Κ19 Ολυμπιακός-Ίντερ 0-0 (6-5 πεν.): Ηρωική πρόκριση για τους «ερυθρόλευκους» στους «16» του Youth League Φωτογραφία: Intime

Ολυμπιακός

07.02.24 | 16:57

Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Ολυμπιακού και Ίντερ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Oι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 6-5 και πήραν την πολυπόθητη πρόκριση.

Η 90λεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι Πειραιώτες κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν ακόμα και όταν στο 74′ έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Παπακανέλλου. Με αυτό το σκορ οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Το μοιραίο χαμένο πέναλτι του Κόκι, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ,έστειλε τους νεαρούς του Ολυμπιακού στους «16» του Youth League.

Οι υποψήφιοι αντίπαλοι: Μίλαν, Κοπεγχάγη, Φέγενορντ, Λανς, Μάντσεστερ Σίτι, Πόρτο, Ρεάλ, Ζάλσμπουργκ

Καλύτερη η Ίντερ στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός μπήκε διστακτικά στο πρώτο ημίχρονο με την Ίντερ να του δημιουργεί τις πρώτες φάσεις στο 17′ με ένα σουτ του Καματέ, με την μπάλα να φεύγει άουτ και στο 19΄με σουτ του Κόκι με τον Σίνα να στέλνει την μπάλα κόρνερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 21′ με τον Κουτσίδη να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, αλλά να αστοχεί. Η Ίντερ απάντησε στο 26ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Μπέρενμπρουχ και τον Σίνα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Η ομάδα του Συλαϊδόπουλου δεν κατάφερε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να βρει τους ρυθμούς που ήθελε, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν άλλη μία καλή φάση στο 40′. Ο Καματέ δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε όμως και δεν απείλησε ιδιαίτερα τα δοκάρια του Σίνα.

Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο μισό και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Με 10 παίκτες κράτησαν το μηδέν οι Πειραιώτες

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες μπήκαν πιο αποφασισμένοι και βρήκαν την πρώτη φάση στο 46′ με τον Κωστούλα να ανατρέπεται από τον Ραϊμόντι και να ζητάει πέναλτι, το οποίο όμως δεν δόθηκε.

Η Ίντερ βρήκε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 56′ με μακρινό σουτ του Στάνκοβιτς, αλλά ο Σίνα μπλόκαρε δίχως ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ο αγώνας κινήθηκε σε ίσους ρυθμούς με τις δύο ομάδες να δημιούργουν ευκαιρίες χωρίς να καταφέρνουν να βρουν το γκολ της πρόκρισης. Στο 74′ ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες μετά από μία δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Παπακανέλλος για ένα μαρκάρισμά του.

Μετά την αποβολή η Ίντερ προσπάθησε να πιέσει τους γηπεδούχους με σουτ του Στάνκοβιτς στο 75′ αλλά ο Σίνα του είπε ξανά όχι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση με τον αγώνα να λήγει στο μηδέν και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην διαδικασία των πέναλτι.

Κ19 Ολυμπιακός – Ίντερ 0-0 (6-5 πέναλτι)

Ολυμπιακός (Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας, Μουζακίτης, Αλαφάκης, Πνευμονίδης, Παπακανέλλος, Θ. Κωστούλας

Ίντερ (Κίβου): Ραϊμόντι, Αϊντού, Στάντε, Στάμπιλε, Κότσι, Ντι Μάτζιο, Στάνκοβιτς, Μπέρενμπρουχ, Καμάτε, Σαρ, Κιέτο