ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ Φωτογραφία: Intime

Πανσερραϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Νίκησε και «κλείδωσε» και τυπικά την παραμονή

21.04.24 | 16:58

Παρών στην Stoiximan Super League θα είναι και τη νέα χρονιά ο Πανσερραϊκός.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία μετά και τη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα για την 5η αγωνιστική των playouts (2-1). Τα γκολ για τον Πανσερραϊκό πέτυχαν οι Τομάς στο 26′ και ο Ουάρντα στο 45+4′, ενώ για τον ΠΑΣ μείωσε ο Κόντε στο 66′.

Ένα παιχνίδι που είχε γρήγορο ρυθμό με αρκετές φάσεις στο πρώτο μέρος και αργό τέμπο με λίγες ευκαιρίες στο δεύτερο.

Προβάδισμα χάρη στο εκπληκτικό τέρμα του Τομάς

Το ματς μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα είχε μονόπλευρο ενδιαφέρον, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ήδη υποβιβαστεί στην Super League 2.

Ο Πανσερραϊκός με νίκη εξασφάλιζε την παραμονή του στην Stoiximan Super League και χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Τομάς, η υπόθεση απλοποιήθηκε.

Ο Ουρουγουανός εξτρέμ της ομάδας των Σερρών εξαπέλυσε ένα καταπληκτικό σουτ από τα 25 μέτρα στο 29’ και άνοιξε το σκορ.

Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του 23χρονου στο πρωτάθλημα, για αυτό και στον πανηγυρισμό του έκανε μια κίνηση με τα χέρια, «ξορκίζοντας» με αυτόν τον τρόπο την… κατάρα.

Λίγα λεπτά νωρίτερα ο ΠΑΣ και συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό είχε καλή ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά το σουτ του Ροσέρο βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Κατσίκα.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος μέχρι το τέλος του πρώτο μέρους, γεγονός που βοήθησε τους γηπεδούχους να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Ο Πεταυράκης με μια καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων έβγαλε τον Μπετανκόρ τετ α τετ, ο οποίος πέρασε τον Αθανασίου αλλά ανατράπηκε από τον γκολκίπερ των Ιωαννίνων, με τον Γκορτσίλα να σφυρίζει πέναλτι.

Ο βοηθός αρχικά έδειξε οφσάιντ, με τον Παπαδόπουλο που ήταν στο VAR να αλλάζει την απόφαση και τον Ουάρντα να ευστοχεί από τα 11 βήματα για το 2-0.

Άλλη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Μιχάλης Γρηγορίου έκανε τρεις αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (η μία αναγκαστική) και ως αποτέλεσμα όλη η εικόνα του αγώνα μεταλλάχθηκε.

Ο ΠΑΣ ήταν μεταμορφωμένος προς το καλύτερο, κάλυπτε καλύτερα τους χώρους, δεν δεχόταν μπαλιές στην πλάτη της άμυνας και γενικότερα δεν δεχόταν πίεση.

Γεγονός που βοήθησε τους παίκτες να αναθαρρήσουν και στην πρώτη τους καλή στιγμή στο 64’ να κερδίσουν πέναλτι με τον Λεό.

Ο Κόντε ανέλαβε την εκτέλεση και πλάσαρε ψύχραιμα, μειώνοντας το σκορ σε 2-1.

Λίγα λεπτά μετά, ο ΠΑΣ έχασε τεράστια να ισοφαρίσει, με τον Εραμούσπε να κάνει το γυριστό έπειτα από σέντρα του Σόρια, την μπάλα να κοντράρει και τον Γούλερι να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Ο Γκαρσία βοήθησε την ομάδα του από τον πάγκο κάνοντας αλλαγές, ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά ουσιαστικά και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πανσερραϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Δεληγιαννίδη, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Οικονόμου (78′ Στάικος), Τομάς, Ουάρντα, Άλεξιτς (78′ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ (66′ Γούλερι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης (46′ Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Κιάκος (46′ Πανάγου), Τζίνο (59′ Μπεγκάλα), Καραχάλιος, Ροσέρο, Ριένστρα (46′ Κύρκος), Λεό (76′ Παμλίδης), Κόντε.