ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

Παναιτωλικός – ΟΦΗ 3-1: Τριάρα και ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος

31.01.24 | 19:02

Ο Παναιτωλικός πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη με 3-1 κόντρα στον ΟΦΗ και πανηγύρισε ιστορική πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1) και να «κλέψει» την πρόκριση δεν θα κατάφερε, με τους Αγρινιώτες να παίρνουν το «χρυσό» εισιτήριο με τα γκολ των Νουάρτε (38′), Ηλία Χατζηθεοδωρίδη (59′) και Φακούντο Πέρεθ (90+4′).

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τον Άρη, που κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά καθώς απέκλεισε τη Νίκη Βόλου.

Κατοχή ο ΟΦΗ – Αποτελεσματικότερος ο Παναιτωλικός

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για τους Κρητικούς στο 2ο λεπτό. Ο Νέιρα γύρισε την μπάλα στην περιοχή, αλλά οι Μπρεσάν και Φελίπε μπερδεύτηκαν μπροστά από το τέρμα, με τον Μαλή να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή στα πρώτα είκοσι λεπτά, με τους Κρητικούς να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες. Στο 17′ το δυνατό σουτ του Μπάκιτς εκτός περιοχής έδιωξε για ακόμα μια φορά ο Μαλής.

Ο Παναιτωλικό απείλησε στο 23΄με το μακρινό σουτ του Ντουάρτε. Η μπάλα πέρασε πολύ κοντά από το αριστερό δοκάρι του Μπάουμαν και κατέληξε άουτ. Ο ΟΦΗ απάντησε με την κεφαλιά του Νέιρα στην δεξιά γωνία του Στεργιάκη, με τον τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας οι γηπεδούχοι έχασαν φοβερή ευκαιρία να σκοράρουν. Ο Ντίας επιχείρησε το πλασέ, ο Μπάουμαν απέκρουσε, εν συνεχεία η μπάλα βρήκε την εσωτερική πλευρά του δοκαριού και γύρισε πίσω στον τερματοφύλακα.

Ο Ντουάρτε έδωσε το προβάδισμα στον Παναιτωλικό

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 38′. Η φάση ξεκίνησε με την όμορφη συνεργασία των Τορεχόν και Πέδρο. Ο δεύτερος με τακουνάκι βρήκε τον Ντίας, εκείνος έδωσε στον Ντουάρτε και με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Μπάουμαν κάνοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Χάρη Χατζηθεοδωρίδη στο 59΄. Ο Λιάβας έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Ντουάρτε πεσμένος έστρωσε στον Χατζηθεοδωρίδη και αυτός αμαρκάριστος νίκησε τον Μπάουμαν για το 2-0.

Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Λέγια Ισέκα

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να μειώσει το σκορ με το σουτ του Φελίπε έξω από την περιοχή, αλλά ο Στεργιάκης ήταν για άλλη μια φορά παρών, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Ο Λέγια Ισέκα ήταν τελικά αυτός που έδωσε ξανά ελπίδες στον ΟΦΗ στο ντεμπούτο του με την νέα του ομάδα. Ο Μπάκιτς με κάθετη βρήκε τον Βέλγο, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Την πρόκριση «σφράγισε» ο Φακούντο Πέρεθ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Λιάβα έστρωσε για στον Αργεντίνο και εκείνος με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπάουμαν κάνοντας το 3-1.

Παναιτωλικός – ΟΦΗ 3-1

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Μλάντεν, Οικονόμου, Μαλής, Ντουάρτε (85′ Σενγκέλια), Τσιγγάρας (85′ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (70′ Μπακάκης), Τορεχόν (70′ Ντουάρτε), Μαυρίας, Ντίας (57′ Λιάβας), Πέδρο.

ΟΦΗ (Πεπ Μελ): Μπάουμαν, Βούρος, Μπρεσάν, Θοράρινσον (77′ Λάρσον), Αμπάντα, Μπάκιτς, Γκλάζερ (46′ Ριέρα), Μπάκου (54 Μοσκέρα), Νέιρα (64′ Ισέκα), Τοράλ (64′ Γκαγιέγκος), Φελίπε.