ΑΡΗΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ Φωτογραφία: Eurokinissi

Παναθηναϊκός – Άρης 0-1: Αυτοκτονία!

28.04.24 | 22:27

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο διακύβευμα ο Άρης πήρε τεράστια νίκη επί του Παναθηναϊκού με 1-0 για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, με τους «πράσινους» να μένουν ακόμα πιο πίσω στη μάχη του τίτλου παρά το τεράστιο «δώρο» που του έκανε ο ΠΑΟΚ νικώντας την ΑΕΚ με 3-2.

Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ζαμόρα μόλις στο 2ο λεπτό, με τους Θεσσαλονικείς να αντέχουν στην πίεση των γηπεδούχων.

Το «τριφύλλι» με την ήττα αυτή έπεσε στην 3η θέση με 71 βαθμούς, όσους έχει και ο «δικέφαλος» του βορρά, ενώ από την άλλη οι «κίτρινοι» έμειναν στην 5η θέση με 52 πόντους.

Ο Ζαμόρα «πάγωσε» τη Λεωφόρο

Ο Άρης μπήκε δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο παιχνίδι με τον Ζαμόρα. Ο Σουλεϊμάνοφ γύρισε στον Μανού Γκαρσία κι εκείνος με σέντρα βρήκε τον φορ των «κίτρινων» που με ωραία κεφαλιά νίκησε στον αέρα τον Ούγκο κι έβαλε μπροστά στο σκορ του Θεσσαλονικείς.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και «σφυροκόπησε» τους φιλοξενούμενους για αρκετά λεπτά. Αρχικά στο 8′ ο Μπακασέτας εκτέλεσε κόρνερ, ο Ούγκο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Κουέστα είπε «όχι» με ωραία επέμβαση!

Ένα λεπτό αργότερα ο Βέρμπιτς έκανε ωραία ατομική ενέργεια, όμως το γύρισμά του πέρασε παράλληλα από τη γραμμή του τέρματος χωρίς να βρεθεί κάποιος παίκτης των «πράσινων» στην πορεία της μπάλας. Στο 11′ ο Τσέριν έκανε ωραία ενέργεια, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Επιθετικός «μονόλογος» του Παναθηναϊκού χωρίς αντίκρισμα

Ο Σουλεϊμάνοφ στο 14′ και κόντρα στη ροή του αγώνα έκανε σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα δεν πήρε τα φάλτσα που ήθελε ο ποδοσφαιριστής του Άρη κι έφυγε αρκετά μέτρα άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Μπακασέτας έκτελεσε φάουλ με «κεραυνό», με τον Κουέστα να απομακρύνει πολύ δύσκολα το σουτ του διεθνούς μέσου.

Ο αρχηγός της Εθνικής εκτέλεσε κόρνερ στο 19′, ο Ούγκο έπιασε ξανά την κεφαλιά, αλλά ο Μπράμπετς έδιωξε την μπάλα που κατευθυνόταν στην εστία του Κουέστα.

Η επιθετική υπεροχή του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Λημνιό στο 20′ να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, ο Βέρμπιτς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα λίγο έλειψε οι Θεσσαλονικείς να πετύχουν και δεύτερο τέρμα! Ο Ντραγκόφσκι υπέπεσε σε μεγάλο λάθος, αλλά ο Ούγκο πρόλαβε να διώξει το σουτ του Ζαμόρα που κατευθυνόταν στα δίχτυα του «τριφυλλιού».

«Φλύαρη» κατοχή από τους «πράσινους»

Ο Κώτσιρας στο 24′ έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Βέρμπιτς έπιασε αδύναμη κεφαλιά και ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα. Ο Μπακασέτας στο 29′ εκτέλεσε ακόμα ένα κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, όμως η κεφαλιά του Αράο πέρασε άουτ.

