Το 1-0 Φωτογραφία: Ιntime

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 0-2: Πέρασε στο ρελαντί απο τις Σέρρες

28.02.24 | 21:56

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 το Πανσερραϊκού για την 25η αγωνιστική της Super League, στις Σέρρες.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου δεν έπεισε με την εμφάνισή της, όμως έφτασε στη νίκη χάρη στο γκολ του Γιάννη Κωνταντέλια στο 45’ και στο αυτογκόλ του Πεταυράκη στο 90′.

O «δικέφαλος» του Βορρά πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη και πλέον βρίσκεται στην 2η θέση του πίνακα με 57 βαθμούς. Από την άλλη ο Πανσερραϊκός είναι στην 10η θέση με 24 βαθμούς.

Το βρήκε στο τέλος με τον… Ντέλια

Ο «δικέφαλος» του Βορρά ξεκίνησε επιθετικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό του και το έκανε στο 5’, με την κεφαλιά του Σαμάτα και το σουτ του Κωνσταντέλια να καταλήγουν άουτ.

Αυτές οι δυο φάσεις ξύπνησαν του Σερραίους, που προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, το σουτ του Ουάρντα να περνά λίγο έξω, μετά την υπέροχη ντρίπλα πάνω στον Κεντζιόρα.

Τα λεπτά περνούσαν με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να πατάει καλύτερα, έχοντας σαν πρωταγωνιστή τον Αιγύπτιο. Ωστόσο στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, ο Κωνσταντέλιας έδωσε τη λύση. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Διαμαντή, τον προσπέρασε, βγήκε φάτσα με τον Χοβάν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μίλησαν οι τερματοφύλακες

Στο δεύτερο μέρος ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο δυνατά, με τους γηπεδούχους να δείχνουν τα… δόντια τους στο 58′ σε κόντρα επίθεση. Μετά από λάθος του Οζντόεφ, Γούλερι και Ουάρντα συνδυάστηκαν υπέροχα, με τον Αιγύπτιο να επιχειρεί το δυνατό σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς είπε «όχι». Η απάντηση από τον Χοβάν ήρθε άμεσα (62΄), με τον πορτιέρο των «λιονταριών» να καταγράφει την απόκρουση του αγώνα στο σουτ του Ντεσπόντοφ.

Με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε ο Μορέιρα που κλώτσησε την μπάλα, έπειτα από φάουλ του Ουρουγουανού πάνω στον Στέφαν Σβαμπ. Μάλιστα, κατά την αποχώρησή του, ο Μορέιρα είχε και έντονη στιχομυθία με τον Ραζβάν Λουτσέσκου. Ωστόσο, η δεύτερη αποβολή για τους γηπεδούχους, αυτή τη φορά με απευθείας κόκκινη στον Δεληγιαννίδη που πήγε με τις τάπες στον Τάισον, ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς.

Το «τελείωσε» ο Πεταυράκης

Μάλιστα, στο 90′ λεπτό ο Πεταυράκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χοβάν, έπειτα από τη σέντρα του Ράφα Σοάρες και την παρεμβολή του Ντεσπόντοφ.

Το τελικό 2-0 κράτησε τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση και το -1 από την ΑΕΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να ολοκληρώνουν την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στο «Αθανάσιος Διάκος» απέναντι στη Λαμία.

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 0-2

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Διαμαντής, Θυμιάνης (Μπέργκστρομ 24’), Πεταυράκης, Ντανκερλούι, Πηλέας (Στάικος 65’), Οικονόμου (Σοφιανός 65’), Μορέιρα, Ουάρντα, Γούλερι (Μούργος 75’).

ΠΑΟΚ (Ραζβαν Λουτσέσκου): Zίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (Ράφα Σοάρες 73’), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Γιόνι, Σβαμπ (Τσιγγάρας 90+), Οζντόεφ (Μάρκος Αντόνιο 63’), Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας, Μουργκ (Τάισον 63’, Αντρέ Ρικάρντο ), Σαμάτα (Τόμας 73’).