Τα γκολ του «τριφυλλιού» σε ντέρμπι που έμειναν ανεξίτηλα στην ιστορία Φωτογραφία: Intime

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Οι πράσινες «γκολάρες» που δύσκολα θα… ξεχαστούν (vid)

04.02.24 | 16:12

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό (21:00/ COSMOTE SPORT1) στην άδεια Λεωφόρο, για την 21η αγωνιστική της Super League.

Οι «πράσινοι» παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν θα προσπαθήσουν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη σε ντέρμπι φέτος. Το «τριφύλλι» ψάχνει τη νίκη απέναντι στους «ερυθρόλευκους», προκειμένου να παραμείνει κοντά σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, έχοντας βατό πρόγραμμα από εδώ και στο εξής.

Το σημερινό ντέρμπι (21:00/ COSMOTE SPORT1) είναι ένα από τα πολλά που θα διεξαχθούν φέτος. Το monobala.gr είναι εδώ… για να σας θυμίσει τα κορυφαία και πιο κρίσιμα γκολ που επιτεύχθηκαν στο «Απόστολος Νικολαϊδης» από την πλευρά του Παναθηναϊκού.

Το φάουλ «ποίημα» του Μπασινά… από το σπίτι του!

Το Γενάρη του 2003 ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 τον Ολυμπιακό με πιο εντυπωσιακή στιγμή το γκολ του Άγγελου Μπασινά. Σε ένα από πιο συναρπαστικά ντέρμπι «αιωνίων» στο γήπεδο του Παναθηναϊκού, οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη παρά το γεγονός πως βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο 72ό λεπτό.

Ο Άγγελος Μπασινάς πέτυχε το πιο ωραίο γκολ της αναμέτρησης εκτελώντας φάουλ μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Φάνη Κατεργιαννάκη. Ακολούθησε άλλο ένα τέρμα του Γιόνας Κόλκα με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο «λυτρωτής» Γκούμας… τον κράτησε στο +2

Στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής κατά την αγωνιστική περίοδο 2003-04, οι «πράσινοι» ήθελαν νίκη ή ισοπαλία για να μείνουν πάνω από τους «αιώνιους» αντιπάλους τους.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν με μοναδικό στόχο το πρωτάθλημα. Το τελικό 2-2 διατήρησε το «τριφύλλι» στο +2 από τους «ερυθρολεύκους» και εν τέλει οι «πράσινοι» έφτασαν στην κατάκτηση του τίτλου μετά το κρεσέντο του Εμάνουελ Ολισαντέμπε.

Το ξεκίνημα ιδανικό για τους γηπεδούχους, που άνοιξαν το σκορ με γκολ του Μπασινά μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Στολτίδης απάντησε για τον Ολυμπιακό ένα λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Τζόρτζεβιτς «πάγωσε» τη Λεωφόρο, δίνοντας προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Η απάντηση για τους πρωταθλητές εκείνη τη χρονιά ήρθε διά… ποδός Γκούμα, ο οποίος βρήκε στόχο στο 81′ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η εκτέλεση του Μπέργκ

Ο Μάρκους Μπεργκ έβαλε φαρδιά πλατιά τη σφραγίδα του χαρίζοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό με το εκπληκτικό γκολ που σημείωσε στο 15ο λεπτό.

Το «τριφύλλι» ήταν σαφώς ανώτερο από τους «ερυθρόλευκους» και θα μπορούσε να πανηγυρίσει μία νίκη με πιο ευρύ σκορ. Το γκολ που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ήρθε μετά το σουτ του Σουηδού επιθετικού από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να καταλλήγει συστημένη στα δίχτυα του Καπίνο.