Ολυμπιακός

Ολυμπιακός – Ναντ 0-0 (3-1 πεν.): Τα «θρυλικά» μωρά στον τελικό του Youth League

19.04.24 | 17:13

Οι νέοι του Ολυμπιακού είναι στον τελικό του Final 4 του UEFA Youth League, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, καθώς επικράτησαν στα πέναλτι της Ναντ με 3-1, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα περιμένουν, τον νικητή του αγώνα μεταξύ των νέων της Μίλαν και της Πόρτο, στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, την προσεχή Δευτέρα (22/4, 19:00).

Ήρωας για την Κ19 των Πειραιωτών ο Σίνα, με τον 20χρονο τερματοφύλακα να αποκρούει το πέναλτι του Ακαπαντί στη διαδικασία της ρώσικης «ρουλέτας», με τον Λιατσικούρα να εκτελεί το τέταρτο καθοριστικό πέναλτι, που έστειλε τον Ολυμπιακό στον τελικό της διοργάνωσης.

Αυτή είανι η πρώτη φορά που κάποιο ποδοσφαιρικό τμήμα των Πειραιωτών φτάνει σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, με τους νέους της ομάδας, να παίρνουν παράδειγμα από την ανδρική ομάδα και να παίρνουν την πρόκριση στα πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε ψηλά για να καταφέρει να κλέψει την μπάλα.

Κοντά στο γκολ οι Γάλλοι

Η Ναντ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με τον Ενζιτά να σουτάρει δυνατά και τον Σίνα να μπλοκάρει στο 13ο λεπτό.

Στο 16′ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, κατάφερε να αποκρούσει με δυσκολία το σουτ του Μαβουμπί, κρατώντας το «0».

Η ομάδα του Μαυρογενίδη απείλησε για πρώτη φορά στο 34ο λεπτό, με τον Μπάμπη Κωστούλα να εκτελεί με το αριστερό και τον Μαμπόν να αποκρούει.

Οι Γάλλοι έφτασαν μία «ανάσα» από το 1-0 με τον Ντουγκάρ να κάνει την προβολή από κοντινή απόσταση και να αστοχεί σε κενή εστία, μετά από άστοχη έξοδο του Σίνα στο 38′.

Ο Κωστούλας το έκανε ξανά αλλά το VAR είχε διαφορετική άποψη

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 45+2′, με τον Μπάμπη Κωστούλα, ο οποίος δέχθηκε την κεφαλιά – πάσα από τον Κουτσίδη, μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως πριν φτάσει η μπάλα σε αυτόν, βρήκε στο χέρι, του αδελφού του Κώτσα Κωστούλα, με τον διαιτητή να ελέγχει τη φάση στο VAR και να ακυρώνει το γκολ των Πειραιωτών.

Η Ναντ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σίνα να κρατά το μηδέν σε δύο περιπτώσεις απέναντι στον Γκιρασί, με τον Γάλλο εξτρέμ να προσπαθεί να κερδίσει τον τερματοφύλακα των «ερυθρολεύκων», αρχικά με πλάγιο σουτ μέσα από την περιοχή στο 50 και στο 57 με σουτ εκτός περιοχής, που έδιωξε σε κόρνερ.Οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά στο γκολ στο 67′, με τον Μουζακίτη να εκτελεί φάουλ από καλό σημείο, με τον Μαμπόν να απομακρύνει με δυσκολία και στη συνέχεια να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Παπακανέλλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» στα τελευταία λεπτά πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να βρουν το «χρυσό» γκολ που θα τους έστελνε στον μεγάλο τελικό πριν τα πέναλτι, με τον Πρεκατέ να απειλεί με γυριστό σουτ στο 84′. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, με το τελικό 0-0 να οδηγεί την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι Νέοι είδαν… τους μεγάλους και θα διεκδικήσουν την κούπα

Στην ψυχοφθόρο διαδικασία της ρώσικης «ρουλέτας» τα παιδιά του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έδειξαν σθένος και κατάφεραν με σκορ 3-1 και τον Λιατσικούρα να εκτελεί το τελευταίο πέναλτι να επικρατήσουν της Ναντ και να βρεθούν σε ευρωπαϊκό τελικό, αποδεικνύοντας πως είναι μία από τις δύο καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Αναλυτικά η διαδικασία των πέναλτι:

0-0: Ο Λετού έστειλε την μπάλα άουτ

0-0: O Μαμπόν απέκρουσε το σουτ του Μουζακίτη

0-0: Ο Σίνα απέκρουσε το σουτ του Ακαπαντί στην δεξιά του γωνία

1-0: O Μπάκουλας κέρδισε τον Μαμπόν, αν και ο Γάλλος τερματοφύλακας ακούμπησε την μπάλα

1-1: Ο Τουρέ έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Σίνα

2-1: Ο Μπάμπης Κωστούλας έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας και σκόραρε

2-1: Ο Λερού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι

3-1: Ο Λιατσικούρας σκόραρε και έστειλε τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό

Ολυμπιακός Κ19 – Ναντ Κ19 0-0 (3-1 πεν.)

Ολυμπιακός: Σίνα, Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές (90’+2′ Τανούλης), Κουτσογούλας (79′ Λιατσικούρας), Μπάκουλας, Μουζακίτης, Αλαφάκης, Παπακανέλλος, Πνευμονίδης (61′ Δάμα), Κωστούλας

Ναντ: Μαμπόν, Γκοτιέ (69′ Κουμούς), Μουαμπά, Ντιγκάρ, Ακαπαντί, Λερού, Γκομές, Γκιρασί (77′ Τουρέ), Ασουμανί (81′ Λε Του), Νζίτα (69′ Σοβέν), Μαφουμπί