Ουκρανία - Βέλγιο Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Ουκρανία – Βέλγιο 0-0: Στην επόμενη φάση οι «κόκκινοι διάβολοι» – Εκτός οι Ουκρανοί

26.06.24 | 20:54

Το Βέλγιο… χαμογέλασε τελευταίο στη «λευκή» ισοπαλία κόντρα στην Ουκρανία για το Euro 2024.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» με το αποτέλεσμα αυτό πέρασαν στους «16» της διοργάνωσης, ενώ η ομάδα του Ρεμπρόφ έμεινε εκτός συνέχειας.

Με το 0-0 το Βέλγιο τερμάτισε στη 2η θέση του Ε’ ομίλου με 4 βαθμούς, ενώ με τους ίδους βαθμούς οι Ουκρανοί έμειναν στην 4η θέση, καθώς μειονέκτησαν στις ισοβαθμίες.

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο ημίχρονο

Το Βέλγιο ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 7′ δημιούργησε την πρώτη φάση του αγώνα. Ο Ντε Μπρόινε έκανε έξυπνη κάθετη μπαλιά, αλλά το διαγώνιο σουτ του Λουκάκου σταμάτησε στον Τρούμπιν.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να αρέσκονται σε παιχνίδι κατοχής. Στο 20′ οι Ουκρανοί έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία. Ο Γιάρεμτσουκ έκανε μακρινό σουτ, όμως ο Καστέλς απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τεάτ δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 28′ ο Nτόβμπικ κράτησε την μπάλα εντός περιοχής, την έσπασε στο ημικύκλιο στον Σουντάκοβ, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ.

Ο Ντε Μπρόινε στο 33′ δοκίμασε απευθείας εκτέλεση φάουλ, η οποία κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά μετά το σουτ του Σουντάκοβ κατέληξε στα χέρια του Καστέλς.

Ο Γιάρεμτσουκ στο 41′ έκανε δυνατό γύρισμα προς τον Ντόβμπικ, όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

Η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 45′, όταν ο Ντε Μπρόινε έκανε πλασέ που μπλόκαρε εύκολα ο Τρούμπιν.

Δεν άλλαξε κάτι παρά την πίεση των δύο ομάδων

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το Βέλγιο να έχει και πάλι τον πρώτο λόγο. Ο Τίλεμανς εξαπέλυσε σουτ στο 52′, με την μπάλα να να κοντράρει στα σώματα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Ντοκού ήταν αρκετά άστοχο, ενώ το σουτ του Λουκάκου στο 64′ σταμάτησε πάνω στον Τρούμπιν.

Στο 73′ ο Καράσκο εξαπέλυσε δυνατό σουτ, ο Τρούμπιν απέκρουσε ενώ στη συνέχεια το σουτ του Ντοκού σταμάτησε στα σώματα.

Ο Ντόβμπικ στο 74′ προσπάθησε να απειλήσει τον Καστέλς, ο οποίος είχε απάντηση. Στο 79′ ο Ουκρανός επιθετικός έκανε νέο σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική μεριά των διχτύων του Κάστελς.

Στο 83′ ο Κάστελς έβγαλε με δυσκολία το απευθείας κόρνερ του Μαλινόφσκι!

Τέσσερα λεπτά αργότερα το Bέλγιο έφυγε στην αντεπίθεση, ο Ντε Μπρόινε άφησε την μπάλα στον Μπακλαγιόκο, ο οποίος πλάσαρε άστοχα μέσα από την περιοχή.

Στο 90’+1′ η Ουκρανία απώλεσε τεράστια ευκαιρία για προβάδισμα. Ο Μαλινόφσκι έκανε συρτό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλ πέρασε άουτ.

Ουκρανία – Βέλγιο 0-0

Ουκρανία (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Τρούμπιν, Τίμτσουκ, Ζαμπάρνι, Σβάτοκ (80′ Γιαρμολένκο), Ματβιένκο, Μικολένκο (58′ Ζιντσένκο), Μπράζκο (70′ Μαλινόφσκι), Σαπαρένκο (70′ Στεπανένκο), Σουντάκοφ, Γιάρεμτσουκ (70′ Βάνατ), Ντόβμπικ.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Κάστελς, Φερτόνχεν, Φάες, Τεάτ, Καστάνιε, Ονάνα, Ντε Μπρόινε, Τίλεμανς (61′ Μανγκαλά), Ντοκού (77′ Μπακαγιόκο), Λουκάκου (90′ Οπέντα), Τροσάρ (61′ Καράσκο).