ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

Ολυμπιακός Β’ – Γιούχτας 3-1: Νίκη γοήτρου για τους «ερυθρόλευκους»

16.05.24 | 17:55

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε του Γιούχτα με 3-1 για την 9η αγωνιστική των playouts της Super League 2, μς τις δύο ομάδες ωστόσο να έχουν υποβιβαστεί από την προηγούμενη αγωνιστική στην Γ’ Εθνική.

Ο Μαρίνος στο 15′ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ ισοφάρισε προσωρινά στο 31′ ο Νοικοκυράκης. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Βλαχομήτρος (86′ πεν.) και Πατηράκης (88′).

Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στην τελευταία θέση, αλλά πήγαν στους 20 πόντους, ενώ την ίδια συγκομιδή έχουν και οι Κρητικοί.

Δύο γκολ στο πρώτο μέρος

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό, με τον Μαρίνο να κάνει το 1-0 μετά από εκπληκτική μπαλιά του Μπα και τρομερό τελείωμα.

Στο 20′ ο Γιούχτας έχασε καλή ευκαιρία με τον Λώλη να δοκιμάζει ένα διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Οι Αρχανιώτες βρήκαν την ισοφάριση στο 31ο λεπτό, όταν ο Νοικοκυράκης έπειτα από ωραία μπαλιά του Κόλα, προσπέρασε τον Μπότη και με εξαιρετικό πλασέ ισοφάρισε.

Η επόμενη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 41′, έπειτα από ωραία ενέργεια του Μπα που «έσπασε» στον Μαρίνο, με τον τελευταίο να κάνει άστοχο σουτ εκτός περιοχής. Στο 44′ ο Ιμπαγάσα έστρωσε στον Σαπουντζή, ο οποίος δοκίμασε το μονοκόμματο σουτ, με τον Πρινιωτάκη να σώζει.

«Καθάρισε» σε δύο λεπτά ο Ολυμπιακός Β’

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, ψάχνοντας με σέντρες κάποια φάση, με την πρώτη στιγμή να καταγράφεται στο 57’, με τον Σαπουντζή να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ που μπλόκαρε ο Πρινιωτάκης. Στο 65’ ο Λώλης προσπάθησε από το ημικύκλιο να «κρεμάσει» τον Μπότη, ο οποίος ήταν εκτός εστίας, αλλά το σουτ κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Ο Ολυμπιακός Β’ στο 77′ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για γκολ, με τον Βλαχομήτρο να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λιποράσε και πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Γιούχτα.

Στο 86′ η ομάδα του Αριέλ Ιμπάγασα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πατήλα, με τον Βλαχομήτρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση γράφοντας το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπα έκλεψε από τον Φαζό, έδωσε στον Πατήρα που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-1.

Ολυμπιακός Β’ – Γιούχτας 3-1

Ολυμπιακός Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Μπότης, Μπα, Λάιτνερ (74′ Τσέλιος), Μπαγκαλιάνης, Ρέτσος, Μαυρουδής (60′ Σγούρος), Μαρίνος (66′ Πατήρας), Κατσουλίδης, Ιμπαγάσα (60′ Καρακούτης), Σαπουντζής, Πινακάς (66′ Βλαχομήτρος).

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Λιποράσε, Τσίρης, Κόλα, Κορνιλάκης, Θεοδωράκης (71′ Μπουρσέλης), Λώλης, Δασκαλάκης, Νοικοκυράκης, Κωστανάσιος, Βρετός (62′ Αλεξόπουλος).