Monobala creative team: Foivos Mouratidis

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

Παναθηναϊκός – Άρης: Ο μάστερ των ανατροπών και η ομάδα με το διπλό πρόσωπο στα δεύτερα ημίχρονα

25.05.24 | 09:58

Γράφει: Θάνος Κονταξής

Παναθηναϊκός και Άρης έχουν φέτος από δύο νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια και θα ψάξουν την τρίτη που θα τους χαρίσει και το Κύπελλο Ελλάδας.

Powered by Opta

Η… ισοπαλία μεταξύ Παναθηναϊκού και Άρη και το παράδοξο των playoffs

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί φέτος 4 φορές, έχοντας από δύο νίκες. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που πήραν το πρώτο φετινό τρίποντο, κερδίζοντας με 2-0 τον ΠΑΟ στο «Βικελίδης» ενώ οι «πράσινοι» πήραν τη ρεβάνς  νικώντας με το ίδιο σκορ 3 μήνες μετά στη «Λεωφόρο».

Στα playoffs, το παράδοξο υπόκειται πως ο Άρης πήρε τη νίκη στο ματς  που ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και… τούμπαλιν.

Στη Θεσσαλονίκη, με το γκολ του Σπόραρ και το αυτογκόλ του Μπράμπετς, η ομάδα του Κόντη πήρε τη νίκη σε ένα ματς που ο Άρης είχε 1,75 xG και 23 τελικές ενώ ο ΠΑΟ μόλις 0,82 xG και 10 τελικές προσπάθειες.

Στην Αθήνα, ήταν οι «πράσινοι» αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες, αλλά οι «κίτρινοι» τα γκολ.

Ο Παναθηναϊκός με κατοχή 61%, 26 τελικές  και 2,09 xG δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ενώ ο Άρης νίκησε με 1-0 με γκολ Σαμόρα, παρότι είχε μόλις 0,60 xG και 2 τελικές στην εστία.

Το… διπλό πρόσωπο του Άρη στα δεύτερα ημίχρονα και ο… μάστερ των ανατροπών Παναθηναϊκός

Ο Άρης έχει ένα καλό και ένα κακό πρόσωπο στα δεύτερα ημίχρονά του.

Η ομάδα του Μάντζιου έχει σκοράρει 30 γκολ μετά το 45’, τουτέστιν το 65% των φετινών τερμάτων του.

Αντίστροφα όμως, ο Άρης έχει δεχθεί και το 66% των γκολ του στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας το χειρότερο ποσοστό φέτος. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έχει το καλύτερο ποσοστό, καθώς μόλις το 45% των γκολ που έχει δεχθεί, έχουν επιτευχθεί στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα οι «κίτρινοι» έχουν σημειώσει 14 γκολ μεταξύ 46’ και 60’, έχοντας τα περισσότερα τέρματα σε αυτό το χρονικό σημείο από όλες τις ομάδες της Super League. Στον αντίποδα ο Παναθηναϊκός  έχει δεχτεί τα λιγότερα σε αυτό το σημείο, 3 γκολ στον αριθμό.

Ένα στατιστικό που πραγματικά εντυπωσιάζει, είναι πως ο Παναθηναϊκός έχει πάρει τους περισσότερους βαθμούς από όλες τις ομάδες στη συνθήκη που τον βρίσκει πίσω στο σκορ.

Έχει δεχθεί πρώτος τέρμα σε 12 φετινά ματς και έχει χάσει μόλις τα 5 ενώ έχει κερδίσει και 3 παιχνίδια, τουτέστιν έχει χάσει μόλις το 42%.

Ο Άρης αντίθετα έχει το χειρότερο ποσοστό, έχοντας χάσει τα 10 από τα 11 ματς που έχει δεχθεί πρώτος γκολ ενώ έχει και μια ισοπαλία. Με λίγα λόγια έχει χάσει το 95% αυτών των αγώνων.

Οι καλύτερες ομάδες στις στατικές φάσεις

Παναθηναϊκός και Άρης δέχονται τα λιγότερα τέρματα φέτος από στατικές φάσεις. Μόλις το 27,5% των γκολ που έχουν δεχθεί οι Θεσσαλονικείς, έχουν προέλθει από στατική φάση ενώ οι «πράσινοι» είναι οι καλύτεροι σε αυτό το κομμάτι, έχοντας δεχθεί μόλις το 25% των γκολ από «νεκρή μπάλα».

Επίσης, η ομάδα του Κόντη έχει σκοράρει 13 φορές φέτος με το κεφάλι, μόνο η ΑΕΚ έχει βάλει περισσότερα, 17 στον αριθμό.