Επιστροφή στη δράση του πρωταθλήματος με το Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης να ξεχωρίζει Φωτογραφία: asterastripolis

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-2: Μεγάλο διπλό με πρωταγωνίστρια την Μοσκοφίδου (vid)

13.04.24 | 15:46

Έδαφος στη μάχη για το πρωτάθλημα έχασε ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης, στο Γήπεδο ΡΟΥΦ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Women’s Football League.

Ο Παναθηναϊκός τη κατοχή, ο Αστέρας την αποτελεσματικότητα

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι άνηκε στις τυπικά γηπεδούχες. Στο 11′ η Σπυριδωνίδου πάτησε περιοχή, επιχείρησε το πλασέ, αλλά η Γρηγοριάδου απέκρουσε με το πόδι.

Παρά την κυριαρχία των «πρασίνων» στα πρώτα λεπτά, ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία σε αντεπίθεση στο 17′. Η Μοσκοφίδου, ύστερα από συνεργασία με τη Μελισσού, έκανε «έσκαψε» τη μπάλα θέλοντας να «κρεμάσει» τη Γιαννακούλη, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 24′. Η Νεφρού έκανε λάθος πάσα την οποία εκμεταλλεύτηκε η Μοσκοφίδου, που βρήκε χώρο, δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με την Γιαννακούλη να μην υπολογίζει σωστά και να δέχεται ένα εύκολο γκολ.

Με φοβερή Μοσκοφίδου το διπλό για την ομάδα της Αρκαδίας

Η Μοσκοφίδου με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του Αστέρα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε αμέσως με την νεοεισελθούσα Κανέλλου, η οποία στην πρώτη της επαφή με την μπάλα μείωσε το σκορ με μακρινό σουτ.

Ο ρυθμός στη συνέχεια του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες σταμάτησαν να δημιουργούν φάσεις με την ίδια συνέπεια και το αποτέλεσμα έμεινε στο 2-1 για τον Αστέρα.

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-2

Αστέρας Τρίπολης (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Γρηγοριάδου, Φιγκέιρας, Μελισσού, Ματζάνα, Γούλα, Καραγιάννη, Ντούρκοβιτς, Μοσκοφίδου (87′ Ζιώγα), Μάσκα (68′ Φακίνου), Δρακωνάκη (90’+2′ Μιχαλοπούλου)

Παναθηναικός (Δημήτρης Ρούβαλης): Γιαννακούλη, Νεφρού, Σιδηρά, Δημητρίου, Νταρζάνου (68′ Τσιρούλη), Ρόγκαν, Κακαμπούκη (68′ Σιαφαρίκα), Ντομόντ, Λόγου (51′ Κανέλλου), Γκραντ (38′ Χαμαλίδου), Σπυριφωνίδου