Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Β' Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

Ολυμπιακός Β – Παναθηναϊκός Β 0-1: Με «λυτρωτή» Φουρτάδο… βλέπει παραμονή

15.04.24 | 17:57

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό μέσα στο Ρέντη με 1-0 απέναντι στον Ολυμπιακό την 5η αγωνιστική των playoffs της Superleague 2 του νότιου ομίλου και συνεχίζει να παραμένει στο κόλπο της παραμονής.

Στην βαθμολογία αυτή την στιγμή ο Παναθηναϊκός Β’ πήρε ανάσα, καθώς έφτασε στους 18 πόντους και είναι ισόβαθμος με την Παναχαϊκή, η οποία ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ολυμπιακός Β’ μένει ουραγός με 15 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να είναι πιο δραστήριος στο γήπεδο, ψάχνοντας ένα γρήγορο τέρμα για να αιφνιδιάσει τους «ερυθρόλευκους».

Δραστήριο το «τριφύλλι»

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο τέταρτο λεπτό μετά από πολύ ωραία προσπάθεια του Φουρτάδο, που πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους από τα δεξιά της αντίπαλης περιοχής με το Κουτσίδη να τον προλαβαίνει και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να ψάχνει έντονα γκολ και απείλησε ξανά στο 11 λεπτό μετά από τη σέντρα του Αθανασακόπουλου από τα δεξιά, και αποδέχτη τον Νταμπίζα, ο οποίος έπιασε ένα μονοκόμματοι σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισα στον ίδιο ρυθμό και με την συμπλήρωση μισή ώρας αγώνα έφτασαν πάλι κοντά στην επίτευξη του πρώτου τέρματοςΜετά από την εκτέλεση του Αθανασακόπουλου με κομπίνα, η μπάλα στρώθηκε στον Σαρδέλη, που έπιασε το δυνατό σουτ με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να καταλήγει λίγο άουτ.

Στο 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός Β’ είχε καλή στιγμή. Ο Αργυρίου με ένα καλό σόλο πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ, όμως αστόχησε. Έτσι, οι δύο ομάδες, οι οποίες πρόσεχαν αρκετά στα μετόπισθεν πήγαν στα αποδυτήρια με το μηδέν.

Με το «νου» στα μετόπισθεν

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν πιο νωθρά στο γήπεδο έχοντας ως σκοπό να διαφυλάξουν καλά τα μετόπισθεν, και μετά να βρουν κάποια καλή επίθεση να δημιουργήσουν κίνδυνο στην αντίπαλη άμυνα.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε από τους «πράσινους» μετά από καλή ατομική ενέργεια του Φουρτάδο, που κέρδισε το φάουλ σε καλό σημείο έξω από την περιοχή, με τον Σιδερά να παίρνει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Μπα έφτασε πολύ κοντά

Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια πήρε τα ηνία του παιχνιδιού αυξάνοντας αρκετά την πίεση στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Στο 67 λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον πρωταγωνιστή τον Μπα.

Ο Κεραμίδας έκανε ωραία μεταβίβαση βρίσκοντας τον επιθετικό από τη Γουινέα που βγήκε φάτσα με τον Ξενόπουλο, πλασάροντας εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Από μηχανή θεός ο Φουρτάδο

Το «τριφύλλι» βρήκε το πολυπόθητο τέρμα που έψαχνε λίγο πριν την συμπλήρωση 90 λεπτών. Μετά από εκτέλεση του κόρνερ από αριστερά από τον Αθανασακόπουλο, ο Φουρτάδο πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, σκοράροντας ένα κρίσιμο τέρμα.

Ολυμπιακός Β-Παναθηναϊκός Β 0-1

Ολυμπιακός Β’: Παπαδούδης, Μπα, Μπιανκόν, Σγουρός, Τσέλιος (46′ Ιμπαγάσα), Κουτσίδης, Κεραμίδας (68′ Αποστολόπουλος), Μαρίνος (68′ Καράκουτης), Σαπουντζής (75′ Κατσουλίδης), Πινακάς (85′ Βλαχομήτρος), Αργυρίου

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Κάτρης, Φουρτάδο, Προδρομίτης (59′ Καραμπάς), Σαρδέλης (59′ Κυριόπουλος), Νταμπίζας (72′ Μαρτίνης), Λάμψιας (68′ Τουρκοχωρίτης), Φρόκου (68′ Κρυπαράκος)