Παναχαϊκή - Διαγόρας Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Παναχαϊκή – Διαγόρας 1-0: Οι Αχαιοί στέλνουν στη Γ’ Εθνική τον Παναθηναϊκό Β’ – Υποβιβάστηκε ο Γιούχτας

10.05.24 | 17:54

Η Παναχαϊκή υποδέχθηκε τον Διαγόρα στην Πάτρα για την 8η αγωνιστική των playouts του Β’ ομίλου της Super League 2, με το σύνολο του Γιάννη Τάτση να επικρατεί στις καθυστερήσεις με 1-0, «σφραγίζοντας» την παραμονή του στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου μία αγωνιστική πριν από το φινάλε.

«Λυτρωτής» για τους Αχαιούς ήταν ο Ντε Τομάς στο 90’+4′ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, με τον Παναθηναϊκό Β’ να έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για να παραμείνει στην κατηγορία. Οι νησιώτες έχουν κι εκείνοι 27 πόντους και βρίσκονται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Γιούχτας υποβιβάστηκε στην Γ’ Εθνική, καθώς έμεινε στο -6 από την 8η θέση και το Αιγάλεω και δεν μπορεί να προσπεράσει το «Σίτι» στην κατάταξη, αφού σε πιθανή ισοβαθμία στου 26 βαθμούς θα υστερεί.

Λιγοστές φάσεις στο πρώτο μέρος

Η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πίεσε τον αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία για να πετύχει γκολ.

Η πρώτη σημαντικά στιγμή της αναμέτρησης ανήκε στο σύνολο του Γιάννη Τάτση και σημειώθηκε στο 33′. Ο Ζέκχοφ εκτέλεσε φάουλ, με τον Λαδά να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το ασφυκτικό πρέσινγκ για να πετύχουν γκολ, με αποτέλεσμα στο 44′ να έχουν 4 κερδισμένα κόρνερ, τα οποία δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα.

«Λύτρωση» και παραμονή με Ντε Τομάς

Ο Διαγόρας αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε αρκετές προσπάθειες για να πάρει το διπλό. Οι νησιώτες στο 70′ έχασαν τεράστια ευκαιρία, με τον Λούκιτς να κάνει καλό σουτ, όμως ο Κολοβούρης ήταν σε ετοιμότητα κι έδιωξε σε κόρνερ.

Δώδεκα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου, με τον Μανιά να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και την μπάλα να βρίσκει στον Ζαμόρα και να καταλήγει σε κόρνερ.

Η Παναχαϊκή «απάντησε» στις ευκαιρίες στο 90′. Ο Αλίμπε σούταρε από εξαιρετικό σημείο, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα ολοκληρωθεί με το «άσφαιρο» 0-0 οι Αχαιοί κέρδισαν πέναλτι! Στο 90’+3′ ο Αλίμπερ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Διαγόρα με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως την παράβαση. Ο Ντε Τομάς ανέλαβε την εκτέλεση και με εύστοχο χτύπημα διαμόρφωσε το τελικό 1-0 που κρατάει και τη νέα αγωνιστική περίοδο του Αχαιούς στη Super League 2.

Παναχαϊκή – Διαγόρας 1-0

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Ζέκχοβ, Μασούρας, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Προύντζος, Μπάρε (58′ Αλίμπε), Χριστόπουλος (55′ Ιατρούδης), Τραορέ (76′ Πετράτος), Ντε Τόμας, Καραγιάννης (55′ Καραγιάννης).

Διαγόρας (Ράτκο Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης (89′ Μουστάκας), Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Α. Μασούρας, Λούκιτς (73′ Μουντές), Τσάβος (73′ Βολάκης), Τσιαντούλας, Μανιάς.