Φωτογραφία: Intime

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-3: Άλωσε το Φάληρο με υπογραφή Ιωαννίδη

10.03.24 | 22:27

Ο Παναθηναϊκός με τους Μπακασέτα και Ιωαννίδη σε… μεγάλα κέφια πήρε τεράστια νίκη μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και μάλιστα με ανατροπή (1-3) και μπήκε για τα καλά στο κόλπο του τίτλου της Stoiximan Super League.

Οι «πράσινοι» μπορεί να έχασαν τον «φύλακα άγγελό» τους από νωρίς – με τον Ντραγκόφσκι να αποχωρεί – και να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Ντανιέλ Ποντένσε (24′), βρήκαν όμως τα ψυχικά αποθέματα και γύρισαν το παιχνίδι, με τους Μπακασέτα (41′) και Ιωαννίδη (45+4′) να χτυπούν στο τέλος του πρώτου μέρους και να αλλάζουν το σκηνικό στο Φάληρο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και να ξαναμπεί στο ματς, όμως ο Ιωαννίδης χτύπησε ξανά στο 70′ και «τελείωσε» το ματς, βάζοντας… φωτιά στο πρωτάθλημα, με τους «πράσινους» να στέλνουν μήνυμα και στους άλλους διεκδικητές του πρωταθλήματος.

Δυνατά ο Παναθηναϊκός – Γκολ ο Ολυμπιακός

Ο Μεντιλίμπαρ κατέβασε τον Ολυμπιακό σε σχηματισμό με 4-4-2, με τους Ναβάρο και Ελ Κααμπί να ξεκινούν στην επίθεση, τους Ποντένσε και Μασούρα στα άκρα και τους Όρτα και Έσε στα χαφ.

Από την άλλη ο Φατίχ Τερίμ δεν είχε ιδιαίτερες αλλαγές στην ενδεκάδα, με τον Ακαϊντίν και τον Αράο στο κέντρο της άμυνας, τους Πέρεθ και Τσέριν στα χαφ, με τον Μπακασέτα προωθημένο, τους Παλάσιος και Μπερνάρ στα άκρα και στην κορυφή τον Φώτη Ιωαννίδη.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να πατά καλύτερα στα πρώτα λεπτά στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τους παίκτες του Φατίχ Τερίμ να προσπαθούν να αναπτυχθούν από τα αριστερά της επίθεσης με τους Μπερνάρ και Μπακασέτα. Η πρώτη στιγμή, ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Ιωαννίδη να εκτελεί εκτός περιοχής και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Οι «πράσινοι» είδαν τον Ντραγκόφσκι να αποχωρεί στο 6′, αφού ο Πολωνός υπέστη μυϊκό πρόβλημα και αποχώρησε, με τον Λοντίγκιν να παίρνει τη θέση του. Στο 13′ ο Παναθηναϊκός αναπτύχθηκε από τα δεξιά με τον Παλάσιος, με το γύρισμα του Αργεντινού στην περιοχή να βρίσκει τον Ιωαννίδη, με το σουτ του Έλληνα φορ να σταματά στον Κάρμο.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, με τον Ελ Κααμπί στο 24′ να κάνει τη σέντρα, τον Παλάσιος να μην απομακρύνει σωστά, τον Ποντένσε να παίρνει την κατοχή και με ένα δυνατό σουτ να εκτελεί τον Λοντίγκιν με εξαιρετικό σουτ στην απέναντι γωνία του Λοντίγκιν για το 1-0.

Διπλό «χτύπημα» με Μπακασέτα και Ιωαννίδη

Στα επόμενα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» με την ψυχολογία με το μέρος τους ανέβασαν ταχύτητα, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι ουσιώδες στην αντίπαλη περιοχή. Έτσι ο Παναθηναϊκός βρήκε την κατάλληλη ευκαιρία και χτύπησε στην αντεπίθεση, με τον Ιωαννίδη να δίνει στον Μπερνάρ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, να τσιμπά την μπάλα, τον Έσε να απομακρύνει στη γραμμή και τον Μπακασέτα στην επαναφορά με δυνατό σουτ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 41′.

Ο Ναβάρο στα λεπτά των καθυστερήσεων σπατάλησε μοναδική ευκαιρία με το πλασέ να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Λοντίγκιν, με τους «πράσινους» να βρίσκουν και δεύτερο γκολ με τον Ιωαννίδη, φέρνοντας τούμπα το ματς.

Οι παίκτες του Τερίμ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον Μπακασέτα να σουτάρει εντός περιοχής, τον Πασχαλάκη να απομακρύνει με δυσκολία και τον Ιωαννίδη να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει στο 45+4′ για το 1-2.

Απείλησε ο Ολυμπιακός – Το… τελείωσε ο Ιωαννίδης

Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμό, με τον Λοντίγκιν να διώχνει το σουτ του Ελ Κααμπί στο 60ό λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μεντιλίμπαρ προχώρησε σε διπλή αλλαγή με Φορτούνη και Τσικίνιο να παιρνούν αντί των Όρτα και Μασούρα. Ο Ποντένσε πήρε προσπάθειες και έκανε πιο απειλητικό, με το σουτ του Πορτογάλου στο 69′ να περνά λίγο δίπλα από την εστία του τερματοφύλακα των «πράσινων».

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως ο Παναθηναϊκός χτύπησε ξανά και κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ και πάλι με τον Ιωαννίδη στο 70′.

Η άμυνα του Ολυμπιακού έμεινε και πάλι αδρανής, με τον Μπερνάρ να παίρνει την μπάλα, να την στρώνει στον φορ του Παναθηναϊκού που με πλασέ έκανε το 3-1 σε κενή εστία.

Ο Φατίχ Τερίμ στα επόμενα λεπτά πέρασε και τρίτο στόπερ, με τον Ούγκο να περνά στη θέση του Παλάσιος, με στόχο να θωρακίσει ακόμη περισσότερο τα μετόπισθεν.

Οι αλλαγές του Μεντιλίμπαρ στο τέλος δεν διαφοροποίησαν τα δεδομένα στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να διαχειρίζεται το παιχνίδι μέχρι το τέλος και να παίρνει μια μεγάλη νίκη που του δίνει μεγάλο ψυχολογικό πλεονέκτημα στη μάχη του τίτλου.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ορτέγκα, Κάρμο, Μπιανκόν, Έσε(80′ Ιμπόρα), Όρτα(59′ Φορτούνης), Μασούρας(59′ Τσικίνιο), Ποντένσε(80′ Γιόβετιτς), Ναβάρο( Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι( 8′ Λοντίγκιν), Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Ακαϊντίν, Αράο, Πέρεθ, Μπακασέτας(83′ Μαντσίνι), Μπερνάρ(83′ Τζούριτσιτς), Παλάσιος(76′ Ούγκο), Τσέριν, Ιωαννίδης(Σπόραρ 83′).