Φωτογραφία: Intime

Ομόνοια – ΑΕΚ 1-1: Προβλημάτισε ξανά λίγες ημέρες πριν την Ευρώπη

18.07.24 | 21:56

Η ΑΕΚ έδωσε το τελευταίο της φιλικό ματς λίγες ημέρες πριν τη πρώτη της ευρωπαϊκή υποχρέωση κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΠ, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με σκορ 1-1 χάρη στα γκολ των Βίντα και Σίνιτς.

Ο Ματίας Αλμέιδα δοκίμασε δύο από τους νέους του ποδοσφαιριστές, τον Θωμά Στρακόσα και τον Αμπουμπακάρ Κοϊτά, με τον πρώτο να αγωνίζεται σε όλο το δεύτερο μέρος και τον δεύτερο για περίπου ένα μισάωρο, ενώ η Ένωση για ακόμη ένα φιλικό προβλημάτισε με την εικόνα της τόσο επιθετικά αλλά και αμυντικά.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πιέζουν ψηλά στον αγωνιστικό χώρο αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν η μία ομάδα την εστία της άλλης.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 18’ όταν ο Χατζισαφί με σέντρα από τα αριστερά βρήκε τον Ελίασον αλλά η κεφαλιά του Σουηδού πέρασε άουτ.

Απέκτησε ρυθμό το ματς

Έως και το 30’ δεν είδαμε άλλη φάση αλλά από εκεί και ύστερα το ματς απέκτησε έναν όμορφο και γρήγορο ρυθμό, ο οποίος έφερε και αρκετές καλές ευκαιρίες.

Αρχικά στο 32’ ο Χαραλάμπους έφτασε κοντά στο γκολ για την Ομόνοια, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει δύσκολα.

Λίγα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ένωσης να απειλήσει, με τον Γκατσίνοβιτς να μη μπορεί να νικήσει τον Φαμπιάνο.

Σκόραρε ο Ελίασον αλλά ακυρώθηκε αμέσως

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Ελίασον βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ήταν παρόμοια με αυτά του πρώτου καθώς και οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να απειλήσουν τις δύο εστίες.

Στο 61’ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Χαμάς να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από πλάγια θέση και τον Στρακόσα να κάνει τη πρώτη του επέμβαση με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Μετά τις έξι μαζεμένες αλλαγές του Ματίας Αλμέιδα στη συμπλήρωση μιας ώρας η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και αρχικά με ένα σουτ του Ρότα στο 69’ απείλησε τον Φαμπιάνο ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.

Βρήκε δίχτυα ο Βίντα

Από αυτό το κόρνερ η Ένωση βρήκε το γκολ, με τον Πέτρο Μάνταλο να το εκτελεί και τον Βίντα να νικά τους πάντες για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Απάντησε η Ομόνοια

Περίπου δέκα λεπτά αργότερα η Ομόνοια βγήκλε στην επίθεση και με τον Σίνιτς κατάφερε να ισοφαρίσει, νικώντας τον Στρακόσα στο τε-α-τετ.

Ομόνοια – ΑΕΚ 1-1

ΑΕΚ: Μπρινιόλι (46’ Στρακόσα), Ρότα (72’ Ράντονια), Βίντα (72’ Μήτογλου), Κάλενς, Χατζισαφί (72’ Πήλιος), Σιμάνσκι (62’ Γαλανόπουλος), Γιόνσον (62’ Πινέδα), Γκατσίνοβιτς (62’ Κοϊτά), Λιούμπιτσιτς (62’ Μάνταλος), Ελίασον (62’ Φερνάντες), Γκαρσία (62’ Άμραμπατ).

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μασούρας, Χαμάς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Μάριτς, Εράκοβιτς, Σίμιτς, Σεμέδο, Κακουλλής.