Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός ΜΟΝΟΒΑLA.GR CREATIVE TEAM / FOIVOS MOURATIDIS

Ολυμπιακός

Ολυμπιακός – Μίλαν 3-0: Τα «θρυλικά μωρά» έγραψαν ιστορία και ανέβηκαν στην κορυφή της Ευρώπης

22.04.24 | 20:55

Είναι αλήθεια. Ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής Ευρώπης.

Η Κ19 των Πειραιωτών διέλυσε την Κ19 της Μίλαν με 3-0 στον τελικό του Final 4 του UEFA Youth League, πετυχαίνοντας 3 γκολ σε διάστημα 6 λεπτών και κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της, στη Νιόν της Ελβετίας.

Ο Ολυμπιακός είχε σε εκπληκτική βραδιά όλους τους παίκτες τους, με τον Σίνα να υψώνει «τείχος» και να κρατά ανέπαφη την εστία του, παρά τις προσπάθειες των Ιταλών, ενώ τα «χρυσά» γκολ της ομάδας του Συλαϊδόπουλου πέτυχαν ο Μουζακίτης από το σημείο του πέναλτι, ο Παπακανέλλος με φανταστική ατομική ενέργεια και ο Μπακούλας με ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, που θα το θυμάται για όλη του τη ζωή.

Οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» έγραψαν ιστορία, καθώς αυτό είναι το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο που κατακτά κάποια ελληνική ποδοσφαιρική ομάδα.

Μπήκε πολύ δυνατά ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν τον μεγάλο τελικό με την ίδια ενδεκάδα, που τους έδωσε την πρόκριση επί της Ναντ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έφθασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον Πνευμονίδη και τον Παπακανέλλο.

Ο Πνευμονίδης, μόλις στο τρίτο λεπτό βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Ραβέιρ, μετά από ωραία πάσα του Κωστούλα, όμως δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μίλαν.

Στο 9′ ο Πνευμονίδης μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και πάσαρε στον Παπακανέλλο, οπού από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η Μίλαν απείλησε για πρώτη φορά στο 28′, με τον Τζερούλι να κάνει το σουτ από μακρινή απόσταση, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Σίνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά στο 1-0 στο 38ο λεπτό, με τον Παπακανέλλο, να φεύγει στην αντεπίθεση, έκανε το γύρισμα στον Μπακούλα, όμως το σουτ του νεαρού χαφ ήταν αδύναμο, με τον Ραβιέρ να μπλοκάρει εύκολα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σκότι έκλεψε την μπάλα μετά από λάθος του Πρεκατέ, όμως το σουτ που επιχείρησε, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σίνα.

Στο 57′ ο Παπακανέλλος έφυγε στην αντεπίθεση και αφού συνεργάστηκε με τον Αλαφάκη, σέντραρε στην περιοχή. Ο Κωστούλας έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Στάλμακ και μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Μουζακίτη να ευστοχεί, για το 1-0 στο 60′.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα και ενώ οι Ιταλοί δεν είχαν ξεπεράσει το «σοκ», οι παίκτες του Ολυμπιακού έκλεψαν την μπάλα, με τον Μπακούλα να πασάρει στον Παπακανέλλο, που έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια και περνώντας τον Στάλμακ, κέρδισε τον Ραβέιρ από πλάγια θέση, για το 2-0, στο 61′.

Στο 66′ το πάρτι ολοκληρώθηκε, με τον καλύτερο τρόπο. Ο Κουτσογούλας σέντραρε από τα δεξιά και ο Μπακούλας, έβαλε το γκολ της ζωής του. Ο νεαρός χαφ πέτυχε με ένα φανταστικό ανάποδο ψαλίδι το 3-0, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «ερυθρόλευκων».

Μίλησε ο Σίνα και κράτησε ανέπαφη την εστία του

Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μετά το τρίτο γκολ της ομάδας του πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση και ήταν ένας πραγματικός «κέρβερος» κάτω από την εστία των Πειραιωτών, νικώντας τους παίκτες της Μίλαν, όσο και αν προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμά του και ολοκλήρωσε το υπέροχο ταξίδι του στη διοργάνωση, γράφοντας μία «χρυσή» σελίδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, φέρνοντας πίσω στην Ελλάδα το τρόπαιο του Youth League.

Ολυμπιακός Κ19 – Μίλαν Κ19 3-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας (88′ Τανούλης), Μουζακίτης, Αλαφάκης (72′ Δάμα), Παπακανέλλος (76′ Λιατσικούρας), Πνευμονίδης (88′ Γατόπουλος) και Κωστούλας.

ΜΙΛΑΝ: Ραβιέρ, Μπαρτεσάγκι, Νσιάλα (69′ Λιμπεράλι), Σίμιτς, Μάγκνι, Ζερόλι, Μαλασπίνα, Σταλμάχ (62′ Σίμελχακ), Σία (79′ Σάλα), Σκότι και Καμάρντα (79′ Μπονόμι).