Δεν τα κατάφεραν οι «πράσινοι» και υποβιβάστηκαν και μαθηματικά Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Παναθηναϊκός Β’ – Παναχαϊκή 0-2: Oι Αχαιοί τον έστειλαν και επίσημα στην Γ΄Εθνική

16.05.24 | 17:54

O Παναθηναϊκός Β γνώρισε την ήττα από την Παναχαϊκή με 2-0 στο δημοτικό στάδιο Καλλιθέας «Γρ. Λαμπράκης» για την 9η αγωνιστική των μπαράζ παραμονής της Super League 2 και υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Γ΄Εθνική κατηγορία.

Ο Παναθηναϊκός Β’ δεν θα αγωνίζεται στη Super League 2 την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Το «τριφύλλι» υποβιβάστηκε και οριστικά καθώς είναι στο -7 από το Αιγάλεω με μία αγωνιστική να απομένει για το τέλος του πρωταθλήματος.

Ο Ερνάντες Ζαμόρα άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά για τους Πατρινούς έπειτα από κόρνερ του Μασούρα.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασιάσαν τα τέρματα τους στο 69ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μασούρα.

Οι «πράσινοι» έχουν συγκεντρώσει 20 βαθμούς, ενώ 30 η Παναχαϊκή που έχει εξασφαλίσει την παραμονή της και βρίσκεται στην κορυφή των playouts του Β’ ομίλου.

Παναθηναϊκός Β’ – Παναχαϊκή 0-2

Παναθηναϊκός Β’ (Σ. Αντωνίου): Κλίντμαν, Αθανασακόπουλος, Ματρίνης, Κατρής (76΄ λ.τ. Τσέβας), Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Προδρομίτης (67΄Μαντσίνι), Σαρδέλης (76΄Καραμπάς), Τουρκοχώρης (61΄Καλοσκάμης), Νταμπίζας.

Παναχαϊκή (Ι. Τάτσης): Οικονομάκης, Προύντζος, Μπαξεβάνος, Ζαμόρα (54΄λ.τ. Σμάλης), Λιοφάγος (61΄ Ζούκα), Καραγιάννης, Ζέκχοφ, Πετράτος (46΄Τσακνής), Ντε Τόμας, Τραορέ (86΄ Ιατρούδης), Χριστόπουλος (46΄Μασούρας).