ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-0 (6-7 πέναλτι): «Πράσινη» πρόκριση σε ματς που έσπασαν καρδιές

18.01.24 | 00:01

Ο Παναθηναϊκός σε μια αναμέτρηση που κράτησε την αγωνία μέχρι τέλους, επικράτησε στα πέναλτι 7-6 του Ολυμπιακού και προκρίηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να προσπαθούν να αφομοιώσουν το παιχνίδι της άλλης και να σκέφτονται πρώτα το ανασταλτικό κομμάτι και μετά το να μεταβούν στην επίθεση.

Πράσινη «κυριαρχία» του Παναθηναϊκού χωρίς αποτέλεσμα

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα ήταν για το Παναθηναϊκό στο 13’ λεπτό, με τον Κώτσιρα να κλέβει την μπάλα στην μεσαία γραμμή, τροφοδοτώντας τον Μαντσίνι, ο οποίος με σέντρα ακριβείας βρήκε το Σπόραρ. Ο Σλοβένος από το ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά με τον Πασχαλακή να είναι σε ετοιμότητα και να διώχνει την μπάλα. Στη συνέχεια του αγώνα οι «πράσινοι» είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν κάποια σημαντική ευκαιρία.

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει δίχτυα με σκόρερ τον Βέρμπτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, με τον επόπτη να σηκώνει σωστά την σημαία αφού ο Σλοβένος χαφ ήταν εκτεθειμένος.

Το ημίχρονο έκλεισε με την μεγάλη ευκαιρία του «τριφυλλιού», με το Χουάνκαρ να βρίσκει με ωραία σέντρα τον Μαντσινί ο οποίος δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να σκοράρει, πλασάροντας λίγο δίπλα από την αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.

Δυνατό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο 2ο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές επέστρεψαν οι δύο ομάδες από τα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο καλά και να δείχνει από την αρχή της προθέσεις του. Οι «ερυθρόλευκοι» με το «καλημέρα» απείλησαν την εστία του Λοντίγκιν με τον Ντόι στο 48’ να πιάνει την κεφαλιά σημαδεύοντας τον Ρώσο πορτίερο.

Στο 60’ λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να εκτελεί φάουλ, γεμίζοντας προς την περιοχή. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έδιωξε την μπάλα με τον Ροντινέι να επιστρέφει την μπάλα στον αρχηγό του Ολυμπιακού σουτάροντας από δεξιά της περιοχής, με το Λοντίγκιν να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας οπισθοχωρήσει στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να βρει πάλι με πρωταγωνιστή το Άντραζ Σπόραρ μία τρομερή ευκαιρία. Στο 81’ μετά από ωραίο τακουνάκι του Κώτσιρα, ο Σλοβένος επιθετικός βγήκε απέναντί από τον Έλληνα τερματοφύλακα χώρις να καταφέρει να τον κερδίσει διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους «πράσινους» να χάνουν μια τρομερή ευκαιρία να τελειώσουν το θέμα πρόκρισης. Μετά από κεφαλιά στρώσιμο του Σπόραρ, ο Βέρμπιτς έκανε το γυριστό σουτ, ενώ η μπάλα ήταν στον αέρα με τον Πασχαλάκη να αποκρούει και να σώζει τον Ολυμπιακό.

«Σούπα» το έξτρα μισάωρο

Με την έναρξη της παράτασης οι δύο ομάδες έβγαζαν όλο και πιο πολύ την κούραση τους, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν στο 99΄μια μεγάλη ευκαρια. Ο Ποντένσε έκανε το γέμισμα στην περιοχή με το Γιόβετιτς να παίρνει την κεφαλιά μπροστά από τον Αράο, με την μπάλα να περνάει λιγό άουτ. Στο δεύτερο κομμάτι της παράτασης καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια φάση μπροστά στις αντίπαλες εστίες.

Μετά από μια απίστευτη εξέλιξη, η διαδικασία των πέναλτι και τις 16 εκτελέσεις ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας 7-6, με τον Λοντίγκιν να είναι ο ήρωας για το «τριφύλλι» και τους Καρβάλιο-Καμαρά να είναι οι μοιραίοι για τους «ερυθρόλευκους».