Διεθνή

Παναμάς – ΗΠΑ 2-1: Με την πλάτη στον τοίχο οι οικοδεσπότες (video)

28.06.24 | 08:51

Ο Γουεά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 18ο λεπτό, κάτι που στοίχησε στην εθνική ομάδα των ΗΠΑ που ηττήθηκε με 2-1 από τον Παναμά, φέρνοντας ανατροπές στον 3ο όμιλο του Copa America.

Στο 8ο λεπτό, ο Γουέστον ΜακΚένι βρήκε δίχτυα, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ λόγω οφσάιντ. Λίγο αργότερα, η κόκκινη κάρτα του Γουεά άφησε την ομάδα του Μπελχάρτερ με 10 παίκτες. Παρά την αριθμητική μειονεκτική, η Αμερική προηγήθηκε στο 22′ με εξαιρετικό τέρμα του Μπαλόγκουν. Ωστόσο, ο Μπλάκμαν ισοφάρισε σε 1-1 τέσσερα λεπτά μετά, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναμάς εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή του, με τον Φαχάρδο να σημειώνει το νικητήριο γκολ στο 83ο λεπτό. Παρότι και ο Παναμάς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Καρασκουίγια, η νίκη ήταν ήδη εξασφαλισμένη.

Η οικοδέσποινα Αμερική προσπαθεί να αποφύγει το αρνητικό ρεκόρ και τον αποκλεισμό από τη φάση των ομίλων για πρώτη φορά μετά από 37 χρόνια.