Διεθνή

Ολυμπιακοί Αγώνες: «Χρυσή» η Ισπανία μετά το 5-3 κόντρα στη Γαλλία

09.08.24 | 22:11

Η Ισπανία αν και τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην σκληροτράχηλη Γαλλία έβαλε δύο γκολ στην παράταση και επικράτησε με 5-3, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Με τον ιδανικό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τη Γαλλία, καθώς μόλις στο 11ο λεπτό οι «τρικολόρ» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μιλό να κάνει το 1-0. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν εφιαλτική για τους γηπεδούχους, καθώς οι «φούριας ρόχας» έφεραν τούμπα την κατάσταση (3-1), χάρη στα τέρματα των Λόπεζ (18΄, 25΄) και Μπαένα (28΄).

Παρά το «σοκ», η Γαλλία δεν το έβαλε κάτω και αρχικά μείωσε σε 3-2 με τον Ακλιούς στο 78ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ματετά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-3 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Με την έναρξη του έξτρα μισάωρου και πιο συγκεκριμένα στο 100ο λεπτό, η Ισπανία πέτυχε και τέταρτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Καμέγιο, ο οποίος έκανε το 4-3. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση ο Καμέγιο (120+1΄).

Γαλλία – Ισπανία 3-5

Γαλλία : Ρεστ, Σιντιγιά (111′ Τσερκί), Μπαντέ, Λουκεμπά, Τρουφέ (91′ Λοκό), Κονέ (106′ Μαγκασά), Μιλό (78′ Ντουέ), Σοτάρ (52′ Ακλιούς), Ολίσε, Ματετά, Λακαζέτ (52′ Καλιμουέντο)

Ισπανία: Τένας, Μιράντα (98′ Γκουτιέρεθ), Κουμπαρσί, Γκαρθία, Πουμπίλ (73′ Σάντσεθ), Μπαένα (83′ Τουριέντες), Μπάριος, Λόπεθ (73′ Μπερναμπέ), Γκόμεθ, Ορόθ, Ρουίθ (83′ Καμέγιο)