Παναθηναϊκός – Λαμία 2-2: Ψυχωμένη Λαμία, πήρε Χ στη Λεωφόρο

17.02.24 | 22:32

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο με αντίπαλο τη Λαμία, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2.

Η ομάδα της Φθιώτιδας πήρε την ισοπαλία στο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Super League, χάρη σε μια ψυχωμένη εμφάνιση, παρόλο που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 39′ και την αποβολή του Ρούμπεν Μαρτίνεθ. Αυτό το αποτέλεσμα ήταν ένα «στραβοπάτημα» για την ομάδα του Φατίχ Τερίμ στην προσπάθειά της για τη διεκδίκηση του τίτλου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, χάρη σε μια εξαιρετική προσπάθεια του Καρλίτος, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με σουτ του Μπερνάρ στο 45+3′. Στο 59′ ο Γερεμέγεφ με πλασέ έκανε το 2-1, ωστόσο το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου ισοφάρισε με κεφαλιά του Τσιλούλη στο 58′.

Στο τέλος ο Παναθηναϊκός πίεσε ασφυκτικά τη Λαμία και έφτασε μια… ανάσα από το 3-2, ωστόσο ο «κεραυνός» του Κώτσιρα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων τράνταξε το δοκάρι του Κοσέλεφ. Δοκάρι είχε στην αρχή του αγώνα (8′) και ο Σπόραρ, όταν η ατομική του προσπάθεια δεν βρήκε στόχο.

Αυτό το αποτέλεσμα ήταν μια… ποδοσφαιρική αυτοκτονία για το «τριφύλλι», καθώς έχασε αρκετές φάσεις και δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την υπεροχή του -και την αριθμητική. Επίσης, φάνηκε να αγχώνεται μετά το 2-2.

Αυτό ήταν μια τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, που δεν κατάφερε να περάσει πρώτος στη βαθμολογία, μια ημέρα πριν από το ντέρμπι της Τούμπας μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού (18/2, 20:30).

Από την πλευρά της, η Λαμία έμεινε «όρθια» σε μια πολύ δύσκολη έδρα και με παίκτη λιγότερο για περίπου μια ώρα παιχνιδιού. Έτσι, μπορεί να βλέπει αισιόδοξα το μέλλον της, στην προσπάθεια που κάνει για μια θέση στην εξάδα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά, αλλά δεν πήρε μπόρεσε να προηγηθεί

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι με κυριαρχική διάθεση και πίεσε από τα πρώτα λεπτά την άμυνα της Λαμίας. Μόλις στο 8’ από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μαντσίνι, ο Σπόραρ με εξαιρετική ενέργεια σούταρε μέσα από την αντίπαλη περιοχή, όμως το τελείωμά του χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Κοσέλεφ.

Από το 14’ έως το 23’ ο Φατίχ Τερίμ είδε την ατυχία να «χτυπά» δύο φορές την ομάδα του, καθώς αντιμετώπισε δύο μυϊκούς τραυματισμούς -και οι δύο για παίκτες της αριστερής πλευράς (Βέρμπιτς και Χουάνκαρ). Στο 26’ η πίεση ψηλά έφερε αποτέλεσμα, η μπάλα έφτασε στο Αϊτόρ που «εκτέλεσε», αλλά ο Κοσέλεφ έδειξε καλή αντίδραση και μπλόκαρε σε δύο χρόνους.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν να πιέζουν και στο 29’ είχαν άλλη μία καλή στιγμή, όταν από το φάουλ του Μπερνάρ, ο Ακαϊντίν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 39′ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ της Λαμίας για πολύ σκληρό πάτημα με τις τάπες πάνω στον Ακαϊντίν.

Η «ζωγραφιά» του Καρλίτος και η ισοφάριση του ανεβασμένου Μπερνάρ

Παρά το γεγονός ότι η Λαμία είχε αριθμητικό μειονέκτημα, κατάφερε να βρει γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Από λάθος του Ακαϊντιν έξω από την περιοχή, ο Σίντκλεϊ έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Καρλίτος που κατάφερε να αποφύγει πέντε αντιπάλους και με εξαιρετικό τελείωμα στην αντίθετη γωνία έκανε το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» αμέσως πριν βγει το ημίχρονο. Σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Λαμίας, στο 45+3’ ο Μαντσίνι γύρισε την μπάλα προς τα έξω στον Μπερνάρ, ο οποίος σούταρε αμέσως, η μπάλα κόντραρε στον Νούνιες και κατέληξε στα δίχτυα του Κοσέλεφ για το 1-1.

Ο Γερεμέγεφ δικαίωσε για ακόμη μια φορά τον Τερίμ

Ο Φατίχ Τερίμ «φόρτωσε» την επίθεσή του με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, περνώντας στο γήπεδο και τον Γερεμέγεφ και γύρισε το σύστημα της ομάδας του σε 4-4-2. Στο 49’ ο Σουηδός είχε την πρώτη καλή στιγμή του, με κοντινή κεφαλιά από σέντρα του Αϊτόρ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο του Κοσέλεφ.

Η επιμονή του Παναθηναϊκού επιβραβεύτηκε στο 59’’ Σε νέα φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Λαμίας, ο Μαντσίνι έδωσε αμέσως στον Βαγιαννίδη, εκείνος γύρισε χαμηλά προς τη μικρή περιοχή και ο Γερεμέγεφ έκανε το 2-1, βρίσκοντας δίχτυα για τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος.

Στο 62′ ο Μλαντένοβιτς προσποιήθηκε και σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 65′ το πλασέ του Μαντσίνι με το αριστερό μέσα απά την περιοχή έφυγε λίγο άουτ.

Η Λαμία δεν τα παράτησε, ισοφάρισε με Τσιλούλη

Η Λαμία αποδείχθηκε πόσο σκληροτράχηλη ομάδα είναι αυτήν τη σεζόν και στο 68ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα με τον Τσιλούλη. Από σέντρα του νεοεισελθόντα Τόσιτς, η μπάλα έφυγε με δύναμη στο δεύτερο δοκάρι και ο 29χρονος με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει ξανά για να ανακτήσει το προβάδισμα και στο 72’ ο Κοσέλεφ έκανε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Μπερνάρ, ενώ στο 80’ ο Τσιλούλης έχασε μεγάλη ευκαιρία στην αντεπίθεση, καθώς πλάσαρε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ντραγκόφσκι σε τετ-α-τετ με τον Πολωνό τερματοφύλακα.

Στο 85′ η κεφαλιά του Γερεμέγεφ μέσα από τη μικρή περιοχή πέρασε πάνω από το οριζόντιο της Λαμίας, ενώ στο 90’ το σουτ του Λημνιού έφυγε και αυτό άουτ.

Το ματς έγινε θρίλερ στο φινάλε, με τον Τζανετόπουλο να κόβει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Ακαϊντίν στο 90+1′. Ακολούθησε η σουτάρα του Κώτσιρα στο 90+5′ που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ το σουτ από τον ίδιο παίκτη ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά, έφυγε άουτ.

Παναθηναϊκός – Λαμία 2-2

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (78′ Κώτσιρας), Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ (23′ λ.τρ. Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν, Βιλένα (46′ Γερεμέγεφ), Μαντσίνι (78′ Λημνιός), Μπερνάρ, Βέρμπιτς (14′ λ.τρ. Αϊτόρ), Σπόραρ.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Νούνιες (68′ Τόσιτς), Σλίβκα (82′ Μάλτσι), Τσιλούλης (82′ Στάνκο), Μαρτίνεθ, Καρλίτος (57′ Κορνέζος)