Ο Γερεμέγεφ σκοράρει για το 2-0 του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ολυμπιακό Φωτογραφία: Intime

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0: Κυριάρχησε και φώναξε… παρών για τίτλο

04.02.24 | 22:52

Ο Παναθηναϊκός, στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση σε ντέρμπι, επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού, χάρη στα γκολ των Μπερνάρ και Γερεμέγεφ και φώναξε βροντερό «παρών» στην υπόθεση τίτλος.

Το σύνολο του Φατίχ Τερίμ εμφανίστηκε απόλυτα σοβαρό στο μεγαλύτερο κομμάτι του ντέρμπι για την 21η αγωνιστική της Super League και έδωσε… απαντήσεις σε όσους τον ξέγραψαν μετά την ήττα στην Τούμπα. Πλέον, το «τριφύλλι» βρίσκεται σε απόσταση… αναπνοής (-3) από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ (-1) και μπαίνει για τα καλά εκ νέου στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Αντίθετα, η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ απομακρύνθηκε 9 βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ βρίσκεται στο -6 από τον Παναθηναϊκό και στο -7 από την ΑΕΚ.

Καθοριστικός στην εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν ο Ρουμπέν Πέρεθ, που επέστρεψε στην ενδεκάδα σε ματς πρωταθλήματος και έδειξε τον λόγο που τα προηγούμενα χρόνια είχε πάρει την φανέλα βασικού στο… σπίτι του. Σημαντικές ήταν επίσης οι βοήθειες που προσέφερε και ο Παλάσιος, ειδικά με τα προβλήματα που δημιούργησε στην αριστερή πλευρά των φιλοξενούμενων.

Στόχευση στην αριστερή πλευρά του Ολυμπιακού

Οι «πράσινοι» πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και απείλησαν τον Πασχαλάκη στο 7′ και στο 8′, με τους Μπακασέτα και Αράο, αντίστοιχα. Τα σκληρά μαρκαρίσματα δεν έλειψαν από τις δύο ομάδες, με τους «μονομάχους» να δείχνουν διάθεση για σκληρό παιχνίδι. Οι Πειραιώτες ισορρόπησαν και δημιούργησαν δύο καλές στιγμές με Ροντινέι και Τσικίνιο, οι οποίες δεν απείλησαν τον Ντραγκόφσκι.

Οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ στόχευσαν εξαρχής την αριστερή πλευρά των φιλοξενούμενων και δικαιώθηκαν στο 25′. Ο Παλάσιος μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Μπερνάρ αρχικά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 1-0 του Παναθηναϊκού.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία στα χέρια τους και απείλησαν τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Σημαντικότερη στιγμή ήταν το γυριστό του Ναβάρο (45′), με τον Πολωνό τερματοφύλακα να μπλοκάρει σταθερά.

Οι αλλαγές δεν… άλλαξαν τίποτα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάρλος Καρβαλιάλ προχώρησε σε τρεις αλλαγές και επέλεξε να διαμορφώσει το σύστημα της ομάδας του σε 4-4-2 και δύο φορ στην γραμμή κρούσης. Οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Γερεμέγιεφ, τον οποίο σταμάτησε ο Πασχαλάκης.

Ο Αράο αποτέλεσε τον «πράσινο βράχο» στην άμυνα των γηπεδούχων και οποιαδήποτε απειλητική φάση των φιλοξενούμενων σταματούσαν επάνω του.

«Πληγή» η αριστερή πλευρά των Πειραιωτών, στόχευε συνεχώς εκεί ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» δεν άλλαξαν το πλάνο τους και συνέχιζαν να «χτυπούν» το αριστερό μπακ των Πειραιωτών. Από εκεί προήλθε και το 2-0. Σε ωραία επίθεση των γηπεδούχων, ο Τσέριν έβγαλε στον Μπακασέτα, εκείνος σέντραρε με το δεξί και ο Γερεμέγιεφ με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να απαντήσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως ο Ντραγκόφσκι είπε «όχι» στο πλασέ του Ελ Κααμπί. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μαροκινός σε ακόμη μία προσπάθεια δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Οι παίκτες του Καρβαλιάλ δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν, με το «τριφύλλι» να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Οι προσπάθειες των Μασούρα και Ελ Κααμπί (82′ και 84′) δεν βρήκαν στόχο, ενώ το σουτ του Φορτούνη σταμάτησε στον εξαιρετικό Ντραγκόφσκι.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Γεντβάι, Αράο, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (62′ Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Τσέριν, Μπακασέτας (89′ Ακαϊντίν), Παλάσιος (80′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (89′ Βιλένα), Γερεμέγιεφ (80′ Τζούρισιτς)

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Κάρμο , Ντόι, Ροντινέι, Ορτέγκα (46′ Ελ Κααμπί), Έσε (77′ Όρτα), Αλεξανδρόπουλος (46′ Κίνι), Τσικίνιο, Μασούρας, Ρίτσαρντς (46′ Φορτούνης), Ναβάρο (70′ Ποντένσε)