ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ Φωτογραφία: Intime

Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός 3-0: Καθάρισε σε 10 λεπτά και… αναπνέει καλύτερα

16.03.24 | 21:55

Ο αποφασισμένος Παναιτωλικός έκανε σημαντικό βήμα παραμονής, καθώς επικράτησε με 3-0 κόντρα στον Πανσερραϊκό, για την 1η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Superleague.

Με γκολ των Χουάνπι, Μαυρία και Λομονάκο οι Αγρινιώτες επικράτησαν των Σερραίων και ξεκίνησαν με το… δεξί το μίνι-πρωτάθλημα. Το σύνολο του Γιάννη Πετράκη ανέβηκε στους 23 βαθμούς, ενώ από την άλλη η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία παρέμεινε στους 27 πόντους.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο ορεξάτοι στα πρώτα λεπτά και δημιούργησαν δύο στιγμές με τον Ουάρντα, χωρίς όμως να απειληθεί ουσιαστικά ο Τσάβες.

Η ομάδα του Αγρινίου άρχισε σταδιακά να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο μετά το 15’. Στην πρώτη ευκαιρία ο Μαυρίας αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Χόβαν μπλόκαρε την κεφαλιά του Τορεχόν από καλή θέση.

Η αμυντική λειτουργία των «λιονταριών» δεν ήταν η ενδεδειγμένη για μία αναμέτρηση τόσο μεγάλης σημασίας και αυτό φάνηκε από την ασυνεννοησία στο 25’. Ένα λεπτό μετά ήρθε και το πρώτο γκολ της αναμέτρησης, ο Καρέλης γύρισε την μπάλα στη μεγάλη περιοχή και ο Χουάνπι σημάδεψε σωστά για το 1-0.

Στο 34’ ο Παναιτωλικός διπλασίασε τα τέρματά του, ο Καρέλης συνεργάστηκε άψογα με τον Ντουάρτε, με την μπάλα να φτάνει στον Μαυρία που με δυνατό σουτ έγραψε το 2-0.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ήρθε και τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους από τον Ντίαζ, το οποίο όμως ακυρώθηκε από το VAR.

Αισθητή πτώση ρυθμού

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αρκετή ένταση και από τις δύο ομάδες, με τις ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες να είναι ελάχιστες και τις δυνατές μονομαχίες να πρωταγωνιστούν.

Στο 49’ ο Πανσερραϊκός επιχείρησε να μπει ξανά στο ματς, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόμας πέρασε ελάχιστα έξω. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη είχαν κατεβάσει αισθητά ταχύτητα και διατηρούσαν το προβάδισμα δύο τερμάτων.

Ο Οικονόμου έφτασε κοντά στο να χριστεί σκόρερ, όταν μετά από σέντρα του Χουάνπι έπιασε την κεφαλιά που έφυγε άουτ.

Ο Χοβάν διατήρησε «χαμηλά« το σκορ

Ο Χοβάν εμφανίστηκε έτοιμος και σταμάτησε το πλασέ του Ντουάρτε, στο 62’. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ με μία εντυπωσιακή επέμβαση στο πλασέ του Καρέλη.

Ο Πανσερραϊκός απάντησε στις καλές στιγμές στο 69’, όταν ο Άλεκσιτς πήρε την κεφαλιά όμως η προσπάθειά του πέρασε λίγο άουτ. O Ντουάρτε συνέχισε να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα απόδοσης και στο 77’ απείλησε τον Χοβάν, που για ακόμη μία φορά ήταν στην θέση του και σταμάτησε την προσπάθεια του αντιπάλου του.

Στην τελευταία φάση του ματς δύο αλλαγές των γηπεδούχων συνδυάστηκαν για τρίτο τέρμα. Ο Λιάβας βρήκε τον Λομονάκο σε θέση βολής και ο Αργεντινός φορ πλάσαρε εύστοχα και σημείωσε το πρώτο του εν Ελλάδι γκολ.

Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός 3-0

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μλάντεν, Τάμπιτζε, Τορεχόν, Χουάνπι, Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Ντίας, Καρέλης

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Διαμαντής, Χατζηστραβός, Μπέργκστρεμ, Οικονόμου, Μορέιρα, Ντανκερλούι, Ουάρντα, Τομάς, Άλεκσιτς