ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ Φωτογραφία: Intime

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Νετάνια 1-0: Θετική η πρόβα… τζενεράλε για το Europa League

18.07.24 | 22:58

Πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο έδειξε ο Παναθηναϊκός στη φιλική νίκη με 1-0 επί της Μακάμπι Νετάνια στη Λεωφόρο.

Οι «πράσινοι» πίεσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ δέχθηκαν ελάχιστες φάσεις, μία εβδομάδα πριν από την έναρξη των ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων στον β’ προκριματικό του Europa League.

Σκόρερ για το «τριφύλλι» χρίστηκε στο 30′ ο Μαντσίνι, έπειτα από υπέροχη ατομική προσπάθεια και 1-2 με τον Τζούρισιτς.

Επιθετική υπεροχή και πανέμορφο γκολ Μαντσίνι

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος κι έδειξε έτοιμος ενόψει της έναρξης των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του.  Οι «πράσινοι» δημιούργησαν την πρώτη φάση τους στο 6′, ωστόσο ο Γερμέγεφ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την σέντρα του Μλαντένοβιτς.

Οι Ισραηλινοί «απάντησαν» στο 10′. Ο Ταβάρες πήρε κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, αλλά ο Ντραγκόφσκι έκανε ωραία επέμβαση.

Οι «πράσινοι» στο 18′ προσπάθησαν εκ νέου να γίνουν απειλητικοί. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Μαντσίνι από την γωνία της περιοχής, αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ.

Εννιά λεπτά αργότερα το «τριφύλλι» βρέθηκε και πάλι στην επίθεση. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε φάουλ κι έπειτα από φάση διαρκείας ο Μαξίμοβιτς δεν κατάφερε με κεφαλιά να σκοράρει.

Στο 30′ οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο άνοιξαν το σκορ, έπειτα από εκπληκτική ενέργεια του Μαντσίνι. Ο Αργεντινός πέρασε ανάμεσα από δύο παίκτες της Μακάμπι Νετάνια, έκανε το 1-2 με τον Τζούρισιτς, βγήκε απέναντι στον Νιρόν και τελείωσε ιδανική τη φάση για το 1-0.

Ο Βιλένα έφτασε κοντά στο γκολ στο 38′, αλλά μετά την ωραία πάσα του Κώτσιρα έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Νιρόν.

Στο 43′ ο Πλακουσένκο έκανε ένα αρκετά άστοχο σουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός… απάντησε. Ο Κώτσιρας έκανε πλασέ από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Κατέβασε ρυθμούς στην επανάληψη το «τριφύλλι»

Οι «πράσινοι» στην επανάληψη φάνηκαν αρκετά επηρεασμένοι από τις μαζεμένες αλλαγές που έκανε ο Ντιέγκο Αλόνσο, με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο απειλητικοί, όμως έδειξαν ένα αρκετά καλό αμυντικό πρόσωπο.

Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους «πράσινους», ωστόσο το σουτ του Μλαντένοβιτς δεν ήταν ιδανικό.

Στο 65′ οι Ισραηλινοί έχασαν πολύ καλή φάση. Ο Βάργκας «έσπασε» την μπάλα στον Κόλτζεν, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 76′. Ο Ζέκα έκλεψε την μπάλα, γύρισε στον Αϊτόρ, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων.

Στο 84′ ο Αϊτόρ εκτέλεσε φάουλ, ωστόσο ο Νίκας από πολύ καλό σημείο δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Νετάνια 1-0

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι (64′ Λοντίγκιν), Μλαντένοβιτς (64′ Βαγιαννίδης) , Σένκεφελντ (72′ Κάτρης), Γεντβάι (72′ Ίνγκασον), Κώτσιρας (84′ Φικάι), Μαξίμοβιτς (64′ Αράο), Βιλένα (72′ Πέρεθ), Μπακασέτας (72′ Ζέκα), Τζούρισιτς (64′ Λημνιός), Μαντσίνι (72′ Αϊτόρ), Γερεμέγεφ (84′ Νίκας).