Πανηγυρίζει ο Μορόν Φωτογραφία: Intime

ΠΑΟΚ – Άρης 0-1: Ο Μορόν έριξε τον «δικέφαλο» από την κορυφή

10.03.24 | 22:56

Με τον συνήθη ύποπτο, Λορέν Μορόν ο Άρης πανηγύρισε τεράστιο διπλό στην έδρα του ΠΑΟΚ με 1-0, για την 1η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League και πλέον βάζει «φωτιά» στην υπόθεση τίτλος.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πλέον ο αγώνας απέναντι στον Παναθηναϊκό αποκτά διαφορετική σημασία. Από την άλλη οι «κίτρινοι» έδειξαν ότι δεν βρίσκονται στο μίνι-πρωτάθλημα μόνο για την συμμετοχή.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά ξεκίνησε με πολύ ψηλά όλες τις γραμμές του σε μια προσπάθεια να πιέσει τους «κίτρινους». Το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε ρυθμό για κάποια από τις δύο ομάδες. Οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς να δημιουργούν κάποια απειλητική στιγμή μπροστά από την εστία του Κουέστα. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με οκτώ παίκτες πίσω από την μπάλα και κατάφεραν να κλείσουν όλους τους χώρους.

Στην πρώτη τελική γκολ με Μορόν

To πρώτο 30λεπτο κυλούσε σε χαμηλό τέμπο για τους δύο μονομάχους, μέχρι να αναλάβει δράση ο Λορέν Μορόν. Συγκεκριμένα στο 31′, στην πρώτη τελική του Άρη, ο Ισπανός επιθετικός δέχθηκε την πάσα του Σαβέριο και με σεντερφορίσια κίνηση εκτέλεσε τον Κοτάρσκι για το 1-0. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ φάνηκε να «ξυπνά», με το σουτ του Όττο να μην βρίσκει τον στόχο. Λίγο αργότερα ο Μουργκ προσπάθησε να απειλήσει τον Κουέστα, με την προσπάθειά του να περνά πολύ έξω.

Στο 44′, ο Ζίβκοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Κουέστα έχασε την μπάλα από τα χέρια του αλλά σε δεύτερο χρόνο κατάφερε να μπλοκάρει, με τον διαιτητή να κόβει την φάση. Κακό το πρώτο ημίχρονο από πλευράς ρυθμού, ποιότητας και φάσεων, με τον Άρη να επωφελείται από την επιθειτκή ικανότητα του Μορόν. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να διασπάσει την άμυνα της ομάδας του Μάντζιου.

Ανούσια κατοχή για τον «δικέφαλο» του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο με την κατοχή της μπάλας δική του, αλλά δεν έβρισκε τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Άρη. Οι παίκτες του Λουτσέσκου εμφάνιστηκαν χωρίς καθαρό μυαλό που είχαν ανάγκη για να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 2-0, όταν ο Σαβέιρο με ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή και εκτέλεσε άουτ.

Ο «δικέφαλος» έδειξε σημάδια ζωής στο 57′, ο Μπάμπα πάτησε περιοχή, γύρισε στην περιοχή, όμως ο Μουργκ σούταρε άουτ. Οι παίκτες του Λουτσέσκου ανέβασαν την πίεσή τους, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Οι προσπάθειες των Κωνσταντέλια και Μπάμπα δεν βρήκαν στόχο, με τον Κουέστα να μην νιώθει απειλή σε κάποια φάση.

Η αναμέτρηση έφτασε στο 80′ για να γίνει απειλητικός ο ΠΑΟΚ. Ο Τζίμας βγήκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως ο Κουέστα αποσόβησε το γκολ με το πόδι. Στο 83′ ο Τάισον σέντραρε, ο Ντεσπόντοφ δεν περίμενε να φτάσει σε αυτόν η μπάλα και δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά ο Κωνσταντέλιας εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, όμως μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Άρη.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει μια ευκαιρία στις καθυστερήσεις, με τον Άρη να πανηγυρίζει τεράστιο τρίποντο.

ΠΑΟΚ – Άρης 0-1

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Ότο (70΄ Ντεσπόντοφ), Μεϊτέ (78΄ Οζντόεφ), Αντόνιο (59΄ Σβαμπ), Μουργκ (59΄ Κωνσταντέλιας), Αντρίγια, Τάισον, Μπράντον (70΄ Τζίμας).

Άρης (Άκης Μάντζιος):Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ (77΄ Βέλεθ), Βερστράτε, Νταρίντα (93΄ Φεράρι), Σαβέριο (77΄ Ζαμόρα), Σουλεϊμάνοφ (89΄ Φετφατζίδης), Μορόν (46΄ Ανσαριφάρντ).