Πανσερραϊκός: Πετυχημένη η συνύπαρξη Άλεξιτς-Μπετανκόρ στην επίθεση Φωτο: Panserraikos Fc, Eurokinissi, Intime

Πανσερραϊκός

Πανσερραϊκός: Πετυχημένη η συνύπαρξη Άλεξιτς-Μπετανκόρ στην επίθεση

20.04.24 | 13:05

Θετική επιρροή μεταξύ του, αλλά και στο παιχνίδι του Πανσερραϊκού, έχει το επιθετικό «ντουέτο» Κόστα Άλεξιτς και Χέφτε Μπετανκόρ, όταν συνυπάρχει στα ματς, είτε από την αρχή, είτε στην πορεία του 90λεπτου.

Αμφότεροι έχουν καλά τελειώματα και… καλό κεφάλι και δεδομένα απασχολούν περισσότερους αντιπάλους όταν παίζουν μαζί μέσα στο… κουτί. Έχουν ενέργεια, είναι κινητικοί και μεταξύ τους έχουν διαφορετικά-συμπληρωματικά χαρακτηριστικά.

Βεβαίως, αναλόγως αντιπάλων και… αναγκών δεν ήταν πάντα εύκολο να «χωρέσουν», από την 1η Ιανουαρίου και μετά που ήρθε ο Ισπανός, ενώ ο Μπετανκόρ έλειψε και λίγα ματς, από τον Φεβρουάριο ως τις αρχές Μαρτίου (μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό εντός έλειψε, αρχής γενομένης από την ήττα στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ).

Επίσης, ο Πάμπλο Γκαρσία είχε στη διάθεσή του και χαρισματικούς… δορυφόρους, μεσοεπιθετικούς όπως οι Ουάρντα, Χατζηστραβός, Ματίας Τομάς, που έκαναν τη… δουλειά και δεν ήταν εύκολο να «εκτοπιστούν» για να συνυπάρξουν δυο στράικερ (έστω και αν κάποιος έπαιζε πιο πίσω, ή πιο πλάγια).

Τι έκανε ο Άλεξιτς

Άλεξιτς στο monobala.gr: «Θα κυνηγήσουμε το ρεκόρ για τον Πανσερραϊκό»

Συνολικά, ο Κόστα Άλεξιτς έχει 28 παρουσίες και 7 γκολ, σε 2082 αγωνιστικά λεπτά και είναι ο πρώτος σκόρερ των «λιονταριών». Στην κανονική περίοδο έπαιξε 24 ματς και έβαλε 5 γκολ και 4 παρουσίες με 2 γκολ στα playouts. Σκόραρε με ΑΕΚ, Άρη, Λαμία (δυο φορές), ΠΑΣ Γιάννενα, Ατρόμητο και ΟΦΗ.

Τι έκανε ο Μπετανκόρ

Από την πλευρά του, ο Χέφτε Μπετανκόρ σε 11 παρουσίες και 638 αγωνιστικά λεπτά έχει 4 γκολ. Με 7 συμμετοχές και 3 γκολ στην κανονική περίοδο, έναντι «4/1» στα playouts. Πέτυχε δυο γκολ στο διπλό με τον ΠΑΣ Γιάννινα και από ένα με Κηφισιά και ΟΦΗ.

Ούτε Σέρβος, ούτε «Σπάιντερμαν» μια φορά

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Υπήρχε και μια φορά, στα τέλη Φεβρουαρίου, από τότε που ήταν αμφότεροι στο ρόστερ, που δεν έπαιξε κανείς. Στην ήττα με 2-0 στις Σέρρες από τον ΠΑΟΚ, την 25η αγωνιστική, με τον Γούλερι να παίρνει φανέλα βασικού, αφού ο πρώτος σκόρερ των «λιονταριών» ήταν τιμωρημένος και ο… Σπάιντερμαν, με βάση τον συχνό πανηγυρισμό του Ίβηρα, ήταν τραυματίας.

Η μεταξύ τους συνύπαρξη…

Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα, άτομα που παίζουν ποδόσφαιρο, άτομα που παίζουν αμερικανικό ποδόσφαιρο και κείμενο που λέει "8 8 novibet 8 svibet pouibet በር 8 dibet 8 novibet novibe novibel novibel novibet Διός novibet iktar novibet no"

Πάμε τώρα και στην ταυτόχρονη παρουσία τους στην ενδεκάδα. Ήταν σε έξι παιχνίδια, τα τέσσερα πρώτα σε πορεία αγώνων, με τον ένα να ξεκινά και τον άλλο να μπαίνει αλλαγή στο πλευρό του για κάποιο διάστημα, αλλά και τις δυο τελευταίες αγωνιστικές, όταν αμφότεροι φόρεσαν φανέλα βασικού.

