Ισοπαλία στο Πανσερραϊκός - Βόλος Φωτογραφία Ιntime

Πανσερραϊκός- Βόλος 2-2: «Χρυσός» βαθμός για τους Βολιώτες στο 94′

27.01.24 | 21:33

Σε ένα ματς που είχε γκολ και φάσεις, Πανσερραϊκός και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Super League.

Αυτός ήταν ένας βαθμός από… χρυσάφι για τους Βολιώτες, που στο 94’ κατάφεραν να φύγουν χαμογελώντας από μια δύσκολη έδρα.

Τις φάσεις ο Πανσερραϊκός, το γκολ Βόλος

Πιο δυναμικά εμφανίστηκε στα πρώτα λεπτά ο Πανσερραϊκός περιορίζοντας τον Βόλο σε πιο παθητικό ρόλο. Ο Στάικος στο 6’ πάτησε περιοχή αλλά το σουτ του σταμάτησε στα σώματα, ενώ στο 8’ ο Τόμας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κόβατς μπλόκαρε.

Οσο προχωρούσε το παιχνίδι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν ευκαιρία στο 16’. Ο Τόμας έβγαλε ωραία σέντρα, ο Ντανκερλούι βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα για χιλιοστά, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Κόβατς.

Οι δυο ομάδες αναλώθηκαν στο να εξουδετερώσουν η μια την άλλη, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι ελάχιστες. Όλα αυτά μέχρι το 39’, οπου ο Βόλος πήρε πέναλτι ωστόσο το VAR ακύρωσε τη φάση θεωρώντας ότι δεν υπήρξε χέρι του Διαμαντή.

Η φάση που δεν… έγινε στο 39’ σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Ασενχούν να φεύγει εντυπωσιακά στην αντεπίθεση νικώντας με πλασέ τον Χόβαν κάνοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Γκολ με το καλημέρα…

…πετύχε η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, στο 47′ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Θυμιάνη (1-1) παρά την σωστή τοποθέτηση του Κόβατς.

Οι γηπεδούχοι πήραν ώθηση από το γκολ και έδειξαν να αναζητούν ακόμη ένα που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 58’ ο Άλεξιτς με ένα σουτ «κεραυνό» απείλησε την εστία του Βόλου, αλλά ο Κόβατς απέκρουσε με δυσκολία στέλνοντας της μπάλα κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Στάικος έκανε μία υπέροχη σέντρα, ο Δεληγιαννίδης έφυγε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά-«ψαράκι» έγραψε το 2-1 παίρνοντας… εκδίκηση για την χαμένη φάση του προηγουμένου λεπτού.

Προσπάθησε και τα κατάφερε ο Βόλος

Ο Βόλος επιχείρησε να απαντήσει και στο 77’ ο Μωραϊτης έχασε μία μοναδική ευκαιρία, όταν βγήκε τετ α τετ με τον Χοβάν αλλά ο πορτιέρο των Σερρών του είπε «όχι», ενώ στη συνέχεια το πλασέ του Μύγα ηταν πολύ άστοχο.

Όλα συνηγορούσαν ότι οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν τη νίκη, αλλά στο 94’ ο Οικονόμου πάτησε τον Μύγα, ο διαιτητής το είδε στο VAR και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Γκαρσία εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών διαμορφώνοντας το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης των φιλοξενουμένων προκλήθηκε ένταση στο πάγκο του Βόλου. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς.

Πανσερραϊκός – Βόλος 2-2

Πανσερραϊκός (Γκαρσία):Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής (90’ Γκοτζαμανίδης), Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς (86’ Μούργος), Ουάρντα (90’ Πεταυράκης), Ντανκερλούι (45’ Άλεξιτς), Μπετανκόρ (76’ Οικονόμου).

Βόλος (Λόπεθ):Κόβατς, Μύγας, Ασλανίδης (63’ Μωραΐτης), Καλογερόπουλος, Κίτσος (45’ Κόμπα), Τσοκάνης (73’ Ντέλετιτς), Σιέλης (63’ Ράσιτς), Γκλάβτσιτς, Άλχο, Ασεχνούν, Γκαρσία.