστά στο σκορ, το Ιράκ όμως αιφνιδίασε ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Χουσέιν.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μασεράνο ανέβασε στροφές και στο 62ο λεπτό πήρε ξανά προβάδισμα με τον Γκόντου. Στο 85ο λεπτό, ο Εζέκιελ Φερνάντεζ έδωσε τέλος στις όποιες ελπίδες των Ιρακινών, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.