Οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα και την ευρωπαϊκή τους παρουσία τη νέα σεζόν...όλα για όλα για τους «πράσινους» στον τελικό Φωτογραφία: Intime

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-2: «Μάγος» Ποντένσε του χάρισε το ευρωπαϊκό εισιτήριο

19.05.24 | 22:08

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων… ο Ολυμπιακός αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 2-2 με μαγική εμφάνιση του Ποντένσε που πέτυχε ένα απίστευτο τέρμα και σέρβιρε το δεύτερο στο Γιόβετιτς .

Οι φιλοξενούμενοι τερμάτισαν τρίτοι και το τριφύλλι θα πρέπει να πάρει το Κύπελλο για να παίξει του χρόνου στην Ευρώπη.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν πιο ευδιάθετοι στα πρώτα λεπτά και έκλεισαν τους Πειραιώτες στα καρέ τους, ενώ δημιούργησαν και καλές στιγμές με κύριο εκφραστή τον Γερεμέγιεφ.

Αρχικά στο 4′ ο Χουάνκαρ έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Σουηδός έγινε κάτοχος της μπάλας και κράτησε παρά την πίεση εβρισκόμενος απέναντι στον Τζολάκη, όμως ο Έλληνας κίπερ απέκρουσε το τελείωμά του.

Σε μία ακόμη «επίσκεψη» του Παναθηναϊκού στην «ερυθρόλευκη» περιοχή, ο Χουάνκαρ έκανε την σέντρα μετά την ωραία ανάπτυξη, αλλά ο Τζολάκης πρόλαβε τον Γερεμέγεφ κι έδιωξε. Στο 10′, ο Μπακασέτας κινήθηκε παράλληλα από τα δεξιά προς τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, έκανε το σουτ, αλλά ο Τζολάκης μπλόκαρε εύκολα.

Οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ δεν κρατούσαν πολύ την μπάλα και δεν κατάφερναν να απειλήσουν τον Λοντίγκιν, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε ρόλο παρατηρητή. Η επιρροή του Χρήστου Κόντη στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού ήταν εμφανέστατη στο πρώτο εικοσάλεπτο, όπου η ομάδα του παρουσίαζε ένα κανονικό πρόσωπο.

Η πρώτη υποψία φάσης για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 23′, με τον Φορτούνη να εκτελεί αλλά ο Γεντβάι απομάκρυνε την τελευταία στιγμή.

Στο 26′ ο Γερεμέγιεφ έχασε μία μοναδική ευκαιρία για το 1-0, όταν βρέθηκε απέναντι στον Τζολάκη, αλλά πλάσαρε άουτ. Λίγο αργότερα ήρθε η πρώτη στιγμή για τον Ολυμπιακό, ο Ροντινέι σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Καρβάλιο από την «καρδιά» της περιοχής κατέληξε πολύ έξω.

O τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν ο κορυφαίος στο πρώτο μέρος και το απέδειξε και με την απόκρουσή του στο δυνατό σουτ του Μαντσίνι στο 39′. Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο 1-0 με το σουτ του Μπακασέτα που σταμάτησε στο δοκάρι.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ποντένσε κινήθηκε υπέροχα αλλά το εντυπωσιακό σουτ του εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Λοντίγκιν.

Το πρώτος μέρος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, με τον Μαντσίνι να κερδίζει το πέναλτι από το μαρκάρισμα του Ρίτσαρντς και τον Μπακασέτα να εκτελεί εύστοχα για το 1-0.

Για πρώτη φορά στα φετινά Play Offs απέναντι σε ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός προηγείται στο σκορ και δεν δέχεται γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Ολυμπιακό στο 51΄ να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία με τους παίκτες του να κάνουν τρία σουτ εντός της περιοχής του Παναθηναϊκού, τα δύο να κοντράρουν και το τρίτο του Ελ Κααμπί να καταλήγει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αράο υπέπεσε σε ένα τρομερό λάθος. Έκανε λάθος πάσα ο Όρτα έκλεψε και μπήκε στην περιοχή αλλά πριν κάνει το σουτ χτύπησε πάνω στον Πέρεθ που είχε έρθει από πίσω του για να του κλέψει τη μπάλα. Ο Πορτογάλος έπεσε στον αγωνιστικό χώρο και ζήτησε πέναλτι με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι ενώ και το VAR έδειξε πως δεν υπάρχει παράβαση.

Η οβίδα του Μπερνάρ

Οι «πράσινοι» στο 59΄διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μπερνάρ. Η φάση ξεκίνησε από πολύ ωραία πάσα του Τσέριν στον Χουάνκαρ, που έδωσε στον Βραζιλιάνο κι εκείνος έπιασε ένα τρομερό σουτ στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία με τον Τζολάκη να μην έχει απάντηση.

Ο Ολυμπιακό έφτασε πολύ κοντά στην μείωση του σκορ αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι. Ο Γιόβετιτς του πέρασε την μπάλα στο Ποντένσε, εκείνος έπιασε ωραίο σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Απίστευτη «γκολάρα» ο Ποντένσε

Απίθανη προσπάθεια του Ποντένσε έξω από την περιοχή, ο οποίος «χόρεψε» τον Βιλένα έξω από την περιοχή και έκανε ένα τρομερό σκαφτό, κρεμώντας τον Λοντίγκιν για το 2-1. Υπέροχη ατομική ενέργεια του Πορτογάλου που με μία τρομερή λόμπα μας θύμησε γκολ από άλλες εποχές.

Ο Ποντένσε σε ρόλο «σερβιτόρου»

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γιόβετιτς .

Όλα ξεκίνησαν πάλι από τον Πόντένσε που μετά την πολύ καλή προσπάθεια του έκανε γλυκιά σέντρα από δεξιά βρίσκοντας τον Βόσνιος που κέρδισε τον Κώτσιρα στην εναέρια μονομαχία και ισοφάρισε το παιχνίδι.

Από πρωταγωνιστής μοιραίος ο Ποντένσε που αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε στο 89΄.Ο Πορτογάλος πήγε άτσαλα στην μονομαχία με τον Πέρεθ και η αντίδραση που ακολούθησε άναψε τα αίματα στην Λεωφόρο.

Τα χειρότερα αποφεύχθηκαν από τους ψυχραιμότερους με το ντέρμπι να ολοκληρώνεται με έντεκα λεπτά καθυστερήσεων και χωρίς νικητή.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-2

Παναθηναϊκός (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Αράο, Χουάνκαρ (77’ Ζέκα), Τσέριν (65’ Βιλένα), Πέρεθ, Μπακασέτας, Μαντσίνι (66’ Παλάσιος), Γερεμέγεφ (77’ Σπόραρ), Μπερνάρ (77’ Βέρμπιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ρίτσαρντς (76’ Κίνι), Καρβάλιο (46’ Ιμπόρα), Εσε, Ορτα (62’ Γιόβετιτς), Φορτούνης (62’ Μαρτίνς), Ελ Κααμπί (90+9’ Μασούρας), Ποντένσε.