παναθηναϊκός β' διαγόρας Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Παναθηναϊκός Β’ – Διαγόρας Ρόδου 0-1: «Καθάρισε» ο Μανιάς για τους νησιώτες

30.03.24 | 18:25

Σημαντικό «τρίποντο» για την παραμονή του στη Super League 2 πέτυχε ο Διαγόρας, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Παναθηναϊκού Β’ . Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες δεν αγωνίστηκαν στην πρεμιέρα των playouts του Β΄ ομίλου, καθώς παίκτες των «πρασίνων» είχαν υποχρεώσεις με τις «μικρές» εθνικές ομάδες.

Προβάδισμα με τον Μανιά

Μέτριο από πλευράς θεάματος και φάσεων ήταν το πρώτο 45λεπτο, με τους Ροδίτες να παίρνουν το προβάδισμα στη μοναδική αξιόλογη επιθετική τους προσπάθεια στο διάστημα αυτό.

Η ομάδα του Ντόστανιτς μπήκε προηγούμενη στ΄ αποδυτήρια χάρις στο γκολ του Μανιά στο 16΄ με δυνατό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ξενόπουλο. Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους για ν΄ απειλήσουν την εστία του Λαδά, ο οποίος πέρασε ένα από τα πιο ήσυχα 45λεπτα στην καριέρα του.

Πήρε τη νίκη η ομάδα που την ήθελε περισσότερο

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο β΄ 45λεπτο, με τους νησιώτες να ελέγχουν πλήρως το ρυθμό και να μην κινδυνεύουν ιδιαίτερα από τις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων. Κι από τη στιγμή που η ομάδα του Ντόστανιτς κατάφερε να εξουδετερώσει τα ατού των γηπεδούχων, κράτησε σχετικά εύκολα το «τρίποντο» που την φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας του μίνι πρωταθλήματος της Super League 2.

Παναθηναϊκός Β’  – Διαγόρας Ρόδου 0-1

Παναθηναϊκός Β’  (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Κάτρης (68′ Καλοσκάμης), Μαντσίνι (80′ Λιούμης), Κυριόπουλος, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Φρόκου (80′ Καραμπάς), Μπιλάλ (62′ Νταμπίζας)

Διαγόρας Ρόδου (Ντόστανιτς): Λαδάς, Δημητρίου, Μασούρας, Λεσάι (74′ Τσάβος), Τσιαντούλας, Παπατόλιος, Σταματούλας, Αρίας (81′ Ματίγεβιτς), Μανιάς, Αντεσίνα (57′ Βολάκης), Μανωλάκης