Φωτογραφία: Eurokinissi

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

Ολυμπιακός – Μαλίν 2-0: Πρώτη νίκη στην Ολλανδία με μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση

20.07.24 | 17:51

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο φιλικό της προετοιμασίας του αντιμετώπισε την Μαλίν στην Ολλανδία και μετά την ήττα από τον Άγιαξ κατάφερε με μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση να πάρει τη νίκη με σκορ 2-0, χάρη στα γκολ των Μουζακίτη και Μαρτίνς.

Όπως και εχθές έτσι και σήμερα ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ χρησιμοποίησε πολλούς παίκτες, μεταξύ των οποίων και οι μικροί «αστέρες» των «ερυθρόλευκων» οι οποίοι σήμερα ήταν καθοριστικοί, με τον Μουζακίτη να σκοράρει ένα τρομερό γκολ και τον Κωστούλα να «σερβίρει» το δεύτερο.

Λεπτό δεν αγωνίστηκαν οι Στάμενιτς, Γκαρθία και Ελ Καάμπι οι οποίοι ήταν εκτός λόγω τραυματισμών.

Γκολάρα με το… καλησπέρα από τον Μουζακίτη

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό καθώς μόλις στο 5’ ο Μουζακίτης με τρομερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την χαρακτηριστική τους υψηλή πίεση που έφερε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη της Μαλίν και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις για τον Ολυμπιακό.

Αρκετές σέντρες από τον Ρόντινεϊ και τον Μουζακίτη έφεραν τη μπάλα στη περιοχή των Βέλγων αλλά δίχως αποτέλεσμα.

Βρήκε δίχτυα και ο Μαρτίνς

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Ορτέγκα βρήκε στον ανοιχτό χώρο τον Κωστούλα και αυτός εύκολα «σέρβιρε» στον Ζέλσον Μαρτίνς ένα έτοιμο γκολ για το 2-0 της ομάδας του Μεντιλίμπαρ.

Έως το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς χωρίς να έχει κάποια καλή ευκαιρία.

Εξαιρετικό το πρώτο μέρος των «ερυθρόλευκων» με πολλές ευκαιρίες και δύο εξαιρετικά γκολ, ενώ στην άμυνα δεν αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα.

Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο νωθρά σε σχέση με το πρώτο, χωρίς όμως να απειλούνται από την Μαλίν.

Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος από τον Ολυμπιακό επιθετικά που παρότι είχε την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας δεν δημιούργησε πολλές επικίνδυνες καταστάσεις.

Από την άλλη, οι παίκτες της Μαλίν βρήκαν περισσότερους χώρους και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες που είτε σταματούσαν πάνω στον Μπότη, είτε περνούσαν άουτ.

Διπλό δοκάρι για τους «ερυθρόλευκους»

Στο 81′ ήρθε η καλύτερη ευκαιρία του δεύτερου μέρους, με τον Ρόντινεϊ να σημαδεύει με ωραίο σουτ το οριζόντιο δοκάρι και τον Μασούρα στο ριμπάουντ να σημαδεύει επίσης το το δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία των Βέλγων, με τον Νίκο Μπότη ναποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Σχοφς.

Ολυμπιακός – Μαλίν 2-0

Ολυμπιακός: Τζολάκης (46′ Μπότης), Ροντινέι, Ρέτσος (69′ Κουτσίδης), Μπιανκόν, Αποστολόπουλος, Ορτέγκα, Μουζακίτης (69′ Μπακούλας, Ντόη (46′ Άμπι), Μάρτινς (69′ Μασούρας), Παπακανέλλος (82′ Τσικίνιο), Κωστούλας (46′ Κοστίνια).

Μαλίν: Ντε Βολφ, Μαρσά, Γουάλς, Χίρεμανς, Κονατέ, Σχόφς, Μράμπτι, Λάουμπερμπαχ, Φούλον, Μπέιτς, Πφλέκε.