Φώτης Ιωαννίδης - Παναθηναϊκός - Άρης Φωτογραφία: Intime

Παναθηναϊκός – Άρης 2-0: Εμφατική επιστροφή στις νίκες στην πρόβα των playoffs

28.02.24 | 22:54

Μετά από δύο εντός έδρας ανεπιτυχή αποτελέσματα, ο Παναθηναϊκός εμφάνισε το γνωστό του αγωνιστικό πρόσωπο και επικράτησε με 2-0 του Άρη, για την 25η αγωνιστική της Super League, σε μία πρόβα playoffs και ίσως του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «πράσινοι» μοιάζουν να άφησαν πίσω τους τις ισοπαλίες με Λαμία και Κηφισιά, που του στέρησαν 4 βαθμούς και παρουσιάστηκαν πιεστικοί και αποφασιστικοί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Πλέον το «τριφύλλι» βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας και στο -3 από την κορυφή. Από την άλλη οι «κίτρινοι» που δεν εμφανίστηκαν ποτέ στον αγωνιστικό χώρο παραμένουν στην 5η θέση και στους 41 πόντους.

Σκόρερ για το σύνολο του Τερίμ οι Μπακασέτας στο 3′ και Ιωαννίδης στο 52′, ενώ χάθηκαν ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο τελικό αποτέλεσμα.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό

Ο Φατίχ Τερίμ, μετά τις δύο εντός έδρας γκέλες, δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερη εκκίνηση για την ομάδα του. Συγκεκριμένα μόλις στο 3’ ήρθε το 1-0. Ο Μπακασέτας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ, μετά το ωραίο γύρισμα του Παλάσιος. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός θα μπορούσε να διπλασιάσει τα δικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του, μία φάση αργότερα, όμως ο Κουέστα του είπε «όχι».

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν εκτός αγώνα, με τους «πράσινους» να κυριαρχούν και να δημιουργούν προβλήματα χάρη στο ιδανικό pressing τους. Οι γηπεδούχοι είχαν εντοπίσει την αδυναμία του Μοντόγια και τον σφυροκοπούσαν σε κάθε ευκαιρία, με τον Παλάσιος να του κάνει την ζωή δύσκολη.

Μπακασέτας και Ιωαννίδης αστοχούν κατά ριπάς

Στο 14’ ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, όταν ο Μπακασέτας έστρωσε στον Μπερνάρντ, ο οποίος είχε φάτσα όλη την εστία, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Παρόμοιο σκηνικό και πέντε λεπτά μετά, όταν το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Φώτη Ιωαννίδη. Ο κεντρικός άξονας των «κίτρινων» δεν λειτουργούσε, με τους μέσους και τα στόπερ να βρίσκονται σε άλλο γήπεδο.

Μοναδική απειλητική στιγμή για τον Άρη στο πρώτο μέρος ήρθε από την εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ, που δεν απείλησε τον Ντραγκόφσκι. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ιωαννίδης φάνηκε «εγωιστής», καθώς αστόχησε από δύσκολη γωνία, ενώ υπήρχαν δύο αμαρκάριστοι συμπαίκτες του σε προφανή θέση για να σκοράρουν.

Ισορρόπησε ο Άρης

Μετά το 30’ ο Άρης κατάφερε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να ισορροπήσει την αναμέτρηση. Συγκεκριμένα η ομάδα του Άκη Μάντζιου κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από τον Ντραγκόφσκι. Αρχικά ο Μορόν έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει παράλληλα με την γραμμή, για να απομακρύνει ο Ζέκα λίγο πριν την ισοφάριση. Στο 45’, υποδειγματική αντεπίθεση για τον Άρη, με τον Ζαμόρα να σουτάρει και τον Μλαντένοβιτς να τον προλαβαίνει τελευταία στιγμή. Χωρίς να αλλάξει κάτι στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με το πόδι στο γκάζι στην επανάληψη

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση στο 47′, με την κεφαλιά του Ζαμόρα από πολύ καλή θέση να περνά ελάχιστα έξω. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός ανέλαβε δράση και ξεκίνησε να «σφυροκοπά» εκ νέου την άμυνα του Άρη. Στο 52′ ο Ιωαννίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα έβγαλε τον Παλάσιος σε θέση βολής, με τον Κουέστα να τον σταματά. Ο Ισπανός τερματοφύλακας έμοιαζε να κρατά μόνος του ζωντανή την ομάδα του, καθώς η αμυντική λειτουργία των συμπαικτών του είχε πάει περίπατο.

Στο 60′ ο Ντραγκόφσκι απέδειξε για ακόμη μία φορά τον λόγο που είναι ο βασικός τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού. O Γκαρθία έπιασε ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Πολωνό να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο κόρνερ που ακολούθησε η «πράσινη» άμυνα δεν κατάφερε να διώξει με την πρώτη, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν μία απειλητική στιγμή. O Ιωαννίδης συνέχιζε να ψάχνει ένα ακόμη γκολ, όμως η κεφαλιά του μετά από κόρνερ του Μπακασέτα πέρασε ελάχιστα έξω.

Κατέβασαν ταχύτητα οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να «σβήσει» την αναμέτρηση στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά ο Άρης έβρισκε στιγμές που του υπενθύμιζε ότι το ματς έχει ακόμη δρόμο και η σοβαρότητα είναι απαιτούμενη. Σε μία από αυτές, το μακρινό σουτ του Νταρίντα βρήκε στοπ στον εντυπωσιακό Ντραγκόφσκι. Λίγο πριν από το τέλος οι «πράσινοι» έχασαν δύο ακόμη σημαντικές στιγμές για να ανεβάσουν το τελικό σκορ. Αρχικά ο Μλαντένοβιτς έκανε το σουτ από δύσκολο σημείο στην περιοχή και ο Κουέστα απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 88′ ήρθε η φάση του αγώνα, ο Αράο έπαιξε το 1-2 με τον Μαντσίνι, έκανε το τελείωμα από πλάγια δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Κουέστα που απέκρουσε ασθενώς, αλλά πρόλαβε η άμυνα του Άρη και απομάκρυνε την μπάλα στην γραμμή του τέρματος. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν τρίποντο μετά απο δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα εντός έδρας.

Παναθηναϊκός – Άρης 2-0

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ούγκο, Ακαϊντίν, Μλαντένοβιτς, Ζέκα, Τσέριν (80′ Αράο), Μπακασέτας, Παλάσιος (80′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (90+2′ Λημνιός), Ιωαννίδης (80′ Σπόραρ).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια (71′ Φερράρι), Τζούρασεκ (46′ Μανού Γκαρσία), Νταρίντα, Ζιλ (71′ Βέλεθ), Σουλεϊμάνοφ, Ζαμόρα, Μορόν (46′ Ανσαριφάρντ).