Ο Ιωαννίδης στο 35′ προσπάθησε να απειλήσει τον κίπερ των «κίτρινων», αλλά το σουτ που έκανε με το αριστερό ήταν πολύ αδύναμο. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 41′. Ο Μπακασέτας βρήκε και πάλι τον Ούγκο, όμως η κεφαλιά του αυτή την φορά ήταν κακή και η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

Αλλαγή συστήματος με… φόντο την ανατροπή

Ο Φατίχ Τερίμ στο ημίχρονο προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με σκοπό να πιέσει ακόμα πιο πολύ την αμυντική τετράδα του Άρη και να αλλάξει την κατάσταση. Μαντσίνι και Σπόραρ μπήκαν στις θέσεις των Λημνιού και Βέρμπιτς, με τους «πράσινους» να αγωνίζονται πλέον με 4-1-3-2 έχοντας μοναδικό «κόφτη» τον Τσέριν.

Ο Βιλένα στο 48′ προσπάθησε να απειλήσει με ψαλιδάκι τον Κούεστα, αλλά ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων μπλόκαρε εύκολα. Ένα λεπτό μετά ο Σπόραρ έκανε σουτ, όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Κινητικός και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζαμόρα

Στο 52′ οι Θεσσαλονικείς έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία για να κάνουν το 2-0 κόντρα στο «τριφύλλι». Ο Ζαμόρα με δυνατό σουτ «τράνταξε» το δοκάρι του Ντραγκόφσκι σε πρώτο χρόνο, με τον Μανού Γκαρθία στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Οι «πράσινοι» στο 54′ λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν. Ο Μλαντένοβιτς έκανε τη σέντρα, ο Σπόραρ μπήκε στη φάση, αλλά δεν μπόρεσε να την τελειώσει σωστά με τον Κουέστα να επεμβαίνει.

Αλλαγές τακτικής από Τερίμ και Μάντζιο

Ο Άκης Μάντζιος μετά την πίεση του Παναθηναϊκού πέρασε στον αγώνα τους Τζούρασεκ και Ρόουζ και άλλαξε το σύστημα των «κίτρινων» σε 4-5-1, με σκοπό να μπορέσουν οι ποδοσφαιριστές του να ανταπεξέλθουν στις ευκαιρίες του «τριφυλλιού».

Ο Φατίχ Τερίμ βλέποντας το σύνολό του να μην μπορεί να «διασπάσει» την άμυνα του Άρη πέρασε στο 63′ και τον Γερεμέγιεφ έχοντας πλέον στο παιχνίδι τρεις κεντρικούς επιθετικούς!

Στο 68′ ο Κουέστα έχασε την μπάλα σε μία θεωρητικά εύκολη σέντρα του Μλαντένοβιτς που πήγαινε πάνω του, ο Αράο πλάσαρε ψιλοκρεμαστά, αλλά δεν βρήκε εστία. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπακασέτας έκανε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Κουέστα είπε και πάλι «όχι», ενώ στη συνέχεια της φάσης του σουτ του Κώτσιρα έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια του Ισπανού.

Ο Κώτσιρας βρήκε στο 71′ τον Γερεμέγιεφ που έκανε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο μπούτι του Ρόουζ και πήρε κατεύθυνση προς την εστία, αλλά ο Κουέστα έπεσε και μπλόκαρε. Οι «πράσινοι» περιορίστηκαν σε αρκετές βαθιές μπαλιές, με τους παίκτες του Άρη να ανταποκρίνονται πολύ καλά.

Έπειτα από αρκετή ώρα το «τριφύλλι» δημιούργησε ευκαιρία με τον Μαντσίνι, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε στο 84′ ήταν αρκετά άστοχο. Δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες του Τερίμ έχασαν σπουδαία διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Αρχικά τα δύο σουτ που επιχείρησαν οι ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» κόντραραν, ενώ το σουτ του Ιωαννίδη κατέληξε πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Παναθηναϊκός – Άρης 0-1

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Ούγκο (79′ Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Τσέριν (79′ Τζούρισιτς), Βιλένα (63′ Γερεμέγιεφ), Μπακασέτας, Λημνιός (46′ Μαντσίνι), Βέρμπιτς (46′ Σπόραρ), Ιωαννίδης.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ζουλ (72′ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (72′ Φετφατζίδης), Σαβέριο (59′ Τζούρασεκ), Γκαρθία (59′ Ρόουζ), Ζαμόρα (66′ Μορόν).