Superleague 2

Πανιώνιος: Φιλικό ξεμούδιασμα με… πεντάρα

03.08.24 | 21:02

Γράφει: Μάριος Βλαβιανός

Το πρώτο του φιλικό έδωσε ο Πανιώνιος απέναντι στον Αστέρα Βάρης, επικρατώντας με 5-1.

Ο Αντώνης Νικοπολίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του, με την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα να είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική, κυρίως για την όρεξη και την διάθεση που έβγαλαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο.

Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό ο Γεμιστός, μετά από ασίστ του Κολοβού. Στο 41′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, μετά από αδράνεια της κυανέρυθρης άμυνας.

Στο 50′ ο Τσόρνομαζ με κεφαλιά από το ύψος του δεύτερου δοκαριού έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Πανιώνιο, ενώ το 3-1 έγραψε στο 54′ ο Αλεξανδράκης με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Στο 71′ ο Γκίνη με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Γροντή, έκανε το 4-1 και στο 82′ ξανά ο Αλεξανδράκης με κοντινό σουτ έγραψε το τελικό 5-1.

Η ενδεκάδα που ξεκίνησε ο Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Αυλωνίτης, Διονέλλης, Στούπης, Χριστόπουλος, Ζούλιας, Ενγκουέμ, Μπουρλάκης, Κολοβός, Γεμιστός, Νιτσάκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Σκαφίδας, Ξυγκόρος, Χρούστινετς, Πότσι, Γκίνη, Τσόρνομαζ, Πιερτζακόμι, Γροντής, Νοικοκυράκης, Αλεξανδράκης, Κουφουδάκης, Λαύκας