Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ 1-3

Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-3: Αντέδρασε και πέρασε με ανατροπή από το Αγρίνιο

25.02.24 | 18:58

Ο ΠΑΟΚ εμφάνισε το γνωστό, καλό του πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με 3-1 επί του Παναιτωλικού, για την 24η αγωνιστική της Super League.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο, με τα «καναρίνια» να ανοίγουν το σκορ με τον Χατζηθεοδωρίδη, με τους Σάστρε, Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλια να έχουν την απάντηση. Δύο ακόμη προσπάθειες των παικτών του Λουτσέσκου σταμάτησαν στο δοκάρι, από τους Μουργκ και Κωνσταντέλια, ενώ ακυρώθηκε και το γκολ του νεαρού μέσου ως οφσάιντ.

Πλέον ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, ενώ o Παναιτωλικός συνεχίζει στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Γρήγορο γκολ για τα «καναρίνια» – Διπλό δοκάρι για τον ΠΑΟΚ

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο και να πιέσουν ψηλά, όμως οι γηπεδούχοι τους αιφνιδίασαν και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 5’. O Χατζηθεοδωρίδη με έναν «κεραυνό», δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Ζίβκοβιτς με την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα του για το 1-0.

Η αντίδραση του «δικεφάλου» του Βορρά ήταν άμεση, με τον Μουργκ να είναι ο πρωταγωνιστής σε δύο καλές στιγμές, με την μία από αυτές να σταματά στο δοκάρι.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου είχαν κάκιστες τελικές επιλογές στο δεύτερο μισό του γηπέδου, με αποτέλεσμα να χαλάσουν κάθε επιθετική προσπάθεια. Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές του Πετράκη πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 35’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σενγκέλια να κάνει το δυνατό σουτ και τον Ζίβκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Η επιλογή του Ρουμάνου τεχνικού, με τον Μάρκος Αντόνιο δίπλα στον Μεϊτέ δεν βγαίνει μέχρι στιγμής, με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα στον άξονα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Κωνσταντέλιας έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από φανταστική ενέργεια έκανε και το σουτ, με την μπάλα να σταματάει και πάλι στο δοκάρι του Τσάβες.

Η είσοδος Σαμάτα που δεν άλλαξε κάτι

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, ο Ραζβάν Λουτσέσκου επιστράτευσε τον Σαμάτα, ο οποίος μπήκε στην θέση του νεαρού Τζίμα. Η ομάδα του Ρουμάνου μπήκε με το ίδιο άσχημο πρόσωπο και έδωσε το δικαίωμα στον Παναιτωλικό να απειλήσει δύο φορές. Σενγκέλια και Χατζηθεοδωρίδης δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα των γηπεδούχων, με τον Ζίβκοβιτς να παρεμβαίνει στην μία εξ αυτών.

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά

Στο 59’ o Γιάννης Κωνσταντέλιας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, μετά την μπαλιά του Ντεσπότοφ, όμως ο VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ. Ο Παναιτωλικός έδειχνε να μένει από δυνάμεις και ο Γιάννης Πετράκης με διπλή αλλαγή επιχείρησε να φρεσκάρει την μεσαία γραμμή της ομάδας του.

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά για τον «δικέφαλο» του Βορρά για να φέρει το ματς… τούμπα. Αρχικά στο 71’, ο Σάστρε επιχείρησε την σέντρα, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Τορεχόν, μπέρδεψε τον Τσάβες και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ζίβκοβιτς με απίθανο πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τσάβες και στην συνέχεια στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Σε ακόμη μία αναμέτρηση στην φετινή σεζόν, ο ΠΑΟΚ απέδειξε ότι είναι με διαφορά η καλύτερη ομάδα στην χώρα στο να πιέζει και να σκοράρει και πάλι αμέσως αφότου πετύχει ένα τέρμα.

Ο Παναιτωλικός επιχείρησε άμεσα να απαντήσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όμως η κεφαλιά του Τορεχόν σταμάτησε ο Ζίβκοβιτς με εντυπωσιακή απόκρουση. Στις καθυστερήσεις ο Γιάννης Κωνσταντέλιας έβαλε τίτλους τέλους στην υπόθεση νίκη, καθώς με πλασέ νίκησε τον Τσάβες και έκανε το 3-1. Στον χρόνο που απέμεινε δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στο Αγρίνιο, ειδικά για την αντίδραση που έβγαλε στην επανάληψη.

Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-3

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν, Χουάνπι, Χατζηθεοδωρίδης (68′ Ντουάρτε), Τορεχόν, Σενγκέλια (67′ Ντίας), Τσιγγάρας (80′ Πέρες), Ζοάο Πέδρο (80′ Λομονάκο), Μαλής, Στάγιτς, Λιάβας (80′ Μαυρίας).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς Ζ, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (72′ Ότο), Μάρκος Αντόνιο (61′ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (81′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (61′ Ζίβκοβιτς Α.), Τζίμας (Σαμάτα 46′).