Σε αυτά τα έξι ματς, ο Πανσερραϊκός έχασε μόνο μια φορά, ενώ τις περισσότερες η επίδραση ήταν εμπράκτως θετική.

Την τελευταία αγωνιστική, στο 2-2 εντός με τον ΟΦΗ σκόραραν και οι δυο (πρώτη φορά φέτος ταυτόχρονα), ενώ δυο φορές νωρίτερα από τις έξι αυτές φορές είχε σκοράρει ο Άλεξιτς, παίζοντας μαζί με τον Μπετανκόρ στο γήπεδο. Αναλυτικά:

*20η αγωνιστική, Πανσερραϊκός-Βόλος 2-2

Ήταν τέλη Ιανουαρίου στις Σέρρες, όταν ο Μπετανκόρ άρχισε βασικός και στο 46΄ μπήκε και ο Άλεξιτς, με τον Ισπανό να βγαίνει στο 77΄. Το ημίωρο σχεδόν που έπαιξαν μαζί το 0-1 από το φινάλε του α΄ μέρους μετατράπηκε σε 2-1, με τα γκολ των Θυμιάνη και Δεληγιαννίδη (στο φινάλε ισοφάρισαν οι Θεσσαλοί).

*21η αγωνιστική, Πανσερραϊκός-Άρης 1-1

Αρχές Φεβρουαρίου, με τον Μπετανκόρ να ξεκινά βασικός, τον Άλεξιτς να μπαίνει αλλαγή στο 79΄ και τον Σέρβο στο 95΄ να διαμορφώνει το τελικό 1-1. Οι δυο τους έπαιξαν μαζί από το 79΄ ως τις καθυστερήσεις και το αποτέλεσμα των Σερραίων… βελτιώθηκε συγκριτικά.

*26η αγωνιστική, Πανσερραϊκός-Αστέρας Τρίπολης 2-1

Αρχές Μαρτίου, με το φινάλε της κανονικής περιόδου και τον Αμρ Ουάρντα να κάνει τη διαφορά με δυο γκολ. Βασικός ο Άλεξιτς, που βγήκε στο 89΄. Ήρθε από τον πάγκο ο Ισπανός στο 74΄. Παίζοντας μαζί οι δυο τους 15 λεπτά, η επίδραση ήταν θετική, καθώς το 2-1 επετεύχθη στο 76΄ από τον Αιγύπτιο.

*1η αγωνιστική playouts, Παναιτωλικός-Πανσερραϊκός 3-0

Στα μέσα Μαρτίου, η μόνη από τις έξι φορές της κοινής παρουσίας του στο γήπεδο που τα «λιοντάρια» δε πήραν ούτε ισοπαλία. Βασικός ο Άλεξιτς, ο Μπετανκόρ μπήκε στο γήπεδο στο 65΄, με το σκορ ήδη στο 2-0.

*4η αγωνιστική playouts, Ατρόμητος-Πανσερραϊκός 1-1

Πριν δυο αγωνιστικές, στις 6 Απριλίου, ο Γκαρσία ξεκινά στους πρώτους «11» και με τους δυο στράικερ του. Στο 18΄ ο Άλεξιτς κάνει το 0-1. Στο 66΄ βγήκε από το ματς ο Μπετανκόρ και στο 85΄ ο Σέρβος. Απαντά στις καθυστερήσεις για τους Περιστεριώτες ο Τζοβάρας, μετά από λάθος του Χοβάν, αλλά όσο έπαιζαν μαζί οι δυο φορ των φιλοξενούμενων, η ομάδα τους είχε το προβάδισμα.

*5η αγωνιστική playouts, Πανσερραϊκός-ΟΦΗ 2-2

Δεύτερη φορά μαζί Μπετανκόρ-Άλεξιτς. Στις 13 Απριλίου, σε υποδειγματική αντεπίθεση, ο Άλεξιτς ανοίγει το σκορ στο 22΄. Στο 33΄ ο Ισπανός κάνει το 2-1 με κεφαλιά μετά από στημένη μπάλα. Στο 71΄ έγινε αλλαγή ο Μπετανκόρ, στο 83΄ ο Άλεξιτς. Ενδιάμεσα από τις αντικαταστάσεις τους, στο 75΄, είχε γίνει το τελικό 2-2 από τους Κρητικούς.