ΕΛΒΕΤΙΑ Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Ουγγαρία – Ελβετία 1-3: «Ποδαρικό» με τριάρα

15.06.24 | 17:57

Η Ελβετία ξεκίνησε με το δεξί στο Euro 2024, κερδίζοντας με σκορ 3-1 την Ουγγαρία στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι Ελβετοί απέδειξαν την ανωτερότητά τους και πήραν τη νίκη με γκολ από τους Ντούα και Εμπισε και Εμπολό, οι Ούγγροι μείωσαν με τον Βάργκα.

Με το πόδι στο… γκάζι

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά, με την Ελβετία να επιδεικνύει την αποφασιστικότητά της από τα πρώτα λεπτά. Στο 13ο λεπτό, ο Εμπισε έκανε μια εξαιρετική πάσα στον Ντούα, ο οποίος σκόραρε για το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μουράτ Γιακίν είχε μια τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμά της. Ο Ντούα πέρασε την μπάλα στον Βάργκας, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Γκουλάσι απέκρουσε και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ, διατηρώντας το σκορ 1-0.

Στο 40ο λεπτό, η Ουγγαρία είχε την πρώτη της σημαντική ευκαιρία, αλλά ο Ζόμερ ήταν απέκρουσε την κεφαλιά του Όρμπαν μετά από φάουλ του Σόμποσλαϊ.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ελβετία διπλασίασε το προβάδισμά της. Ο Εμπισε βρέθηκε σε θέση βολής και με πολύ ωραίο πλασέ, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκουλάτσι, για το 0-2!

Πίεση και στο Β΄μέρος

Η Ελβετία ξεκίνησε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, επιδιώκοντας να αυξήσει το προβάδισμά της. Στο 48ο λεπτό, είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Ντουά να σουτάρει μετά από πάσα του Τζάκα, αλλά ο Γκουλάσι απέκρουσε στην κόρνερ.

Στο 54ο λεπτό, η Ελβετία είχε νέα ευκαιρία. Ο Ντουά έδωσε στον Βάργκας, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γκουλάσι.  Στο 64ο λεπτό, η Ουγγαρία είχε την πρώτη της μεγάλη φάση. Ο Σάλαϊ έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα στον Βάργκα, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου πήγε άουτ.

Το «ψαράκι» του Βάργκα

Στο 66ο λεπτό, η Ουγγαρία μείωσε σε 2-1. Ο Σόμποσλαϊ έκανε μια τρομερή σέντρα ακριβείας από τα αριστερά στον Βάργκα, ο οποίος με κεφαλιά “ψαράκι” έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ελβετίας, κάνοντας το σκορ 2-1.

Οι Ελβετοί, ωστόσο δεν σταμάτησαν πιέζουν και στο 4′ λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 χάρη στον Εμπολό. Ο φορ της Μονακό εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των Ούγγρων και πλάσαρε ιδανικά τον Γκουλάσι.

Με αυτή τη νίκη οι Ελβετοί μπήκαν με το δεξί στην διοργάνωση, ενω οι Μαγυάροι πλέον θα προσπαθήσουν στα εναπομείναντα παιχνίδια να διεκδικήσουν τις εύκαιρες τους για πρόκριση.

Ουγγαρία – Ελβετία 1-3

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Λανγκ (46′ Μπόλα), Όρμπαν, Α. Ζάλαϊ (79′ Ντάρνταϊ), Φιόλα, Νάγκι, Σέφερ, Κέρκεζ (79′ Άνταμ), Σάλαϊ, Σόμποσλαϊ, Βάργκα.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Σερ, Φρόιλερ (86′ Ρίντερ), Τζάκα, Ροντρίγκες, Βάργκας (76′ Εμπολό), Ντουά, Ντοιέ (86′ Σιέρο), Έμπισερ.