Παναθηναϊκός – Κηφισιά 1-1: Νέα γκέλα με… συνταγή Λαμίας

25.02.24 | 22:00

Ο αυτόχειρας και αδιόρθωτος Παναθηναϊκός έμεινε για δεύτερο σερί ματς χωρίς νίκη στη Super League, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κηφισιά για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αυτή είναι η δεύτερη γκέλα για το σύνολο του Φατίχ Τερίμ μετά τη Λαμία και πλέον μένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -3 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, ενώ πλέον τον πλησίασε στους 2 πόντους ο Ολυμπιακός. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι πήραν έναν βαθμό «χρυσάφι» στη μάχη της παραμονής και έπιασαν τον Βόλο και τον ΠΑΣ Γιάννινα στους 17 βαθμούς.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν για ακόμη ένα παιχνίδι με… χαλασμένο μυαλό και αφού έμειναν με 10 παίκτες δέχθηκαν και την ισοφάριση από την ομάδα των βορείων προαστίων. Το γκολ για το «τριφύλλι» πέτυχε ο Παλάσιος στο 37′, στον οποίο ακυρώθηκε ακόμη ένα στη συνέχεια ως οφσάιντ, ενώ ο Αράο με αυτογκόλ διαμόρφωσε στο 68′ το τελικό αποτέλεσμα. Μοιραίος για τους γηπεδούχους  ήταν ο Μπαρτ Σένκεφελντ, που στην πρώτη του παρουσία στην 11άδα στην εποχή του ατίχ Τερίμ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 65′.

Η μαζική άμυνα σταματούσε το «τριφύλλι»

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους, που δεν ήταν άλλες από το να αμυνθούν μαζικά. Οι «πράσινοι» επιχειρούσαν να επιτεθούν είτε από τα πλάγια, είτε από το κέντρο, όμως οι παίκτες του Μπράτσου έβρισκαν τρόπο να τους αντιμετωπίσουν.

Τα σουτ του Λημνιού και του Παλάσιος δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Αναγνωστόπουλο, ενώ και η εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα είχε ανάλογο αποτέλεσμα. Η Κηφισιά βρήκε δύο καλές στιγμές και έφτασε πολύ κοντά στο 1-0. Στην πρώτη ο Σένκεφελντ έβαλε «στοπ» στο σουτ του Οζέγκοβιτς έξω από την περιοχή, ενώ στη δεύτερη ο Σέρβος επιθετικός είδε τον Αράο να του παίρνει την… μπουκιά από το στόμα.

Άψογη συνεργασία και 1-0 για τον Παναθηναϊκό

Στο 32′ ο Ιωαννίδης έστειλε προειδοποιητικό μήνυμα στον Αναγνωστόπουλο, που σταμάτησε την προσπάθεια του Έλληνα επιθετικού. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη 4 λεπτά αργότερα. Ο στράικερ του Παναθηναϊκού με υπέροχη κάθετη πάσα βρήκε τον Παλάσιος, που έκανε το αγαπημένο του διαγώνιο τελείωμα και «έγραψε» το 1-0.

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να «τελειώσουν» την υπόθεση νίκη, όμως η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και απείλησε με δύο σουτ από τους Μενέντες και Μπαρμπόσα.

Αποβολή Σένκεφελντ και ισοφάριση με αυτογκόλ Αράο

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το ίδιο προβληματικό πρόσωπο, όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό έδωσε ελπίδες στην ομάδα των βορείων προαστίων που κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και σταδιακά γινόταν απειλητική. Μέσα σε μόλις δύο λεπτά το ματς στράβωσε για τα καλά για το «τριφύλλι». Αρχικά ο Σένκεφελντ αντίκρισε κόκκινη κάρτα στο 65’ μετά από φάουλ στον Τετέι, ενώ στην επόμενη φάση ο Αράο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Συγκεκριμένα ο Μιλίτσεβιτς σούταρε και ο Βραζιλιάνος άλλαξε την πορεία της μπάλας, με τον Λοντίγκιν να είναι ανήμπορος να αντιδράσει.

Ο Τερίμ αναγκάστηκε να πάρει ρίσκο με την αποχώρηση του Πέρεθ από τον αγωνιστικό χώρο, με τους Κώτσιρα και Μπακασέτα να μένουν στον χώρο του κέντρου. Ο Τούρκος τεχνικός προχώρησε σε έναν ιδιαίτερο σχηματισμό για την ομάδα του, το 4-1-4. Οι φιλοξενούμενοι έφταναν με σχετική άνεση μπροστά από τον Λοντίγκιν, τον οποίο απείλησε εκ νέου ο Μιλίτσεβιτς με εντυπωσιακό σουτ. Στο επόμενο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε δυνατές μονομαχίες, χωρίς φάσεις στις δύο περιοχές.

Στο 85′ ο Ιωαννίδης έφτασε μία «ανάσα» από το γκολ, όταν πήρε την πάσα του Γερεμέγεφ, αλλά ο Αναγνωστόπουλος σταμάτησε την προσπάθειά του για γκολ. O Μπιφουμά «απάντησε» στις τεράστιες ευκαιρίες, όταν έφυγε μόνος του πίσω από το κέντρο, όμως ο Λοντίγκιν σε πρώτη φάση και ο Ούγκο σε δεύτερο χρόνο σταμάτησαν την προσπάθειά του. Στα λεπτά που απέμειναν ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε με μεγάλες μπαλιές να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ η Κηφισιά απείλησε ξανά με τον Μπιφουμά.

Παναθηναϊκός – Κηφισιά 1-1

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (90+1′ Αϊτόρ), Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Πέρεθ (67′ Ούγκο), Μπακασέτας (77′ Μαντσίνι), Παλάσιος, Ιωαννίδης (90+2′ Βιλένα), Λημνιός (77′ Γερεμέγεφ)

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τεϊσέιρα, Μποτία (74′ Παρράς), Τσάπαν (16′ λ.τ. Βαφέας), Μιλίσεβιτς, Τσανάτζια, Πρίτσας (46′ Γιόβαντσιτς), Μπαρμπόσα (62′ Μπιφούμα), Κλωναρίδης, Μενέντες, Οζέγκοβιτς (62′ Τετέι)