Φωτογραφία: Intime

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ Λάρνακας 2-1: Πρώτο «ασπρόμαυρο» δείγμα… θετικό

03.07.24 | 20:52

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφος επικράτησε με 2-1 απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας, σε μία αναμέτρηση που έδωσε την ευκαιρία στον Ραζβάν Λουτσέσκου να βγάλει τα πρώτα συμπεράσματα.

Εξαιρετικός στο α’ μέρος ο ΠΑΟΚ, που πέτυχε τα δυο τέρματα με τους Σβαμπ και Μουρκ, μείωσαν οι Κύπριοι στο 52′.

«Χλιαρό» ξεκίνημα – Φόρτσαρε στη συνέχεια

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς κάποια φάση το πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να μην αξιοποιεί τις αρκετές στατικές του φάσεις. Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο «δικέφαλος» του Βορρά ανέβαζε την απόδοσή του, χάνοντας ευκαιρίες με τους Μουργκ και Κουαλιάτα.

Ο ΠΑΟΚ στο 28′ πέτυχε το γκολ που έπρεπε να είχε βάλει, αρκετά λεπτά πριν. Μετά από υπέροχη μακρινή μπαλιά του Σβαμπ στον Ντεσπόντοφ, ο Βούλγαρος έβγαλε τη σέντρα με τον Αυστριακό αρχηγό να έχει πατήσει περιοχή και να εκτελεί ιδανικά με το κεφάλι για το 1-0.

Στο 39′ οι πρωταθλητές έκαναν δυο τα τέρματά τους. Ωραία πάσα του Σβαμπ στον Οζντόεφ, αυτός προσποιήθηκε χωρίς να έρθει σε επαφή με την μπάλα και ο Μουργκ τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 2-0.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ σε αυτά τα επίπεδα, με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα καλό παιχνίδι, ειδικά μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, με αυτοματισμούς και όμορφο ποδόσφαιρο.

Κακή εκτίμηση Τσιφτσή και… 2-1

Στο β’ μέρος ο Λουτσέσκου άλλαξε όλη την 11άδα του, μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχης. Συγκεκριμένα, ο Τσιφτσής στην εστία έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του, όπως επίσης ντεμπούτο έκανε και ο Καμαρά.

Στο 52′ ήρθε η μείωση του σκορ από τους Κύπριους. Ο Καμπρέρα εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση του Τσιφτσή έπειτα από μία σέντρα από τα δεξιά και με το κεφάλι είχε εύκολο έργο για το 2-1.

«Έσβησε» το παιχνίδι

Μετά το γκολ των Κύπριων και τις αλλαγές που έγιναν, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, χωρίς να σημειωθούν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίας.

Στο 80′, ο Έλληνας τερματοφύλακας των πρωταθλητών είπε «όχι» στην κεφαλιά του Σάντσεζ, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του, «ισοφαρίζοντας» το λάθος του, στη φάση του 52′.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή και τον έλεγχο, δεν απειλήθηκε αλλά ούτε και απείλησε, κρατώντας στα χέρια του το προβάδισμα.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ Λάρνακας 2-1

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Ότο, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες – Σβαμπ, Οζντόεφ – Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κουαλιάτα – Σαμάτα

Στο Β’ μέρος ξεκίνησαν οι: Τσιφτσής, Μπάμπα, Νέσμπεργκ, Κουλιεράκης, Σάστρε, Τσιγγάρας, Καμαρά, Γκούμας, Τάισον, Βιεϊρίνια, Μπράντον

ΑΕΚ Λάρνακας: Αλομέροβιτς, Καμπρέρα, Σολ, Φαράζ, Μπρούνο Γκάμα, Καπτούμ, Εκπολό, Δημητρίου, Ρομπέρζ, Ναούμ, Ανδρέου