Φωτογραφία: Intime

UEFA EUROPA LEAGUE

Παναθηναϊκός – Άγιαξ 0-1: Έχασε ευκαιρίες και θα παλέψει στην Ολλανδία για την πρόκριση

08.08.24 | 23:00

Ο Παναθηναϊκός παρά το πολύ ανταγωνιστικό του πρόσωπο γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Άγιαξ, για τον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League, όμως έδειξε ότι μπορεί να φτάσει στην ανατροπή και στην πρόκριση.

Οι «πράσινοι» είχαν τις στιγμές τους για να πάρουν το αποτέλεσμα που θα τους έδινε το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα καθαρά παιχνίδι τακτικής πήραν αυτό που ήθελαν. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, με το «τριφύλλι» να είναι πολύ βελτιωμένο στο δεύτερο μισό. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Αράο και Μπακασέτα που ήταν ο «εγκέφαλος» του Παναθηναϊκού.

Οι Ολλανδοί πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δημιούργησαν ρήγματα στη δεξιά πλευρά των «πράσινων». Από εκεί προήλθαν και οι πρώτες καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως να απειληθεί ουσιαστικά ο Ντραγκόφσκι.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο ισορρόπησαν το παιχνίδι και με το pressing τους κατάφεραν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Μέσα από την πίεση ήρθε και η πρώτη «πράσινη» ευκαιρία, όμως το διαγώνιο τελείωμα του Μλαντένοβιτς σταμάτησε στο πόδι του Πασβίερ.

Προειδοποιητική βολή και 0-1

Στο 25’ ο «Αίαντας» έφτασε κοντά στο γκολ όταν Μπέργκχαους και Άκπομ έκαναν το 1-2, όμως ο Ντραγκόφσκι είπε «όχι» στο πλασέ του πρώτου. Τρία λεπτά μετά ο Ολλανδός δεν αστόχησε. Ο Μπέργκχαους έβγαλε την κάθετη, ο Ρενς γύρισε την μπάλα μέσα από την περιοχή, ο Φιτζ-Τζιμ έκανε το στρώσιμο με μια επαφή και ο πρώτος εκτέλεσε τον Ντραγκόφσκι για να δώσει το προβάδισμα στον Άγιαξ.

Ανασύνταξη και δοκάρι

Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να συνέλθουν από το γκολ που δέχθηκαν, όμως το έκαναν άμεσα. Αρχικά απείλησαν την εστία των Ολλανδών όταν ο Μαντσίνι έφερε την μπάλα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του Αράο έφυγε ψηλά.

Λίγα λεπτά μετά ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» κυκλοφόρησαν την μπάλα, με τον Μπακασέτα να σουτάρει δυνατά και το δοκάρι να του στερεί το γκολ.

Στο 45’ οι παίκτες του Αλόνσο βρέθηκαν ξανά κοντά στο γκολ. Καλό σουτ του Τσέριν έπειτα από στρώσιμο του Κώτσιρα, όμως μπάλα πήρε πολλά φάλτσα και έφυγε άουτ.

Μπορεί και το δείχνει

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μπακασέτας πήρε την εντολή να επιστρέφει πιο πίσω για να πάρει τις πρώτες μπάλες, κάτι που βοήθησε στην ανάπτυξη του Παναθηναϊκού. Στο 53’ άγγιξε και το γκολ, όταν ο Μαντσίνι πλάσαρε εύστοχα αλλά ο βοηθός ακύρωσε το γκολ σωστά ως οφσάιντ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν καλές στιγμές για την ισοφάριση. Αρχικά στο 60’ ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ, όμως ο Πασβίερ μπλόκαρε την κεφαλιά του Ίνγκασον. Ένα λεπτό μετά ο Μπακασέτας έβγαλε άψογη κάθετη πάσα και ο Γερεμέγεφ πλάσαρε άουτ από το όριο της περιοχής.

Μετά το 64’ και τις συνεχόμενες αλλαγές το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του και οι ευκαιρίες άφησαν την θέση τους στην ένταση και στις σκληρές μονομαχίες.

Οι Ολλανδοί επιχείρησαν να πιέσουν το «τριφύλλι», χωρίς όμως αποτέλεσμα και με τον εντυπωσιακό Αράο να αποτελεί τον παίκτη που σταματούσε κάθε προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Η συνέχεια του ματς βρήκε τον Άγιαξ να κάνει διαχείριση του αποτελέσματος στα τελευταία λεπτά, με τους Ολλανδούς να διατηρούν το 1-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Παναθηναϊκός – Άγιαξ 0-1

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (63’ Μπάλντοκ), Ινγκασον, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (76’ Μαξίμοβιτς), Μαντσίνι (63’ Τετέ), Μπακασέτας, Τζούρισιτς (87’ Λημνιός), Γερεμέγεφ (63’ Ιωαννίδης).

Άγιαξ (Φραντζέσκο Φαριόλι): Πάσβεερ, Ρενς, Μπας, Σούταλο, Χάτο, Τέιλορ (82’ Μπρόμπεϊ), Χέντερσον, Φιτζ-Τζιμ (67’ Φαν ντεν Μπούμεν), Φορμπς (57’ Γκοντς), Άκπομ (67’ Τραορέ), Μπέργχουις (57’ Γκάι).