Φωτογραφία: Intime

UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 3-2: Νίκησε αλλά η άμυνα τον… πλήγωσε ξανά

11.04.24 | 21:41

Ο Ολυμπιακός έκανε για μια ώρα εξαιρετικό παιχνίδι κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τα γκολ των Φορτούνη (8′), Γιόβετιτς (32′) και Τσικίνιο (57′), όμως δύο αδράνειες τον «πλήγωσαν», με τους Τούρκους να μειώνουν για το τελικό 3-2.

Φανταστικός ο Κώστας Φορτούνης έκανε τα πάντα στο ματς, σκόραρε, μοίρασε για τον Γιόβετιτς και ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, με τους «ερυθρόλευκους» να ελέγχουν το παιχνίδι, όμως να δέχονται δύο γκολ (το ένα με πέναλτι) και να χάνουν σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Μεντιλίμπαρ επέλεξε επιθετικό σχήμα, με τους Γιόβετιτς, Μασούρα και Φορτούνη πίσω από τον Ελ Κααμπί και τους Τσικίνιο Έσε στα χαφ, σε σχηματισμό, 4-2-3-1.

Η Φενέρμπαχτσε από την άλλη με τον Τζέκο στην επίθεση, τον Καχβετσί στα δεξιά, τον Τάντιτς στην άλλη πλευρά και τον Σιμάνσκι πίσω από τον φορ.

Η Φενέρ ξεκίνησε δυναμικά το ματς και στο 4ό λεπτό, μετά από σέντρα του Τάντιτς, ο Τζέκο έπιασε το σουτ, με τον Κάρμο να απομακρύνει σε κόρνερ, ενώ στο 7′ ο Τζολάκης νίκησε τον 37χρονο φορ.

Μαγεία… Φορτούνη – Γιόβετιτς

Η πίεση του Ολυμπιακού όμως απέφερε… καρπούς, με τον Μασούρα να κλέβει, την μπάλα να καταλήγει στον Κώστα Φορτούνη, που με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, έκλεβαν μπάλες και στο 16′ ο Γιόβετιτς απείλησε τον Λιβάκοβιτς, το σουτ όμως δεν είχε δύναμη, ενώ η κεφαλιά του Κάρμο λίγο μετά σταμάτησε και πάλι στο τερματοφύλακα της Φενέρ.

Ότι δεν κατάφερε ο Μαυροβούνιος στο 16′, το έκανε στο 32′, με τον Φορτούνη με ωραία ενέργεια να στρώνει την μπάλα στον 34χρονο, που με πλασέ νίκησε αυτή τη φορά τον Λιβάκοβιτς για το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά το πρώτου μέρους, οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε απείλησαν, με τον Τζολάκη όμως να δηλώνει παρών κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Χτύπησε με Τσικίνιο ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο δεύτερο μέρος και στο 51′ ο Ελ Κααμπί μετά από κλέψιμο ψηλά, δεν κατάφερε σε τετ-α-τετ να νικήσει τον Λιβάκοβιτς.

Στο 57′ όμως οι Πειραιώτες σκόραραν και τρίτο τέρμα, με τον Έσε να κλέβει την μπάλα στο κέντρο, να αφήνει για τον Ελ Κααμπί, ο Τσικίνιο πήρε την μπάλα πάτησε περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Λιβάκοβιτς για το 3-0.

Αδράνειες στην άμυνα και 3-2 η Φενέρ

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε και η Φενέρ πήρε μέτρα στο γήπεδο, μετά τις αλλαγές του Καρτάλ. Τελικά οι φιλοξενούμενοι μετά από απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ρέτσου κέρδισαν πέναλτι, με τον Τάντιτς στο 68′.

Η τουρκική ομάδα πήρε ψυχολογία, ανέβασε ταχύτητα και τελικά κατάφερε να μειώσει σε 3-2, με τον Καντιόγλου να κάνει τη σέντρα, τον Σιμάνσκι να στρώνει εξαιρετικά την μπάλα στον Καχβετσί που με πλασέ νίκησε τον Τζολάκη (74′).

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το ματς και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα ενόψει και της ρεβάνς στην Τουρκία την επόμενη εβδομάδα.

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 3-2

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγα, Τσικίνιο(84′ Ιμπόρα), Έσε, Μασούρας(87′ Κίνι), Γιόβετιτς(82′ Όρτα), Φορτούνης, Ελ Καμπί(87′ Ελ Αραμπί)

Φενέρμπαχτσε: Λιβάκοβιτς, Οσαγί-Σάμουελ, Σογιούντσου, Μπεκάο(84′ Μπονούτσι), Οστερβόλντε(45′ Καντιόγλου), Ζάιτς(62′ Φρεντ), Κρούνιτς(62′ Γιουκσέκ), Σιμάνσκι, Καχβετσί, Τάντιτς, Τζέκο.