Η ομάδα της Μαγνησίας αναδείχθηκε ισόπαλη κόντρα στους Αγρινιώτες Credits: Screenshot Teaser Glomex

Παναιτωλικός – Βόλος 2-2: «Ματσάρα» με πολλά συμπεράσματα στο Αγρίνιο (videos)

31.07.24 | 22:53

Την πρώτη ισοπαλία στο πέμπτο φιλικό του παιχνίδι έφερε σήμερα ο Βόλος στο Αγρίνιο απέναντι στον Παναιτωλικό.

Οι κυανέρυθροι του Χοακίν Γκόμεζ αντιμετώπισαν στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό με τον οποίο ήρθαν ισόπαλοι 2-2. Οι Βολιώτες προηγούνταν 0-2 στο ημίχρονο, χάρη σε τέρματα των Κορρέα στο 3′ και Γκαρσία στο 17′. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν, σκόραραν δις μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος (49′ Μαϊντέβατς, 54′ Πέρες) αποφεύγοντας την ήττα.

Με το «πόδι πατημένο στο γκάζι»

Μόλις στο 3ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ. Ο Νεμάνια Γκλάβτσιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον προωθημένο Κορρέα να παίρνει δύσκολη, γυριστή κεφαλιά η οποία άφησε «άγαλμα» τον Στεργιάκη, κατέληξε χαμηλά στη δεξιά γωνία του και το 0-1 ήταν γεγονός.

Αργεντίνικη συνέργασία και 0-2

Λιγότερο από ένα τέταρτο αργότερα, οι κυανέρυθροι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Σε φάση που προέκυψε σε δεύτερο χρόνο, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Βόλου, ο Κόμπα πέρασε κάθετα στον Βιγιαφάνιες από τα δεξιά, εκείνος σέντραρε παράλληλα με τον Γκαρσία να κάνει την κοντινή προβολή και να νικά για δεύτερη φορά τον Στεργιάκη, σημειώνοντας το 0-2 στο 17′.

Με τον Βόλο να έχει αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων, ο Παναιτωλικός ήταν λογικό να πάρει τη μπάλα στα πόδια του, θέλοντας να βρει αρχικά ένα γκολ μείωσης.

Στο 44′ ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη αξιόλογη στιγμή του στο ματς, με τη μπάλα να στρώνεται στον Μπελεβώνη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή κι εκείνος πλάσαρε με τη μια με το δεξί αλλά το φαλτσαριστό του σουτ πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σιαμπάνη, με το 0-2 να είναι το σκορ με το οποίο Παναιτωλικός και Βόλος οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Με γρήγορο γκολ ξεκίνησε το πρώτο μέρος και… το ίδιο σενάριο επαναλήφθηκε και στο δεύτερο μέρος. Ήταν το 49ο λεπτό, όταν οι Αγρινιώτες εκτέλεσαν ένα κόρνερ από τα αριστερά.

Ο Στάγιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τη μπάλα να φτάνει στον Μαϊντέβατς, ο οποίος στάθηκε και τυχερός διότι είδε τη μπάλα από τις κόντρες να του στρώνεται ακριβώς μπροστά του στη μικρή περιοχή, εκεί όπου δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Κόβατς, μειώνοντας σε 1-2.

Μάλιστα, ένα πεντάλεπτο μετά, οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη έφεραν το ματς στα ίσια. Στο 54′ ο Μπελεβώνης βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή του Βόλου, «έσπασε» προς τα έξω στον Πέρες ο οποίος δεν είχε κάποιον κυανέρυθρο κοντά του να τον μαρκάρει, σούταρε με δύναμη μη αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Κόβατς και ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 54‘.

Στο 61’ ο Σιέλης λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ κόντρα στην πρώην ομάδα του. Βρήκε χώρο κι ανέβηκε αρκετά ψηλά. Όταν έφτασε λίγο έξω από την περιοχή του Βόλου, δοκίμασε δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Κόβατς να αποκρούσει εντυπωσιακά παραχωρώντας κόρνερ.

Με τον χρόνο να περνά, οι πολυάριθμες αλλαγές και από τις δύο πλευρές δεν επέτρεψαν στο παιχνίδι να διατηρήσει τον καλό αγωνιστικό του ρυθμό, με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να λείπουν. Ο Βόλος ήταν πάντως αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά… μέχρι εκεί.

Παναιτωλικός – Βόλος 2-2

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πετράκης): Στεργιάκης, Μπακάκης, Παντελάκης, Σιέλης, Στάγιτς, Λιάβας, Μπελεβώνης, Μπουζούκης, Πέρες, Μαϊντέβατς, Λομόνακο.

Αγωνίστηκαν και οι: Παπαζώης, Μαυρίας, Μάνος, Κακιώνης, Νικολάου, Ντίας, Κοντούρης, Γαλιάτσος, Αναστασόπουλος, Ράδος, Χότζα.

ΒΟΛΟΣ (Γκόμεζ): Σιαμπάνης, Μύγας, Καλογερόπουλος, Τριανταφύλλου, Κορρέα, Σμέλερς, Γκλάβτσιτς, Κόμπα, Βιγιαφάνιες, Ασενούν, Γκαρσία.

Αγωνίστηκαν και οι: Κόβατς, Τάχατος, Μίλετιτς, Λυκουρίνος, Τσοκάνης, Δόσης, Νταϊλάνι, Κόζτα