ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

Παναθηναϊκός – Άρης 1-0: Κυπελλούχοι οι «πράσινοι» με… λυτρωτή Βαγιαννίδη!

25.05.24 | 22:29

Ο Παναθηναϊκός έπειτα από έναν τελικό για… γερά νεύρα που είχε εντάσεις, ξύλο, αποβολές και γκολ στο τέλος επικράτησε στις καθυστερήσεις του Άρη με 1-0 και στέφθηκε κυπελλούχος Ελλλάδος για 20η φορά στην ιστορία του χάρη σε τέρμα του Γιώργου Βαγιαννίδη!

«Λυτρωτής» για τους «πράσινους» ήταν ο δεξιός τους μπακ με τέρμα στην τελευταία φάση (90+’7′) του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, χαρίζοντας το τρόπαιο στο σύνολο του Χρήστου Κόντη.

Το «τριφύλλι» μετά το αποτέλεσμα αυτό παίρνει το καλύτερο ευρωπαϊκό εισιτήριο και τη νέα αγωνιστική περίοδο θα αγωνιστεί στον β’ προκριματικό του Europa League.

«Άνοστο» πρώτο 20λεπτο

Αρκετά δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, με τους «πράσινους» να πιέζουν ψηλά για να βρουν το γρήγορο γκολ στον τελικό, με τον Άρη να ισορροπεί γρήγορα την κατάσταση.

Η πρώτη φάση του ματς ανήκε στους Θεσσαλονικείς, όταν στο 5′ ο Μοντόγια επειχείρησε να απειλήσει τον Λοντίγκιν, όμως το σουτ που πραγματοποίησε κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μορόν έκανε φιλόδοξο σουτ χωρίς ισορροπία, το οποίο κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν.

Οι «κίτρινοι» πήραν τα ηνία του αγώνα και ανέβηκαν αρκετά προς την περιοχή των «πράσινων», με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται η ομάδα του Χρήστου Κόντη να αναπτυχθεί. Το πρώτο 20λεπτο πέρασε χωρίς να δημιουργηθεί κάποια μεγάλη φάση για τις δύο ομάδες.

Μεγάλη επέμβαση από τον Λοντίγκιν

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν πολύ κοντά στο 1-0, με τον Λοντίγκιν να κάνει τεράστια επέμβαση στην κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 25! Στο 27′ οι «πράσινοι» απείλησαν έπειτα από πολύ ώρα, με το σουτ του Μαντσίνι να μπλοκάρει σταθερά ο Κουέστα.

Νευρικότητα από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο δε βοήθησε καθόλου και στον ρυθμό της αναμέτρησης που ήταν αρκετά αργός.

Αλλαγή ισορροπιών και… ασφυκτική πίεση

Ο Νταρίντα στο 50′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άρη έπιασε ένα σουτ, όμως αυτό ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κώτσιρας έκανε άτσαλο μαρκάρισμα στον Σαμόρα, με τη Φραπάρ να δίνει την παράβαση και να… κιτρινίζει για δεύτερη φορά τον Έλληνα αμυντικό, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό με 10 παίκτες!

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε άμεσα την αριθμητική υπεροχή του και στο 55′ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθεί. Οι παίκτες των «κιτρίνων» έφυγαν δύο εναντίον δύο, ο Ζαμόρα που είχε την μπάλα πήγε απέναντι στον Γεντβάι, μπήκε στην περιοχή, αλλά ο αμυντικό των «πράσινων» έκοψε σωτήρια το σουτ που δοκίμασε ο Κοσταρικανός.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Θεσσαλονικείς έχασαν νέα φάση. Ο Σαμόρα πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι από το γύρισμα του Σουλεϊμάνοφ, όμως το τελείωμά του ήταν άσχημο και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Δύο κόκκινες σε 6 λεπτά για τον Άρη!

Οι «κίτρινοι» συνέχισαν το… σφυροκόπημα προς την άμυνα του «τριφυλλιού», με τον Μορόν στο 60′ να απειλεί και πάλι, όμως ο κίπερ του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Στο 65′ έμεινε και ο Άρης με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Νταρίντα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για πάτημα στον Αράο! Έξι λεπτά αργότερα αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα και ο Ζουλ για πάτημα στον Τάσο Μπακασέτα!

«Λύτρωση» με Βαγιαννίδη

Οι «πράσινοι» δημιούργησαν φάση στο 79′ κι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Μπερνάρ, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Κουέστα. Δύο λεπτά μετά ο Ιωαννίδης επιχείρησε να απειλήσει, αλλά το σουτ που επιχείρησε πήγε άουτ.

Το «τριφύλλι» απώλεσε ακόμα μία ευκαιρία στο 83′. Ο Αράο έκανε καλό φαλτσαριστό σουτ, όμως ο Κουέστα ήταν στην κατάλληλη θέση και μπλόκαρε. Ο Βαγιαννίδης εξαπέλυσε δυνατό σουτ στο 88′, αλλά το σουτ κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Ισπανού κίπερ του Άρη.

Λίγο πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Τάσος Μπακασέτας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Έλληνας μέσος έκανε σουτ από τα όρια της περιοχής στο 90’+3′, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στην τελευταία φάση της αναμέρτρησης οι «πράσινοι» βρήκαν το γκολ που ήθελαν και πήραν το Κύπελλο. Στο 90’+7′ ο Μπερνάρντ πέρασε στον Χουάνκαρ, εκείνος έκανε υπέροχο γύρισμα και ο Βαγιαννίδης εκτέλεσε στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι για το 1-0!

Παναθηναϊκός – Άρης 1-0

Παναθηναϊκός (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Μαντσίνι (63′ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία (68′ Βερστράτε), Σουλεϊμάνοφ, Σαμόρα, Μορόν.