Φωτογραφία; INTIME

Superleague 2

Παναθηναϊκός Β’ – Διαγόρας 2-2: «Αυτοκτόνησαν» στο τέλος οι «πράσινοι»

10.03.24 | 16:10

Ο Παναθηναϊκός Β’ υποδέχτηκε τον Διαγόρα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Super League 2 του Β ομίλου, όπου οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος αλλά οι παίκτες του Διαγόρα κατάφεραν να πάρουν το «Χ», 2-2, στα τελευταία λεπτά.

Το πρώτο ημίχρονο δεν μας προσέφερε πολλά πράγματα, καθώς δεν υπήρξαν πολλές φάσεις για καμία από τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό.

Απέκτησε «ζωή» στo δεύτερο ημίχρονο

Στο 54ο λεπτό ο Σαρδέλης με μια όμορφη ατομική ενέργεια έτρεξε το μισό γήπεδο και έφτασε μέχρι την αντίπαλη περιοχή, όπου εκεί βρήκε τον Μπιλάλ και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Λίγα λεπτά αργότερα ο Κυριόπουλος ανατράπηκε μέσα στη περιοχή, με τον διαιτητή Κόκκορη να δίνει πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φουρτάδο και έγραψε το 2-0. Στο 77′ ο Διαγόρας μείωσε το σκορ με τρομερό γκολ του Βολάκη μετά από πολύ όμορφη ατομική ενέργεια. Ο παίκτης δεν πανηγύρισε το γκολ του καθώς αγωνίζεται ως δανεικός στη Ρόδο από τον Παναθηναϊκό.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι παίκτες του Διαγόρα έψαξαν την ισοφάριση και τελικά στο 89′ τα κατάφεραν με τον Δερμιτζάκη να νικάει με διπλή ευκαιρία τον Ξενόπουλο και να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Πανθηναϊκός Β’ – Διαγόρας 2-2

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Μαρτίνης, Κάτρης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος (71′ Καλοσκάμης), Κρυπαράκος (85′ Νταμπίζας), Προδρομίτης, Σαρδέλης (78′ Συμεωνίδης), Λάμψιας, Φρόκου (78′ Καραμπάς), Μπιλάλ (85′ Λιούμης)

Διαγόρας (Ράτκο Ντόστανιτς): Λαδάς, Δημητρίου, Μασούρας (85′ Δερμιτζάκης), Λεσάι, Τσιαντούλας (66′ Ταχμαντζίδης), Παπατόλιος (66′ Μουντές), Αρίας, Δημόπουλος, Μανιάς, Μανωλάκης, Λούκιτς (66′ Βολάκης)