Φωτογραφία: Intime

Ολυμπιακός – Λαμία 4-1: «Καθάρισε» εύκολα και ετοιμάζεται για Μπέρμιγχαμ

28.04.24 | 18:53

Γράφει: Βασίλης Ποντικός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-1 της Λαμίας για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League με μεγάλο πρωταγωνιστή του Ντάνιελ Ποντένσε.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Τσικίνιο και Ναβάρο, ενώ ο Ποντένσε ο οποίος ήταν ο παίκτης κλειδί για την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκανε το 3-0 με το ξεκίνημα του β΄ μέρους. Η Λαμία μείωσε χάρη σε γκολ του Τόσιτς, αλλά ο Αλεξανδρόπουλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Με αυτή τη νίκη οι Πειραιώτες πηγαίνουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στον αγώνα της Πέμπτης (2/5, 22:00) κόντρα στην Άστον Βίλα για τους «4» του Europa Conference League.

Με το πόδι στο… γκάζι

Με σαφή διάθεση να καθαρίσει το ματς, από νωρίς εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο ματς με την Λαμία. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά τόσο στο χώρο του κέντρου, όσο και από τα πλάγια με τους Ποντένσε και Μασούρα.

Ειδικά ο Πορτογάλος εξτρέμ δημιούργησε πολλά προβλήματα στην πλευρά του Σιμόν και ήταν ο κύριος εμπνευστής των επιθετικών προσδοκιών της ομάδας του. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν στο 6’ με τον Ορτα να γυρνάει στον Μασούρα αλλά ο Έλληνας παίκτης δεν μπόρεσε… φάτσα με το τέρμα να πλασάρει.

Στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν άλλες δυο ευκαιρίες με μια κεφαλιά του Βέζο στο 12’ και ένα σουτ του Μασούρα στο 20’ και τις δύο φάσεις σταμάτησε εύκολα ο Κοσέλεφ.

Καθάρισαν Τσικίνιο και Ναβάρο

Στο 24’ όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν χάρη σε δημιουργία του Ποντένσε να ανοίξουν το σκορ. Ο Πορτογάλος ταλαιπώρησε την άμυνα της Λαμίας, έδωσε στον Τσικίνιο ο οποίος με δυνατό πλασέ έκανε το 1-0.  Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του μέσου της ομάδας στο πρωτάθλημα.

Πριν καλά – καλά συνέλθει η Λαμία, ο Ολυμπιακός έκανε και το 2-0, όταν στο 26’ ο Έσε έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή και αμέσως έδωσε κάθετα στον Ναβάρο που ήταν μόνος του, ο Ισπανός έκανε το κοντρόλ και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κοσέλεφ για το 2-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την υπεροχή σε όλη την συνέχεια του α’ μέρους και πήγαν με τον Ποντένσε να κάνουν και το 3-0 ωστόσο το σουτ του βγήκε άουτ.

Αυτή ήταν τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Με το δεξί ο Ποντένσε

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να πιέζει και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους κατάφερε με τον Ποντένσε να κάνει το 3-0.

Ο 28χρονος μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σιμόν έκανε μια φοβερή… λόμπα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κοσέλεφ. Οι Πειραιώτες δεν σταμάτησαν να πιέζουν με τον Μασούρα να χάνει λίγα λεπτά αργότερα την ευκαιρία να κάνει το 4-0.

Έσπασε… το ρόδι ο Τόσιτς – Απάντησε ο Αλεξανδρόπουλος

Στη συνέχεια του ματς η Λαμία, προσπάθησε να βρει τον τρόπο να απαντήσει και το 61΄ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ του Τσιλούλη.

Ωστόσο ό,τι δεν κατάφερε νωρίτερα ο Τσιλούλης, το έκανε ο Τόσιτς στο 63’, ο οποίος ύστερα από μπαλιά του Λέικ έπιασε δυνατό σουτ γράφοντας το 3-1 σημειώνοντας παράλληλα, το πρώτο γκολ της Λαμίας στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο πλαίσιο 8 αγώνων πρωταθλήματος.

Η Λαμία προσπαθούσε να κάνει αισθητή την εμφάνισή της, αλλά πριν από το τελευταίο σφύριγμα ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πέτυχε το γκολ. Ο Ελ Αραμπί τροφοδότησε υπέροχα στην περιοχή τον Ελ Κααμπί, ο οποίος γύρισε στον Αλεξανδρόπουλο, που σκόραρε με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα στο 90+3′ του παιχνιδιού.

Ολυμπιακός – Λαμία 4-1

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος (59′ Άμπι), Βέζο, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο (59′ Αλεξανδρόπουλος), Έσε, Όρτα (84′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (73′ Μαρτίνς), Ποντένσε, Ναβάρο (73′ Ελ Κααμπί)

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν (59′ Τόσιτς), Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Νούνιες (46′ Τερεζίου), Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (75′ Τσούκαλος), Λέικ (84′ Τσιλιανίδης), Κοντονίκος (46′ Βασιλαντωνόπουλος)