Φωτογραφία: Eurokinissi

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1: «Μαγικό» δίλεπτο και ξανά στο κόλπο του τίτλου (vids)

03.04.24 | 23:00

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την ΑΕΚ χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να νίκησει την Ένωση με 2-1 στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League.

Ο Βίντα στο 5′ έκανε το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους», με τους Μπακασέτα και Ιωαννίδη στο 32′ και στο 34′ αντίστοιχα να «υπογράφουν» την ανατροπή των «πράσινων».

Το «τριφύλλι» είναι πλέον και πάλι στο κόλπο του τίτλου φτάνοντας τους 62 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση, την ώρα που η Ένωση «έπεσε» από την κορυφή έχοντας 65 βαθμούς.

Δυναμικό ξεκίνημα από την Ένωση

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια από την αρχή του ντέρμπι και μόλις στο 1′ ο Τσούμπερ απείλησε με σουτ τον Ντραγκόφσκι που μπλόκαρε εύκολα. Η επιθετική υπεροχή των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα λεπτά, με τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα να παίρνουν… κεφάλι στο σκορ έπειτα από λάθος του Χουάνκαρ. Ο Ελίασον έκλεψε από τον Ισπανό αριστερό μπακ κι έδωσε ασίστ στον Βίντα που με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 για την Ένωση.

Οι «πράσινοι» απώλεσαν εξαιρετική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 10′ με τον Μπερνάρ. Ο Ιωαννίδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια έδωσε στον Βραζιλιάνο, με το σουτ που επιχείρησε να σταματά πάνω στη γραμμή ο Ρότα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0 με τον Τσούμπερ στο 12′. Το σουτ του Ελβετού από αρκετά πλεονεκτική θέση πέρασε ελάχιστα άουτ.Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ένταση από το 10′ κι έπειτα κι έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει το 1-1. Αρχικά στο 19′ ο Μπακασέτας έκτέλεσε μακρινό φάουλ, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Οι «πράσινοι» στο 24′ κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Αράο να σεντράρει και τον Μπακασέτα με κεφαλιά να σκοράρει. Ο πρώτος όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε.

Μπακασέτας και Ιωαννίδης ανέτρεψαν το σκηνικό

Όταν δεν κατάφερε το «τριφύλλι» στα προηγούμενα λεπτά σημειώθηκε μόλις σε δύο φάσεις! Ο Μπακασέτας στο 32′ δοκίμασε και πάλι το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να… αναπαύεται στην αριστερή γωνία του Αθυανασιάδη για το 1-1. Στο 34′ ο Ιωαννίδης «έκλεψε» την μπάλα από τον Μουκουντί και με εξαιρετικό «τσίμπημα» της μπάλας έκανε το 2-1 για το σύνολο του Φατίχ Τερίμ!

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα κέρδισαν λίγο χώρο στο χορτάρι και προσπάθησαν να πιέσουν για την ισοφάριση. Το σουτ που επιχείρησε ο Ρότα στο 39′ κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ. Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες είχαν διάθεση για να απειλήσουν, χωρίς όμως να υπάρχει κάτι αξιοσημείωτο.

Με… φόρα στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι

Το σύνολο του Φατίχ Τερίμ μπήκε πιο δυναμικά στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να δείχνει μπλοκαρισμένη από τις ενέργειες των «πράσινων». Το «τριφύλλι» πήρε κι άλλα μέτρα στο γήπεδο και στο 54′ ο Μπερνάρ βγήκε στην αντεπίθεση, όμως το σουτ που επιχείρησε πήγε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ένα λεπτό αργότερα Μπακασέτας και Ιωαννίδης συνεργάστηκαν τέλεια, αλλά το γυριστό σουτ του τελευταίου κατέληξε άουτ. Η Ένωση πίεσε εκ νέου για να πετύχει γκολ κι έχασε μοναδική ευκαιρία για γκολ, με τον Γεντβάι να προλαβαίνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών

Η συνέχεια του ντέρμπι βρήκε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ να χάνουν αρκετές ευκαιρίες. Στο 65′ ο Αραούχο επιχείρησε να απειλήσε τον Ντραγκόφσκο, με τον Πολωνό τερματοφύλακα να μπλοκάρει.  Ο Ιωαννίδης στο 73′ έκανε σουτ υπό πίεση, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αραούχο και πάλι σούταρε, όμως η μπάλα βγήκε κόρνερ. Η Ένωση πίεσε πολύ και πήρε μέτρα στο γήπεδο για να βρει το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 90’+1΄ο Ντραγκόφσκι έκανε τρρομερή επέμβαση στην εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς. Στο 90’+7′ σημειώθηκε η τελευταία φάση του ντέρμπι, με την κεφαλιά του Πόνσε να περνά άουτ.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61′ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88′ Βιλένα), Βέρμπιτς (61′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (79′ Λημνιός), Μπακασέτα (88′ Πέρεθ), Ιωαννίδη.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57′ Πινέδα), Γιόνσον (70′ Άμραμπατ), Ελίασον, Τσούμπερ (57′ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος (57′ Αραούχο), Γκαρσία (57′ Πόνσε).