Το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε μουδιασμένο στο δέτευρο φιλικό επί Αυστριακού εδάφους Φωτογραφία: Intime

Πάφος – Παναθηναϊκός 0-0: «Χ»ωρίς φρεσκάδα… με μισή τράπουλα

03.07.24 | 19:24

Μετά το ξεμούδιασμα με το 14-0 κόντρα στην Χάους Ουνιόν, ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε την ίδια φρεσκάδα με συνέπεια να έρθει ισόπαλος χωρίς τέρματα κόντρα στην Πάφο.

Ένα φιλικό παιχνίδι με ασυνήθιστα πολλά σε αριθμό σκληρά μαρκαρίσματα, δυνατές μονομαχίες και διεκδικήσεις, έδωσαν Παναθηναϊκός και Πάφος. Ένα ματς που είχε μετρημένες δύο σημαντικές ευκαιρίες για κάθε αντίπαλο, αλλά με μέτριες εκτελέσεις και κακές αποφάσεις στην τελική επιλογή.

Αποχώρησε ο Γεντβάι στο 23′ της αναμέτρησης λόγω ενός σφιξίματος στον δικέφαλο.

Με ένα απρόοπτο της τελευταίας στιγμής ξεκίνησε η αναμέτρηση για τονΠαναθηναϊκό, με τον Λημνιό να παίρνει τη θέση του Μπακασέτα που ένιωσε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο.

Θυμίζουμε ότι από τους «βασικούς» απουσίαζαν οι Ιωαννίδης, Μπακασέτας (ενοχλήσεις πριν από την έναρξη του ματς), Μαξίμοβιτς.

Λείπουν και οι δυο ακραίοι μπακ (Μπάλντοκ – πιθανόν ο Ρεμπότσο), οι οποίοι θα κληθούν να διεκδικήσουν θέση βασικού, και ασφαλώς και οι Τσέριν – Βέρμπιτς – Σπόραρ, ο Μλαντένοβιτς και οι Μάγκνουσον, Πάλμερ – Μπράουν που θεωρούνται ανέτοιμοι.

Νωθρό ξεκίνημα

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι «πράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορόντας σωστά την μπάλα με σκοπό να βρούνε κενούς χώρους στην άμυνα των Κύπριων.

Στο 13′ η Πάφος έφτασε στην πρώτη υποψία ευκαιρίας. Όλα ξεκίνησαν από την σέντρα από δεξιά προς τον Ζάιρο, που πρόλαβε να μπει στην φάση ο Βαγιαννίδης και να αποσοβήσει τον κίνδυνο στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Με την συμπλήρωση 25 λεπτών στον αγώνα ο Ζέκα πήρε την θέση του  Γεντβάι. Ο Αράο γύρισε στόπερ δίπλα στον Σένκεφελντ και ο Ζέκα πήγε στα χαφ.

Ο Γερεμέγεφ έπιασε τρομερή κεφαλία

Η πρώτη καλή στιγμή για το «τριφύλλι» ήρθε στο 33΄με τον Κώτσιρα να βρίσκει εξαιρετικά τον Μαντσίνι, αυτός να γυρίζει στον αμαρκάριστο Γερεμέγεφ που από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Μεγάλη απειλή για τους Κυπρίους

Με την συμπλήρωση του πρώτου 45 λεπτού η Κυπριακή ομάδα απείλησε τα καρέ των «πρασίνων».

Ύστερα από την ωραία κάθετη ανάμεσα στα στόπερ του Παναθηναϊκού, τρύπωσε ο Τάνκοβιτς και πλάσαρε με τον Λοντίγκιν να διώχνει, έχοντας σωστή τοποθέτηση.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με τους: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Φίκαι, Αράο, Σένκεφελντ – Ζέκα, Ρουμπέν, Μαντσίνι, Τζούρισιτς, Βιλένα – Γερεμέγεφ σε 4-2-3-1.

Το πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες να παίζουν σε ποιο χαμηλό τέμπο, χωρίς να δημιουρήσουν κάποιαμεγάλη φάση.

Ολικό λίφτινγκ

Στο 75΄οι «πράσινοι» προχώρησαν σε ολικό λίφτινγκ βάζοντας μέσα τους Νίκα, Νταμπίζα, Μπρέγκου, Κάτρη, Κυριόπουλο και Τσοκάι είναι, με τον μοναδικό παίκτη που να έχει παραμείνει στο χορτάρι από όσους ξεκίνησαν βασικοί να είναι ο Βαγιαννίδης.

Απείλησε ξανά με Τσοκάι

Το «τριφύλλι» ύστερα από το δοκάρι του Γερεμέγεφ ξανά απείλησε στο 81 λεπτό με πρωταγωνιστή τον Τσοκάι.

Ο Αλβανός μέσος μπήκε στην περιοχή πιάνοντας ένα δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Πάφου να διώξει με τα πόδια.

Ουσιαστικά μετά το δοκάρι του Σουηδού αυτή ήταν η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο σημερινό φιλικό.

Πάφος – Παναθηναϊκός 0-0

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκόλνταρ, Μπρούνο, Ζάιρο, Τάνκοβιτς, Ναμέ, Ντράγκομιρ, Πελάτζιο, Κορέια.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Κώτσιρας, Βιλένα, Αράο, Μαντσίνι, Λημνίος, Τζούρισιτς, Γερεμέγεφ.