Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-3: Ισραηλινός «εφιάλτης» στο Φάληρο (vids) Φωτογραφία: Intime

UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4: Ισραηλινός «εφιάλτης» στο Φάληρο

07.03.24 | 21:39

Εφιαλτικό βράδυ για τον Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, αφού είδε την Μακάμπι Τελ Αβίβ να κάνει πάρτι στο Φάληρο και με τον Ζάχαβι να σκοράρει δύο τέρματα, οι Ισραηνινοί πήραν τη νίκη με 4-1.

Σε κακό βράδυ οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα, μείωσαν με τον Ελ Καμπί νωρίς, όμως η αμυντική τους λειτουργία τους πλήγωσε.

Η ομάδα του «λαού» προηγήθηκε με 2-0 έπειτα από γκολ των Ζάχαβι (5′) και Σαχάρ (9′). Για τους «ερυθρόλευκους» είχε μειώσει στο 13′ ο Ελ Κααμπί, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ ξανά με τον Ζάχαβι στο 30′ και ο Πέρετς στο 74′ διαμόρφωσε το τελικό 1-4!

Οι Πειραιώτες με το αποτέλεσμα αυτό βρίσκονται με την… πλάτη στον τοίχο ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στη Σερβία και στο γήπεδο της Μπάτσκα Τόπολα (14/3, 22:00).

Δύο γκολ σε 4 λεπτά

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα και πίεσαν από νωρίς, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Οι Ισραηλινοί κόντρα στη ροή του αγώνα «χτύπησαν» δύο φορές σε 4 λεπτά και «πάγωσαν» το Φάλήρο.

Μόλις στο 5′ η Μακάμπι άνοιξε το σκορ με τον Ζάχαβι. Ο Μίλσον έκανε την πάσα, η οποία δεν ήταν καλή προς τον Φαν Όφερεϊμ, αλλά με κάποιο τρόπο η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Έσε και δίπλα από τον Ρέτσο, με τον Ζάχαβι να εκτελεί από την… καρδιά της περιοχής.

Στο 9′ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Πέρετς έκανε το πρώτο σουτ, ο Πασχαλάκης απέκρουσε όμως στη συνέχεια της φάσης ο Σαχάρ έκανε το 2-0 για την Μακάμπι!

Μείωσαν με Ελ Κααμπί οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Φορτούνης στο 13′ έκανε εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο τερματοφύλακας της Μακάμπι έκανε κακή έξοδο και με ωραία κεφαλιά ο Ελ Κααμπί μείωσε σε 1-2.

Τρίτο γκολ με Ζάχαβι

Στο 22′ ο Ποντένσε σέντραρε, ωστόσο ο Φορτούνης έκανε κακό τελείωμα και ο τερματοφύλακας της Μακάμπι μπλόκαρε εύκολα. Στο 30′ η Μακάμπι βρήκε και τρίτο τέρμα, όταν ο Μίλσον έκανε τρομερή προσπάθεια και γύρισε προς το κέντρο της περιοχής με τον Ζάχαβι να γράφει το 3-1!

Ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία για να μειώσει σε 3-2, με τον Φορτούνη να κάνει κακό σουτ, ενώ είχε δίπαλο του Έσε και Όρτα. Ένα λεπτό αργότερα η Μακάμπι έχασε σπουδαία στιγμή για το 4-1. Ο Φαν Όβεριμ έκανε ωραία σέντρα γύρισε η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος με τον Ζάχαβι να κάνει την προβολή στον αέρα, αλλά τη μπάλα πέρασε άουτ.

Οι Πειραιώτες είχαν ευκαιρία να πετύχουν γκολ λίγο πριν βγει το ημίχρονο, ωστόσο η κεφαλιά του Ποντένσε στο 43′ πέρασε απελπιστικά άουτ. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 45′. Ο Τσικίνιο βρήκε χώρο έξω από την περιοχή της Μακάμπι, ωστόσο του σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μισπάτι.

Δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο μέρος βρήκε τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά και να χάνει τρομερή φάση στο 51′! Ο Όρτα έκανε εκπληκτικό σόλο ανάμεσα σε τρεις παίκτες, έδωσε… μισό γκολ στον Ελ Κααμπί αλλά αυτός δεν νίκησε από πλεονεκτική θέση τον Μισπάτι. Στο ίδιο λεπτό ο Έσε έκανε σουτ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Μακάμπι μπλόκαρε εύκολα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για να βρουν δεύτερο τέρμα, ωστόσο το μακρινό σουτ του Τσικίνιο στο 54′ πέρασε άουτ. Στο 63′ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ, όμως η κεφαλιά που έπιασε ο Ρέτσος κατέληξε αρκετά πάνω από την εστία του Μισπάτι.

Ο Όρτα προσπάθησε στο 72′ να αιφνιδιάσει τον πορτιέρε των Ισραηλινών από μακριά, ωστόσο εκείνος ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε εύκολα.

Πιάστηκε τέταρτη φορά στον… ύπνο

Η Μακάμπι στο 73′ προειδοποίησε με σουτ του Πέρετς που έδιωξε ο Πασχαλάκης. Στη συνέχεια της φάσης ο ίδιος παίκτης βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και με κεφαλιά έκανε το 4-1!

Στο 80′ ο Όρτα έκανε νέο σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά από τη σέντρα του Ορτέγκα, αλλά η μπάλα βγήκε ξανά εκτός. Ο Καραβάλιο προσπάθησε στο 89′ να κάνει το 4-2 για τον Ολυμπιακό, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι! Η τελευταία φάση της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 90’+4′, με την κεφαλιά του Καρβάλιο να πηγαίνει άουτ.

Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο (67′ Μασούρας), Όρτα (83′ Ιμπόρα), Φορτούνης (77′ Καρβάλιο), Ποντένσε (77′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί (83′ Ελ Αραμπί).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ρόμπι Κιν): Μισπάτι, Σαχάρ, Σαμπορίτ, Ναχμίας, Ρεβίβο, Φαν Όφερεϊμ (77′ Κάρτσεφ), Πέρετζ, Κανισόφσκι (81′ Νταβιζάντα), Μίλσον (81′ Γκολάσα), Ζαχάβι (77′ Τούργκεμαν), Νταβίντα (68′ Μπίτον).